• trakya cevresinde genelde kadınların kullandığı bir ünlem, bazen de hitap şekli.. ör:

-marii! kokar hamide bir haftadır bulaşıkları yıkamamış böcüklenmiş kuzine...

-papara bile yapmıysın baksana kızancıklar açlıktan kırıliyi be mari.. mezar atar seni..
  • the foundry firmasindan cikan bir baska basarili urun (rus kizi cikacak diye heyecanla tikladin di mi basligi? sapik seni.).

ozellikle sektordeki en buyuk eksikliklerden biri olan cok yuksek cozunurluklu kaplama (bkz: texture) uretimi ve baked uygulamasi icin gelistirilmis mari yazilimi sektorun lideri durumunda. ozellikle oyun gelistirmek konusunda cok sikinti cikaran "hazir kaplamali modelleme" sorununu da cok kaliteli bir sekilde cozuyor. boylelikle daha render almadan harika sonuclar ortaya cikiyor. film sektorunde ise daha simdiden son senelerde bilinen butun buyuk filmlerde kullanildi.

ozellikle modo ve nuke yazilimiyla entegre calismasi harika bir sonuc veriyor.

tum bunlara ragmen 2 buyuk problemi var. birincisi dudak ucuklatan fiyati (hollywood firmasinin umrunda degil de senin benim idam fermanimiz) ikincisi ise cok cok yuksek sistem ihtiyaclari olmasi.

yani gectim siradan son model bilgisayarlari bir yana, iyi bir workstation bile yetersiz kalabiliyor polygon sayisina gore.

daha basitce anlatmak gerekirse mari+modo+nuke+workstation= banka soygunu/loto/piyango

yine de aklinizda bulunsun, texture konusunda bulabileceginiz en mukemmel program.

http://www.thefoundry.co.uk/products/mari/
  • çanakkale civarında moru diye söylenir.
  • yer yer mare* olarak telaffuz edilir.
  • bulgaristan gocmen camiasinda yakin kadinlarin birbirine hitap sekli; "ss kiz" gibi bisey. mare, mori diye turevleri de var. bildigimiz mary ile, maria ile bir ilgisi var midir hep merak etmisimdir.
  • bugün tel hariri olarak bilinen, suriye'de bulunan, sümer kenti.
  • suriye'nin güneydoğusunda babillilerden kalma ve hammurabi tarafindan yikilan bir kent-devleti. dier ez-zor sehrinin 120 km kadar guneyinde, bu sehirden oraya 25 dolar karsiligi taksi ile gidip donmek mumkun.
  • kimse de yazmamis
    mari binnaz sen bu gece kudurdun mu...?
    yani kiz binnaz, hey binnaz gibi bisey
    bicok ruh haline gore soyleniliyo sanirim
    mari yemegi ocakta unuttum (eyvah anlaminda)korku
    mari komsuyun kizi kocaya mi kacmis? (ne kiz kocaya mi kacmis)saskinlik
    nabiyon mari?(napiyon kiz)
  • mari ya da tell hariri bugünkü suriye'de fırat nehrinin kenarında bulunan bir yerleşim yeri. m.ö 2. bin yılda bölgenin en önemli krallık merkeziydi. kral zimrilim burayı yönetmiş, hammurabi döneminde ise babil'in eline geçmiştir. ders hazırlarken karşılaştığım merkezleri google earth'te işaretlemek gibi bir huy edindim. programdan mari'ye bakarken içim acıdı. 2011 yılında gayet korunmuş ve düzgün bir sit alanı varken, bir sonraki görüntüde 2015 yılında delik deşik edilmiş ve cüzzamlı bir deriye dönmüş adeta mari şehri. bölgedeki iç savaş yalnızca günümüze değil tarihe bile öylesine zarar verdi ki bunların hiçbirisinin geri dönüşü yok. yıllarca bizlere öğretilen bir çok yerleşim yeri ve eser kalıcı olarak hasar gördü. elimizde de yalnızca henüz yer altında olanları ve 19. yüz yılda avrupa'ya kaçırılanları kaldı.

2011 yılında mari uydu fotoğrafı görsel
    2020 yılında mari uydu fotoğrafı görsel
  • babaannem tarafından sıkça ay mariii şeklinde telaffuz edilen ünlem. ma, çak gibi diğer ünlemlerimiz de var. çok yaşa sen macır babaannem.

ay mari tudorka diye bir gagauz türküsü de var ama ne alakası var bilemedim.
hesabın var mı? giriş yap