• arpanın önce çimlendirilip daha sonra kavrularak kurutulmuş halidir. biranın hammadesi arpa değil malttır. yani arpadan direk şıra elde edip bu şıradan bira yapamazsınız.
    peki neden arpayı malt haline getiriyoruz, hemen cevaplayalım, çünkü bira mayası, şıra içindeki şekeri kullanıp alkol ve karbondioksit üretir. şıra içindeki şekeri kullanabilmesi için de şekerin uzun zincir halinde olmaması gerekir. oysa arpa içindeki şeker uzun bir zincir şeklinde olan nişasta formatındadır.
    işte biz arpayı çimlendirip kavurarak daha sonra şıra elde etme aşamasında nişastayı parçalayacak olan enzimlerin ortaya çıkmasını sağlarız.
  • samimiyetini yitirmiş, basmakalıp "yar ayıltan yar bayıltan yar, özledim yar gözledim yar, itme yar gitme yar" sözlerinin sürekli tekrarlandığı bir müzik ikliminde çok afedersiniz ebesi sikilmiş kulaklarımıza ayar çeken, ezber bozan grup. bu adamları tanıyoruz az çok, genel olarak şarkı sözlerindeki gibi zeki, esprili, komplekssiz adamlar, müziklerine de yansımış haliyle bu halleri. samimiyet deniyor galiba buna; yani diyorum ki, yapmacık bir şey görünmüyor hiç, eğlenmek için bir araya gelmişler gibi. ve en güzeli de bu.
  • dünyanın en erdemsiz grubu. öyle ki, cenk erdem'in cenk*'i ile antisilence'in barış*, güray* ve cenk*'inden oluşan kadrosunda cenk erdem'in erdem*'i de antisilence'in erdem*'i de bulunmamaktadır. *
  • ne kadar alttan alan bir grup olduklarını kanıtlayan grup. dün bronx pi sahnede akustik konser verirlerken, görünüş 19-21 ama zeka yaşı 12 olan bir grup habire iyki doğdun serap diyerek adamların konserinin içine ettiler. en sonunda cenk durmazel "nedir kimin doğum günü kutlayın artık bitsin. biz de ara verelim. dönünce de bu olay bitmiş olsun ya da gelin burda kutlayalım beraber" gibisinden konustu. yetmedi gitaristlerine yapışan malın teki illa sahneden kutlayın diye diretti. gitarist kutladı, bi de yok sen değil cenk kutlasın dedi öküz. buna ragmen yine ses etmediler. haller, tavırlar 10 numara gerçekten. takdir edilesi adamlar.
  • bir keresinden sanal ortamda kendilerine sorduğum "neden gruba ikinci bir elektrocu almıyorsunuz, hem wherever am i roam dışında da cover çalışmalarınızı zevkle dinleriz?" sorusuna "sahnede yer yok abi şeklinde cevap vermiş sevdiğim grup*.
  • bazen bunların bi' konserine gidemeden dağılacaklar diye çok korkuyorum ben ya. olm biraz daha dayanın lan, lütfen...
  • şu grubun dağılmasında emeği geçen herkesin amına koyayım.

4 sene önce kampüse konsere geldiğinizde gitmeyen kafama da ayrı sıçayım. hep içimde kalacak bir kere bile canlı dinleyemedim.

dağıldıkları gün tam odamdan dışarı çıkıyordum biletix'e gidip konserlerine bilet almaya, çıkmadan evvel dur şu cenk'in twitter'ına bir bakayım dedim ve kara haberi aldım. konser verecekleri mekanı aradım "abi bu cengil gruptan ayrılmış haberiniz olsun o konser yalan olur." dedim. adam "bize öyle bir bilgi gelmedi." dedi. üzerinden birkaç saat geçince de konserin iptal olduğu duyuruldu zaten.

ama o grup üyelerine en başta da deranzo cenk'e yazıyorum, ilerde zengin olunca hepinize birer milyon dolar verip tekrar birleştirticem ulan sizi.
  • cenk erdemin cenk'inin* yeni müzik grubu... kendisinin, dağılan eski grubuyla 92'de çıkardığı bir albümü de vardır...
  • "malt güruhu ile ilişkimi kestim sevenlere selam olsun." cümlesiyle tarihin derinliklerine gömüldüğünü sandığımız efsanevi grup. ne mutlu ki gömülmemiş eskisinden de güçlü dönecek gibi görünüyor.

...

geçtiğimiz günlerde tesadüfen durmazhell'in instagram hesabından barış ertunç'u takip ettiğini fark ettim. bu güruh mevzusundan sonra küslüğün devam ettiğini düşünüyordum, şaşırdım. sonra hemen cenk turanlı'yı da kontrol edeyim dedim, bingo! beni aldı bir heyecan, hemen hanımı uykudan uyandırdım dedim "bunlar barışmış ister misin malt geri dönsün:)". uykusundan uyandırınca hanım kızdı, gecenin bu saatinde manyak mısın der gibi yüzüme baktı demem gerekiyor ama hiç de öyle olmadı, canım sevgilim de benim gibi malt hayranı neyse ki.

sonra üç beş gün unuttuk gitti bu muhabbeti ta ki dün geceki paylaşımı görene kadar. sosyal medya o kadar da gereksiz ve boş bir şey değil demek ki *. malt dönecek hem de burak gürpınar'la dönecek. çok mutluyum lan!

arıza albümünü de çok seviyorum ama umarım kendi adını taşıyan ilk albüm gibi gümbür gümbür bir dönüş olur ki davulcuya bakılırsa öyle de olacak.
  • kuruldukları 5 yıldan bu yana 2 tane çok iyi albüm çıkarmış olan rock grubu. piyasadaki sözde türk rock gruplarının en azından "kendi adını taşıyan ilk albüm'den" bir şeyler kapmaları gerek diye düşünüyorum. her şarkıları ayrı bir bağımlılık yapıyor. cenk durmazel'e zaten ezelden beri ayrı bir sevgim var.
hesabın var mı? giriş yap