• filmlerinin geçtiği yerleri ana karakterin iç dünyasının yansıması, hatta neredeyse kendi başına birer karakter olarak sunan yönetmen (a bigger splash - pantelleria, i am love - milano, call me by your name - crema/cremona bölgesi), ki bu yorumu kendisi de onaylamıştır.

ayrıca nasıl becerdiyse benim gibi yazdan ve sıcaktan nefret eden birine bile call me by your name'i izlerken "oha ne güzel yaz eheh" dedirtmiştir.

sonra gerçekten yaz gelince bu hislerim geçti tabii ahafjks.
  • suspiria ve rio gelecek projelerinden.
  • son iki filminin de müzikleri leziz olan italyan asıllı yönetmen. 2017'de çıkan call me by your name'i sufjan stevens, 2018'de çıkan suspiria'yı* ise thom yorke yapmış.
  • yazcı bir adam. lawrence durrell'in iskenderiye dörtlüsündeki yaz sıcağı ve düşündürdüklerinin benzeri a bigger splash ve call me by your name filmlerine işlemiştir. sarı sarı filmler, kitaplar.
  • atmosfer konusunda top notch bir yönetmendir, yapımları konu olarak bana hiç ama hiç hitap etmese de atmosfer başarısı sayesinde izletiyor sonuna kadar, senaryosunu coen biraderlerin yazdığı bunun yönettiği scarface filmi çok iyi çıkacak anlaşılan. onun dışında gey draması sevmiyorsanız bulaşmayın diye uyarıyoruz.
  • (bkz: we are who we are) ile ilk televizyon şovuna imza atmış yetenekli yönetmen. benim en çok dikkatimi çeken sıkı bir (bkz: bernardo bertolucci) hayranı olması. diğer dikkatimi çeken ise yarattığı karakterlerin her zaman marjinal ve dikkat çekici olması. mutlaka bir şekilde italya'dan esintiler sunuyor.
  • cezayir asıllı italyan film yönetmendir. italyan halkının ve basının kendisini sevmemesini eşcinsel ve film okulundan mezun olmamasına bağlıyor. filmlerinde ellere ve tene çok önem veriyor . bunun vermek istediği hissi daha iyi anlattığını düşünüyor. filmin görselliğin ön planda olması gerektiğini düşünüyor bu yüzdende filmlerinde mekanları itinayla seçiyor. filmlerini aristokrat ailelere ait villalarda ya da art deco döneminden izler taşıyan mekanlarda çekiyor. gönlünde iç mimar olmak varmış.filmlerinde belli partnerleri var özellikle tilda swinton.onunla daha iyi işler çıkardığını düşünüyor. filmlerinde havuzlara yer vermesinin sebebini havuzlardan korkmasına bağlıyor.
  • bones & all adlı filmiyle 79. venedik film festivali ana yarışmada en iyi yönetmen ödülünü kazanan yönetmen.
  • yönetmen, meslektaşı olan steven spielberg'ün üzerindeki etkisinden sözetmiş;

"açık sinematik hareketlerden korkmadığım şekilde beni etkiledi. spielberg'ün imza çekimini düşünürseniz, onu arkadan taçlandıran bir ışık ve yükselen müzikle çerçevenin dışındaki bir gizeme yaklaşan bir karaktere doğru ilerlerseniz, bu çok açık bir maksimalist jesttir ve alçakgönüllülükle bunun beni etkilediğini düşünüyorum."

luca guadagnino şöyle devam ediyor: "jurassic park'ta çocukların mutfakta velociraptorlar tarafından kovalandığı o an. orada, doğrudan alman dışavurumculuğundan gelen gizem, rüya ve kabusun yeri olarak sinema fikrini buluyorsunuz."
hesabın var mı? giriş yap