• yaklaşık olarak 2 sene önce satın alıp bir kutunun içinde unuttuğum sabununun filizlendiğine şahit olduğum firma.
    şaka yapmıyorum, üzerinden kıvrım kıvrım şeyler çıkarmış, patates cücüğü gibi. filizleri suda yeşillendirip dünyanın ilk sabun tohumunu üretmeyi düşünüyorum bakalım, hayırlısı.
  • içinde marul avokado üzüm sarımsak filan olan kil maskeleri yüzümdeyken yazıyorum ki lush gerçekten süper bir pazarlama harikasıdır. andolsun ki biz onu alemlere alışverişkolik ve depresif kadınların zaaflarını denemek için yolladık, de ki "biz aldananlardanız, evin rızkını sabuna verdik ona taptık yoldan döndük"
    şüphesiz ki...

lan yüzüm yanmaya başladı, maskeyi yıkayıp geliyorum
  • kokuyu takip ederek bulabileceğiniz dükkan. daha sokağa girmeden anlarsınız orada bir lush olduğunu.
  • türkiye'ye dönmeyecekmiş.

geçenlerde mail attım. neden gittiniz, özledik, geri dönecek misiniz, artık türkiye'ye webden bile sipariş verilemiyor falan dedim, bugün cevap dönmüşler:

--- spoiler ---

hello there,

thank you for taking the time to email us here and ı am sorry to have kept you waiting for a reply. ıt has been christmas crazy here in the office.

unfortunately we no longer ship to turkey, nor have any stores due to a business release. ıt was a decision from turkey itself to no longer import our goods, as they would rather source locally and improve the economy by using their own cosmetic products within the country.

ı am sorry that ı cannot help you any further, although if you do fancy popping over to the uk for a holiday you are more than welcome! ;)

thank you again for your time, and ı hope you have a lovely weekend.
    kind regards,
    jade
    customer care advisor
    --- spoiler ---

evet sebep yine uzun adam ve ekibi**.
    amaç vestel venüs örneği gibi yerli üreticiyi desteklemek, ama bunu kendilerini piyasayla rekabet edecek kadar geliştirmelerine yardımcı olma yoluyla yapmak yerine güçlü rakipleri engelleyerek yapıyorlar.*

flormar, golden rose falan kullanın cildiniz boka dönsün yeter ki yerli üretim gelişsin diyorlar herhalde.

sanki kaliteli ürün yaptınız da biz kullanmadık amk.
  • uzun süredir ürünlerini kullandığım paraben içeren bitkisel ve organik ürünler üreten firma. eğer kullandığım ürünleri almak isteyen ama emin olamayanlar için yorumlamak gerekirse;

flying fox duş jeli: regl döneminde sevgiliye hediye edilebilecek en güzel şey. bal ve yasemin kokuları içerdiği için insanı oldukça rahatlatıp, gevşetiyor. yatmadan önce kullanıldığında uyumanızı kolaylaştırıyor. bebek gibi uyku geçirmenizi sağlıyor. üzerinde sex appealing yazar kısmen doğrudur. koklayan tüm erkekler istisnasız ne güzel kokuyorsun der. ama koku 2-3 saat sonra uçar. yani duş aldıktan sonra max. 3 saatiniz var. zamanında katı parfümüde üretilmişti ama kokusu duş jelininki kadar güzel olmadığı için tutmadı. puanı: 8/10

it's raining man: honey i washed the kids in duş jeli ve şampuan olarak kullanılanı. aşırı şekerli ve tatlı bir kokusu var. bildiğiniz bal kokuyor aslında. şampuan olarak denemedim ama duş jeli olarak iyi. azıcık bile alınsa deli gibi köpürüyor. puanı: 5/10

ma bar: ballı vanilyalı banyo köpüğü. isteğe göre 1-4 kez kullanılabiliyor. güzel ama vazgeçilmez değil. puanı 3/10

a french kiss: gene baanyo köpüğü. lavanta ve vanilyalı. yorgun günlerde banyo keyfi için ideal. puanı: 5/10

cosmetic warrior: taze cilt maskesi. düzenli kullanıldığında sivilceli cildi kontrol altına alıyor. ama taze olduğu için max. 1 ay kullanılabiliyor. gereksiz bence. aspirin maskesi de rahatlıkla aynı görevi görür.

