• manalı ve manidar aynı şeyler değildir. aynı şey için kullanılsalar bile farklı yönleri temsil ederler...

sanatsal bir örnek verelim, daha iyi anlaşılsın, gelecek nesiller daha bilinçli kullansın.

herhangi bir şarkı düşünelim.... mesela, kayahanın sarı saçlarından sen suçlusun'u (başka örnek mi bulamadık ya neyse.) olsun. şimdi bu şarkının kendi başına bir manası vardır... öyle uzay boşluğunda sarı saçlarından sen suçlusun, beni aşık ettin kendine falan filan gibi manası vardır... ama bir sarı saçlı manitaya bunu gönderdiğimiz vakit, manalı durumundan farklı bir mesaj taşır, sarı saçlı manitaya bunu göndermek, kendi manasından azade, manidardır aynı zamanda...

manalı ve manidar arasındaki en büyük ayrım tüketildiği andaki mesajın değişiminden kaynaklanır demek pekala mümkündür.
  • imalı, laf koymalı, şaşırtıcı, kışkırtıcı, eğlenceli vb. yada herhangisi.
  • manalı..

hımm..manidar kulağa daha hoş geliyor.*
  • popüler bir saat markası olabilecek kelime. motto zaten belli. girişimcilere sesleniyorum kaçırmayın bu rüzgarı!
  • (bkz: significant)
  • bugün youtubeda tesadüfen denk geldiğim ve çok hoşlandığım bir şarkı. alex tataryan deyince tanıyamadım bir an meğerse bizim hayko'nun oğlu popçu aşk senin adın alex imiş agahshs. saçları dökmüş, sakal bırakmış biraz da yaşlanmış.
    birce akalay da güzel kadın, sesini de beğendim. hoş bir çalışma olmuş.
  • fena tutar bu
  • son feci bisiklet'in sistemik albümünden dile aşırı dolanan bir şarkı.

"bez mi dedi o? dijital mi dedi?" diyenler için sözleri;

sormadım hiç günü gelmeden
    bana bi bak sonra ağla
    değeri var değeri var ki
    hep bu acılar
    bu acılar
    ama zor
    işin
    gidersen arkandan ağlar
    ama bak
    bi' düşün
    öldürmeyen bu yaralar manidar