• hakkını vermek lazım, gümbür gümbür şarkıdır ama almanca'yla alakası gina wild'dan öteye geçemeyen benim gibi sığ kişiler bu şarkıyı dinlerken "vay anasını savaş şarkısı bu herhalde, askerlerin nasıl çarpıştığını anlatıyor" deyip (fatih akın - sibel kekilli ikilisi sayesinde türk halı gegen kelimesinin anlamını öğrenmişti) daha sonra çok afedersiniz başka şekilde çarpışmalardan bahsettiğini, ibne şarkısı olduğunu, topoş şarkısı olduğunu öğrenince üstünde "i'm a sex machine" yazısı olan tişört giyen yaşlı teyze gibi hissetmez mi? hisseder.
  • lindemann in, sarkinin buyuk bir bolumunde "benim tenim erkeklere ait", yok efendim "sikerim götünü anlamam denge menge" gibi laflar etmesine ragmen, zart zurt "ibneleeeeeeeeer!" diye bagirmasi, grubun yaraticilik, umarsizlik ve dengesizlikte yeni çığırlar açtığının kanıtıdır bence.
  • camında feşın tivi bulunur (dolayısıyla uydu alıcısı var yani) yazılı bir kavehanede pala bıyıklı şişman çaycının zaparken denk gelmesiyle ataerkil türk toplum yapısı üzerinde geri dönülmez hasarlar yaratabilecek klibe sahip rammstein parçası.

keza serdar turgut keşfederse en az bir aylık köşe yazısı çıkarabilir bunun üzerine.
  • rammstein’ nın türkçesi “erkeğin halinden erkek anlar" olan eşcinsel temalı bir şarkısıdır. pek çok insan tarafından bilinmese de bu şarkı aslında almanya’ daki bir türk kızına ithafen yazılmıştır*.

o zamanlar till lindemann ile aşk yaşayan şule isimli kızımız yaptığı kaprisler ile till abimize “yeter amk” dedirtmiş ve kadınların olmadığı, sadece erkeklerin tokuştuğu bir sisteme ait şarkı yazdırmıştır.

tabi ki bunu till’ in kendi ağzından duymanız mümkün değil çünkü o aşkını kalbine gömmüş ve konuyu bir daha açmamak üzere kapatmıştır. bu bilgiyi grubun kurucusu richard kruspe sızdırmıştır.

şarkının çıkışıyla ilgili grupla yapılan bir röportajda richard’ ın belirttiğine göre tam bir kezban olan şule sürekli “bana niye şarkı yazmıyorsunuz” diye sürekli trip halindeymiş *. ayrıca grup üyeleriyle kendisinden sık görüşmesinden de rahatsızlık duyuyormuş. olayın patlak vermesi ise till’ in 2005' teki londra konseri sırasında konsere ara vermeyip şule’ ye iyi geceler mesajı atmamasıymış. ropörtajın sonunda richard kruspe gülerek şule’ nin attığı “nys sn msglsn glb” mesajını çözmek için kafa kafaya vererek kucaklarında enigma ile 45 dakika uğraştıklarını, çözemeyince de gecenin üçünde bir türk arkadaşlarını uyandırıp tercüme ettirmek zorunda kaldıklarını anlatıyor. akabinde de till deliriyor ve 27 dakika içinde bu şarkıyı yazıyor.

günümüzde konuyla ilgili till kesinlikle yorum yapmıyor, ve o ropörtajdan sonra bir daha konudan bahsedilmiyor. ama till’ in kesinlikle kırgın olduğu ve bu konuyu aşamadığı kesin.

hatta şarkının içinde şule’ ye sıkça gönderme yapan “beni ne hallere soktun şule senin yüzünden erkeklere vurduruyorum” manasında “şuuleee aaaahhh” diye inlediği bölüm bile vardır. buradan bakabilirsiniz

kaynak
  • alm. menemen
  • bizim yağlı pehlivanları akıllara getiren rammstein klibi.topuklu deri çizmelerde pek bi açmış till babayı.
    benzin ve rosenrot'dan sonra dürüm tv bu klibi de yayınlar mı göreceğiz.

(bkz: yerse)
  • hep kadınları cıbıl cıbıl izlediğimiz kliplerin yanında baldır şekerdir bu şarkının klibi. gruba olan sempatim daha da bir artmıştır. keyifle dinleyip izlemekteyim.
  • şarkı sözlerindeki schwul gay/eşcinsel değil, ibnedir. ayrıca bir arkadaşa pislik yapmak için ideal bir şarkıdır.
    -evet, xxx radyo'da * bir sonraki şarkı ahmet * için geliyor: mann gegen mann
  • müziği (riffi) 4 saniyelik bir looptan ibaret olan bir şarkının mantıken bu kadar güzel olamaması lazım; ama adamlar yapmış.
  • rammstein'ın ibneliğine yazıp, ibneliğine klip çektiği şarkı. klibin bazı bölümlerinde queen - i want to break free'ye göndermeler de mevcut. ancak, türkiye'de bir kanal yayınlayabilir mi bilemem? *
hesabın var mı? giriş yap