• "c'est legal parce que je le veux"(yasal çünkü ben öyle istiyorum) demişliği vardır.
  • giyotinle ölmeden önceki son sözü:
    "iddia edilen suçların hiç birini işlemedim.
    masum ölüyorum. idamıma karar verenlerin hepsini affediyorum ve tanrı'ya biraz sonra dökülecek kanın fransa'ya bir daha asla uğramaması için dua ediyorum."
  • kral olmaya uygun bir yapisi yokmus. kralligi bir yuk olarak goruyormus. onun istedigi sey iste otursun elisi falan yapsin (marangozluga merakliymis) takilsin orda burda. ayrica marie antoinette ile olan evliligi avrupa magazininde bir skandal olarak yer almis.
  • fransız devrimi sonrasında devrim meydanında giyotinle başı uçurulduktan sonra, izleyen fransızlar tarafından mendilleri kan havuzuna daldırılan kral. giyotinin bıçağının kör olduğu ve ilk indiğinde louis’in kafasını uçuramadığına yönelik bir iddia mevcutmuş. ama celladı sanson mektubunda, ‘kralın metanetli bir duruş sergilediğini söylemiş.

tarih tekerrürden ibarettir demişler.

haber linki
  • onaltıncı louis, louis xvi ya da louis seize, sanatta, mimaride, mobilyada neoklasizmi ifade eder. ölene kadar rokokodan baroktan sıkılan abiler, "la bu nası san'at akımı amına koyim, çin kerhanesi gibi." demişler ve antik yunan ve roma döneminin unsurlarını yeniden yorumlayan bu tarzı benimsemişlerdir. işte tarih olarak de nerden baksan bi 18. yüzyılın ortalarında falan. bu sebepledir ki, louis xvi dönemi, neoklasik periyot olarak geçer.
  • fransız kraliyet ailesinden 16ıncı louis (1754-1793).
    ihanetle suçlanmış ve place de la révolution'da idam edilmiştir.
  • (bkz: bugun kayda deger bir sey yok)

gelmiş geçmiş en saf adam olabilir.
  • pek çok entryde yazıldığı gibi son fransa kralı değildir. krallık fransız ihtilalinden sonra da 1848 yılına kadar devam etmiştir. kendisinden sonraki krallar:
    louis xvii : oğludur, gerçek anlamda hükümdar olamamıştır, küçük yaşta ölmüştür.
    louis xviii : kardeşidir, 1815-1824 yılları arasında kraldır.
    charles x : kardeşidir, 1824-1830 yılları arasında kraldır.
    louis philippe : uzak akrabasıdır, 1830-1848 yılları arasında kraldır.
  • marie antoinette'in kocasidir. unvansiz ismi "louis capet`'tir.
  • rivayet odur ki 14 temmuz 1789 devrim gecesi günlüğüne "bugün kayda değer hiç birşey olmadı" diye not düşmüşmüş.
hesabın var mı? giriş yap