• elinize aldığınız paranın metalik kokusu, aslında bakır veya demirle etkileşime girince parçalanan vücut yağlarının yol açtığı kokudur. eğer mendille madeni para tutulursa hiç bir koku gelmez.

gereksiz bilgi servisi iftiharla sundu.
  • bugün elime bir 25 kuruş geçti. 2023 tarihli. öncekiler ile karşılaştırdığımda şok oldum. incecik. oyuncak para gibi. biraz zorlayınca yamuluyor.

önce çakma mı lan bu dedim de kim niye 25 kuruşun çakmasını yapsın.

hani bozuk paraları hurdacılar alıyor muhabbeti vardı ya, devlet yalanlıyordu. gerçekmiş lan o kesinlikle. böyle bir para olamaz. paranın ayarından çalan batmakta olan osmanlı gibi resmen.
  • 2021 türkiyesi için konuşursak, 5 ve 10 lira artık madeni para olarak piyasaya sürülmeli.

1 lira ve altında kalan tutarlar maalesef etkinliğini yitirmiş durumda.

ama biliyorsunuz ki egonomi çok eyi.
  • maclarda sahaya atilmasin diye stada sokulmadigindan, girmeden once genellikle cekirdege cevrilen para turu
  • metal paradan cantam tasinmaz hale gelmis. saat hayli gec oldu bankalar kapalidir, atm'lerin narin bunyeleri zaten kabul etmez, kaldiramaz bunlari. supermarketler ise guldu bozuk paralara, 'kredi kartindan baska odeme kabul edemiyoruz' dediler. kagit geri donusum kutulari gibi metal paralar icin de bir geri donusum kutusu olarak kumbara aldim is bankasindan fakat metal paralari eritip tekrar metal yapmiyorlarmis, mevduat hesabi aciyorlarmis bunlarla; kumbaraya atmaktan da vazgectim, yokmus bir degerleri.
    simdi bozdurup bozdurup harciyorum bu metal alasimlarini.
  • kağıt paralardaki yüzler önden görünürken aynı $ey madeni paralar da yandandır.
    bunun nedeni de, madeni parada çizim yapılacak yerin küçük olması yüzünden kabartma tekniği ile yüzün tam detayının verilememesi imi$. bu yüzden yandan profili seçiyorlarmı$. (lüzumsuz bilgiler)
  • saat beş nalburları cemal süreya'ya pencerelerden gösterir ve yalnızlığı sorar.

(bkz: eşdeğeriyle yan)
  • çocukken en sevdiğim madeni para 2500 liraydı çünkü üzerinde çınar yaprağı vardı. o kadar severdim ki harcamaya kıyamazdım. keşke şimdi de olsa.
  • 2023 te gereksiz olan icat.

mumkunse artik basmasinlar sadece kagit para yeterli.
  • günümüzde kompozit malzemelerden yapıldığı için farklı malzemelerden oluşan levhalar soğuk haddeleme yöntemiyle tek bir levha haline getirilir. daha sonra makinelerde yuvarlak olarak kesilir ve kimyasal işlemden geçirilir. son olarak yazı ve tura kısımlarına damgalama yapılır.
hesabın var mı? giriş yap