• incile gore dunyanin sonunu getirecek dort atlidir. ilk muhur kirildiginda beyaz atinin uzerinde savas gelecektir. ikinci muhur kirildiginda kirmizi atinin uzerinde salgin hastalik. ucuncu muhur kirildiginda siyah atinin uzerinde kitlik. dorduncu ve son muhur kirildiginda ise soluk gri atinin uzerinde olumun gelecegine inanilir.
  • vahiy (6:1-8) kitabında bahsedilen 4 atlı:

zafer kazanan kral (isa)
    savaş
    açlık
    (vakitsiz) ölüm

"başka bir at, bir al at çıktı; ve onun üzerine binmiş olana, dünyadan barışı kaldırmaya, ve birbirini boğazlatmak için ruhsat verildi; ve kendisine büyük bir kılıç verildi." (vahiy 6:4)

bu dört atlı, dünyada var olan ortamın son günleri boyunca yaşanacak olayları anlatan birer simgedir sadece.

1. atlı isa - mesihin gökte kurulan krallığını
    2. atlı dünya üzerinde yaşanacak büyük savaşları
    3. atlı dünya üzerinde yaşanacak global kıtlıkları
    4. atlı ise yine global düzeyde yaşanacak salgın hastalık ve ölümleri simgeler.

bu dört simgeden sonra ise, vahiy kitabına göre yedi bela görülecektir.
  • mahşerin dört atlısı, incil'de adları geçen, kıyamet gününde ortaya çıkacaklarına inanılan 4 atlı. incil yazarlarından yuhanna'nın patmos adası'nda gördüğü bir vizyondan çıkmıştır. bu kitabı mukaddes'in vahiy bölümünde kayıtlıdır.

vahiy 6. bölüm:

birinci at ve binicisi: kral olan isa'yı temsil eder.

sonra kuzu'nun yedi mühürden birini açtığını gördüm. o anda dört yaratıktan birinin, gök gürültüsüne benzer bir sesle, ‹‹gel!›› dediğini işittim. bakınca beyaz bir at gördüm. binicisinin yayı vardı. kendisine bir taç verildi ve galip gelen biri olarak zafer kazanmaya çıktı.

ikinci at ve binicisi: savaşları temsil eder.

kuzu ikinci mührü açınca, ikinci yaratığın ‹‹gel!›› dediğini işittim. o zaman kızıl renkte başka bir at çıktı ortaya. binicisine dünyadan barışı kaldırma yetkisi verildi. bunun sonucu olarak insanlar birbirlerini boğazlayacaklar. atlıya ayrıca büyük bir kılıç verildi.

üçüncü at ve binicisi: kıtlıkları temsil eder:

kuzu üçüncü mührü açınca, üçüncü yaratığın ‹‹gel!›› dediğini işittim. bakınca siyah bir at gördüm. binicisinin elinde bir terazi vardı. dört yaratığın ortasında sanki bir sesin şöyle dediğini işittim: ‹‹bir ölçek buğday bir dinara, üç ölçek arpa bir dinara. ama zeytinyağına, şaraba zarar verme!››

dördüncü at ve binicisi: ölümü temsil eder. bu ölüm savaşlarla, açlıkla, salgın hastalıklarla ve yabanıl hayvanlarla gelir.

kuzu dördüncü mührü açınca, ‹‹gel!›› diyen dördüncü yaratığın sesini işittim. bakınca soluk renkli bir at gördüm. binicisinin adı ölüm'dü. ölüler diyarı onun ardınca geliyordu. bunlara kılıçla, kıtlıkla, salgın hastalıkla, yeryüzünün yabanıl hayvanlarıyla ölüm saçmak için yeryüzünün dörtte biri üzerinde yetki verildi.
    yabanıl hayvanlarla kastedilen ise bu özellikleri gösteren insanlardır ve onların eylemleri ölüm getirir: ölüme yolaçan ağır adi suçlar, terör ve katliamlar. kitabı mukaddes son günlerde insanların yozlaşmasının bu etkileri yapacağını anlatır.

`http://tr.wikipedia.org/wiki/mahşerin_dört_atlısı`
  • başka bir uye dizilimi ise;
    war
    pestilence
    famine
    death
    seklindedir.
    ayrıca unlu yazar terry pratchett'a göre gurubun esas kurucusu olan bir beşinci eleman vardır ki kendisi bazı anlaşmazlıklar yuzunden grup daha ünlü olmadan önce ayrılmıştır. adı ise chaostur. ayrıca (bkz: discworld)
  • --- spoiler ---
    supernatural severler beşinci sezonun sonlarında kendilerine dair etkileyici sahneler bulabilirler.özellikle ölümün geliş sahnesi mukelleftir,ayrıca jen titus - o'death parçası sahneye ap ayrı bi renk katmıştır.
    --- spoiler ---

http://www.youtube.com/watch?v=u1ezu9slq6i
  • ilhan iremin cennet ilahileri adlı albümündeki söz ve müzik olarak en akılda kalıcı şarkısı.

kalbin kırıklarını,paramparça yalnızlıkları,
    kuşandığım zırhları sana verdim.
    ey özgür ruh / isyankar rüzgar!
    mahşerin dört atlısı!savurun görkemli çığlıklarınızı
    ben burdayım!

sevgiler kaldıysa,
    çook uzaklarda
    kimi bu alemde kimi ötelerde.
    bilinmezler benim içimde...

beyaz ayinleri gördüm,döndükçe dönen.
    döndükçe kah yerde kah göklerde
    muhteşemdiler.
    sonsuza intikal ettiler.
    ezelden ebede yolculuklarda kalbin kırıklarını,
    paramparça yalnızlıkları.
    kuşandığım zırhları sana verdim.
    kıldan ince kılıçtan keskin sırat köprülerinde,
    sana geldim.
  • - merhaba ben d'artagnan...
    - bi siktir git...
    - olucak, bi gün olucak...
  • bilgi isteyen altıncı sayfaya gitsin, kalanların amına koyayım. bizde saçmalıyoruz arada tamam ama 6. sayfaya kadar bir tane derli toplu düzgün tanım girilmemiş. sözlük değil kolektif blog anasını satayım.
    tanım; yeni ahitte kıyametten önce ortaya çıkacağına inanılan 4 atlı, temsil ettikleri kavramlar, kral (isa), savaş, ölüm ve salgın(kıtlık)'tir.
  • içeriği farklı doldurulabilirse de, futboldaki uzantısı bazıları için real madrid, manchester united, bayern münchen ve lazio'dur. bunların birbirleri ile oynaması futbolseveri kara kara düşündürülebilir. acaba 24 şubat 2004 bayern münchen real madrid maçını seyredeceğime sinemaya mı gitsem...
hesabın var mı? giriş yap