cupcake: gene sivilce ve izler için olduğu söylenen ve pek işe yaramayan maske. muhteşem çikolatalı kurabiye kokusu var. sabah yaptıktan 3 saat sonra bile arkadaşlarınız öptüğünde cildin muhteşem kokuyor diyebiliyor. ama vereceğiniz paraya değmez.

brazened honey: özellikle tüm gün şehir içinde egzoz dumanına maruz kalan cilt için gayet sakinleştici ve dinginleştici bir maske. zaten sigara içenler için sigarının ciltteki zararlı etkilerini önlemeye yönelikmiş.

herbalism: yüz temizleyicisi. ciltteki siyah noktalar ve izler için. çimen kokulu. pek işe yaradığını söyleyemem.

aqua marina: cildi bebek poposu gibi yumuşacık yapan cilt temizleyicisi. verdiğim paraya acımadığım az sayıdaki üründen. gerçekten cildi kadife gibi yapıyor.

angels on bare skin: lavanta ve güllü peeling. kullandığım en güzel peelinlerden. tavsiye edilir.

rehab şampuan: içinde besleyici yağlar bulunan, yıpranmış saçlarda işe yarayan, ferah kokan şampuan. kuru ve yıpranmış saçlar için ideal.

dadyo: menekşe kokulu, mor şampuanı. kokusu çok güzel. hele şaçı açınca ortalığa kokusu yayılıyor ve herkesi mest ediyor.

godiva: yasemin kokulu şampuanı. saçları diğer şampuanların aksine sertleştirmiyor, kurutmuyor.

new: ünlü tarçınlı şampuanları. saç dökülmesini kestiği ve saçları güçlendirdiği söyleniyor. internet ortamında çok methedildiği ve bebek saçı dediğimiz saçları güçlendirdiği için aldım, deniyorum. daha pek bir fark görmedim.

h'suan wen hua: saç nemlendiricisi. saçları yumuşacık yapıyor. kavun kokulu. ama aldıktan 1 ay sonra tüketmek lazım.

cilt bakım ürünleri gerçekten güzel kokan ve güzel görünen cinsten ama ona vereceğiniz parayla la roche posay yada bioderma gibi daha kaliteli ve paraben içermeyen ürünleri kullanabilirsiniz. saç ürünleri ise gerçekten işe yarıyor. özellikle şampuanları şaçı kurutuyor ama dediğini yapıyor. yani uygun bir nemlendiriciyle muhteşem saçlar elde edebilirsiniz. bunun dışında siz gene saç bakım kremlerini koleston yada john frieda almaya devam edebilirsiniz. pek fark yok açıkçası.

en favori 3 ürünü ise sona sakladım. colour supplement adı verilen fondotenli nemlendiricileri. ciltte çok doğal ve hoş duruyor. kapatıcı özelliği yok. yani sorunlu ciltler için değil de daha çok cildi pürüzsüz olup, renk farklılıklarını kapatmak isteyenler için. fondoten kullanmaya gerek duymadığınız zamanlarda kurtarıcınız oluyor. lip scrubları aynı şekilde iyi birer dudak peelingi. ve son olarak en güzeli lip balm ve lip tintleri. lip tintleri dudağa oldukça hoş renk veren, doğal duran cinsten. lip balmları ise güzel kokan ve tadi güzel olan cinsten. burada detay tadının güzel olması. yani öpüştünüz zaman gerçekten çikolata, bal yada vanilya tadı hissediliyorr. lip balmları renk vermesede kokular ve tadı oldukça güzel. makyaj çantası kurtarıcısı.

kısacası aynı fiyata çok daha iyi cilt ve saç ürünleri alınabilir. ama huzurlu bir banyo söz konusu olduğunda lush gerçekten işe yarıyor.
  • geldiler!

bağdat caddesi suadiye vakko'nun hemen yan sokağına kuruldular, kapıdan gireni muhteşem kokular ve kocaman gülümsemelerle karşılıyorlar. sonrasını hatırlamak biraz güç zaten. honey , i wash the kids isimli leziz sabunlarını kokluyordum en son, öncesinde bath bomb'ın küvette nasıl patladığını görmek istemişim, kınalara yönelmişim, buffy adlı sabunu ısırmak isteöişim filan, gerçketen hatırlamıyorum.

