• ingiliz parlamentosunda halk tarafindan secilmeyen tek organ. "york duku, iskoc bilmemneyi, alemin krali, sikimin padisahi" filan, hepsi burada toplanir. eski islevselligini buyuk olcude kaybetmistir.
  • üyeleri arasında lord ahmed ismini gördükten sonra gözlerim kont adnanı aradı mamafih bulamadı.
  • sahsen ben bu kamara'ya seçilsem, "buyrun azuth bey istediginiz yere oturun, yeni çay demledik içer misiniz?" deseler, yapacagim ilk iş bi galeriye gidip ford mondeo almak olacaktir.. sonra da direkt king cross sanayi sitesine gidip camlara film çekip arkaya "became lord, bought ford" yazdirirdim.. keşke ben bir lord olsaydım :(
  • lordlar kamarası üyeleri maaş almazlar devletten. sadece "geçim ödeneği" adı altında cüzi bir miktar ödenir, şöyle diyeyim, yol parasını karşılayacak kadar. yani hepsi aileden zengin veya yükünü tutmuş kişilerdir ki, burada senatörlük yaparaktan geçinmezler.
    ayrıca ingiltere'deki parlamento binası ezelden beri aynı bina olup içi de yenilenmediği için hala tahta sıralarda otururlar. evet bildiğiniz tahta sıra, ceylan derisi koltuk değil.
  • bunlar kendi kamaralarında soylu soylu otururken, avam kamarası'nda milletin bakanı, başbakanı makara kukara yapıyor. ''yemişim, lordluğu, kontluğu mühim olan insanlık'' diyerek, avam kamarası'na ''beni de aranıza alır mısınız?'' diye giden var mıdır acaba? çünkü, lordlar kamarası fen lisesinin en çalışkan sınıfı gibi otururken, avam kamarası hababam sınıfı gibi şenlikli, muhabbetli.
  • bugün itibariyle 800'ü geçen lordlar kamarası üyelerinin yalnızca 92'si kalıtsal soyludur.

(bkz: nereden nereye)
  • ingiliz parlamentosunun asil kanadı.
  • bir altinda avam kamarasi vardir (house of commons yani).
  • bizde, yolu istanbul belediyesi'nden geçenlerin girebildiği kamara türü.
  • bizde toprak mulkiyeti son derece sınırlıydı haliyle klasik donemde bir lord olmadigi icin kamarası da olabilemedi. devlet otoritesinin zayifladigi yuz yillik surecte olur gibi oldu onlari da son ayan bukucu 2. mahmut aksam yemegine diye cagirip ipe gonderdi. 1876 da meclisi ayan burokratlardan 61 de cumhuriyet senatosu teknokratlardan olusacakti bu sebepten. ingilizin akil kalp teoriside ki akil bizde hep devlet akli olarak sure geldi. iyi mi kotu mu bilemiyorum iyi diyemem cunku devlet vesayetinde aktorleri sinirlanan bir sinif ve onun surukledigi gelisim pek mumkun degil ote yandan bu devlet akli olmasaydi 1918-20 araliginda bize muhtemelen soykirim yaparlardi.
hesabın var mı? giriş yap