• house md'de bir kere görülmüş ve house'un "sonunda bir lupus vakası göreceğimi biliyordum" gibi bir şey söylemesine neden olmuş hastalık.
  • house md'de ilk on dakika içerisinde öne sürülen, doğru teşhisin en az bir 20-25 dakikası, muhtemelen yarım saati olduğu için yanlış olduğunu herkesin bildiği ikinci hastalık. ilki için: (bkz: vaskülit)* yalnız boynuz kulağı geçti galiba, ilk sezon vasculitis yalnış teşhis/tahminin kralı iken artık lupus'a kıyasla daha seyrek anılır oldu.
  • house md'den once adini bile duymadigim, iki bolumde bir adi gecen hastalik. akciger zedelenmesi ve kasinti yapabilirmis, yavas ilerlermis, bobrek yetmezligine yol acabilir, kusmaya sebep olabilirmis, bagisiklik sisteminin asiri calismasina sebep olur ve normal saglikli dokulara saldirirmis. kronikmis. vucuttaki bir cok organi etkileyebilirmis. sebebi bilinmiyormus.

note de bas de page: tamamen diziden edinilmis bilgiler bunlar. gunde kirkbes bolum, yaladim yuttum lupusu. tedavisinde kullanilan ilaclar ve yan etkileri, cok yakinda...
  • sevgili ablam, 15 yıl kadar önce türkiye deki 13. resmi kayıtlı hasta idi.. sanırım son yıllarda bu hastalığa yakalananların sayısında artış var.. cerrahpaşa hastanesinde "sle eğitim merkezi" bile kurulmuş.
  • sebebi bilinmeyen ve tedavisi olmayan ciddi sistematik hastalik. kadinlarda erkeklere oranla cok daha fazla gorulur. eklem agrilari, bobrek sorunlari, ciltte yaralarin olusmasi gibi semptomlari vardir. 2500 kiside bir gorulur.
  • george costanza'nin en son aklina gelen ve onu dehsete dusuren hastalik.

"lupus! is it lupus??!"

(bkz: george costanza replikleri)
  • düzenli doktor kontrolünün çok önemli olduğu, 13 yıldır beraber olduğum, hasta ve yakınlarının çok iyi bilgilendirilmesi gerektiğine inandığım hastalık.
  • bugün rastladığım reddit postunda lupus hakkında heyecan verici olduğu söylenen yeni bir gelişmeden bahsediliyor.

gastrointestinal floradaki dengesiz dağılımın lupus'a yol actigi ile ilgili hipotez her geçen gun daha fazla geçerlilik kazanıyormuş. özellikle de ruminococcus gnavus adlı spesifik bir bakterinin artışı ile hastalığın ilişkilendirilmesi gündemde şu an.

bu bakterinin besin kaynagi dirençli nişastalarmış. öte yandan basit şeker içeren meyvelerle (elma, armut gibi) beslenilmesi ve bu bakterinin azlığı ilişkiliymiş. daha ayrintilariyla arastirilasi bir konu..

post bu:
    https://www.google.com/…ojonqlgapo6ce6mouk4&ampcf=1

post içindeki makaleler:
    ruminococcus gnavus ve lupus iliskisi ile ilgili:

https://www.lupusresearch.org/…ruminococcus-gnavus/

https://ard.bmj.com/…/03/01/annrheumdis-2018-214856
  • seal'ın yüzündeki yaraların sebebi olan hastalık.
  • genelde 15-45 yaşları arasında ve yüzde 85 kadınlarda görülen, immün sistemin bozulduğu hastalıktır. kalpte, beyinde, akciğerde görülmekle birlikte en büyük hasarıda böbrek üzerinde yapar. ağır vakalarda immün sistemi baskılayıcı tedavi ve kortizon kullanılır. hastalık yetmezmiş gibi bir de tedavinin yan etkileri ile uğraşılır.
hesabın var mı? giriş yap