diyeceğim o ki, tok gidin buraya, ağzınızdan köpükler çıka çıka caddede gezmeyin sonra.
  • kozmetikte placebo effect mottosuyla yola cian ve hayatima tek botanik katkisinin ocagima diktigi incir agaci olan dukkan.
    -efenim sac kivirttiran krem bu.
    -otekilerden farki ne?
    -icinde fazladan iki tane kavun cekirdegi var.
    -hee tamam o zaman. ayy ayin yeni urunu neymis?
    -bok. daisy kodadli elemanimiz uretti taze taze. buyrun yuzunuze gozunuze surun.
  • öncelikle belirteyim fanlarından değilim önceden süslü püslü sabun dükkanıydı benim için. şimdiye kadar 2 ürün dışında başka bi ürününü de denemedim ama biri var ki bu yazıyı yazma sebebim.
    ismi aqua marina yüz temizleyicisi olarak geçiyor temizliyor mu peki hayır öyle tertemiz hissiyat falan beklemeyin çamur gibi bir bulamaç içinde yeşil yosun parçaları var ve pek iç açıcı bir kokusu da yok ama olayı sivilceler. yazın yüzümde bir sivilce istilası vuku buldu ve bir çok dermokozmetik ürün kullanmama rağmen bir çare olmadı. bir gün tesadüf mağazada çalışan kız bunu önerdi benim aklımda almak yada temizleyici bakmak dahi yoktu ama kız anlattı durdu çok iyi söyle böyle neyse ben almadım yine de ve tester verdi bir nevi zorla kulan dedi ve iyiki demiş.çok uzattım farkındayım kendim sıkıldım yazarken ama kısacası bir deneyin eğer iltihaplı sivilceleriniz varsa ve bir türlü geçmiyorsa. bir iki kullanım sonrası etkisi görülüyor sivilce küçülüyor ve kuruyor gerçekten ama izler için bir mucize beklemeyin.önce tester isteyin hatta bunun için alışveriş yapmanıza da gerek yok. tabi neden dert ettin illa kullandırtcan derseniz de haklısınız ama kendim çok çektim sivilceden belki birilerine faydası olur diye aklınızda bulunsun.
  • dudak peeling'ini etrafımdaki bitmek tükenmek bilmeyen olumlu yorumlardan sonra bir de ben deneyeyim dedim. şu oluyor kendisi.

tam bir hayal kırıklığı. bu kadar abartılan "ayy şahane bi şey, dudaklarıma çok iyi geldi. hem de yenilebiliyor!" denen şey bildiğin tırt, parama acıdım valla. eğer nasıl bir şey olduğunu merak eden olursa tarifini vereyim; toz şekeri biraz öksürük şurubuyla* karıştırın, küçük bir kaba koyun. dudağınıza sürttürün arada yiyin. hem çok ucuz hem de daha sağlıklı.

insanı salak yerine koyan firma.
  • türkiye pazarından çekilme kararı almış ve nisandan beri türkiye mağazalarında ürün yenileme işlemi yapmayan şirket. bundan ötürüdür ki şu anda ne internet sitesinde ne de mağazalarda doğru düzgün herhangi bir ürünü kalmamış durumda. hatta öyleki mağaza çalışanı stok yapmayı geçtim ihtiyacım olanı bile alamadım diye dert yanıyor ve bir de ekliyor; aslında ingiltere'deki merkez satışlardan memnunmuş ve yeniden pazara girmek istiyorlarmış yalnız bu bir kaç seneyi bulabilirmiş, işte işlemleri hızlandırmak için müşterilerin lush'un u.k uzantılı e-posta adresine mail atması işe yarayabilirmiş . her neyse
    bu ay sonunda tüm mağazaları temelli kapanmış olacak kötü haberi de verelim.
    buradan kendisine seslenmek istiyorum; zamanında internet siten hakkında yazdığım ileri geri yazı nedeniyle gidiyorsan gitme lush, iste sileyim iki dakikamı almaz. gitme lush, daha benim küvetli bir evim olacak ve ben o suda patlayan balistiklerden alacaktım ben zengin olamadan kapattın gittin lush .
    ne güzeldin lush gitmesen olmaz mıydı ? * *
    ayrıca kapanacağını haber alıp soluk almadan ürünleri bitiren arkadaşlar çok ayıp etmişsiniz insan iki şampuan iki tonik bırakır .
    (bkz: şu an ağlıyorum ve entry giriyorum biliyor musun)
hesabın var mı? giriş yap