• eski kogi kaishakunin, yeni ronin ogami itto ve oğlu ogami daigoro'nun meifumado yolculuğunu anlatır öykü serisi.

ogami itto, kullandığı dotanuki savaş kılıcı, bebek arabasına gizlediği silahları, özel yapım bir ateşli silahı ve zaman zaman üç yaşındaki oğlu daigoro'yu kullanarak yolculuğunu tamamlamaya çalışır. serideki her karakter aşırı bir detay ve derinlikle işlenmiştir. yapılan her eylemin bir sebebi vardır. karakterleri sevmeseniz bile sebeplerini anlar ve haklarını teslim edersiniz.

öyküler, müthiş zengin bir arka plan içerisinde gelişir. öyle ki; okuduğunuz her öyküden sonra küçük bir tamamlayıcı araştırma yapmanız gerekir.

duygusal bir baba oğul öyküsü değildir anlatılan sadece. zorlu bir yol öyküsüdür, yagyü klanının ihaneti başlangıçlı kanlı bir intikam öyküsüdür. birçok twist içeren bir polisiye öyküsüdür zaman zaman. üç yaşındaki daigoro'da amaç uğruna babasıyla eş şekilde uygundur. babasının eşi, eşiti, yol ve silah arkadaşı ve güvenebileceği tek kişidir. bu doğru dürüst konuşmayı bile beceremeyen, zaman zaman altına kaçıracak kadar küçük, fakat bir o kadar da üstün niteliklere sahip bu çocuğa öyle bir bağlanırsınız ki zaman zaman bu ufaklığa duyduğunuz saygı, babasının hissettirdiklerinin önüne geçer.

en güzel özelliği de ulaşılabilir bir seri olmasıdır marmara çizgi sağolsun. 9. sayısı çıktı. paranızın kendisine daha iyi bir karşılık bulabileceğini sanmıyorum.
  • japonca adi kozure okami olan bu cizgi roman yillar sonra dark horse tarafindan tekrar cikarilmis ve cep formatinda okurlara sunulmustur. bununla kalmayan dark horse bir de lone wolf 2001 dizisi (konumuzun disinda) yaratmistir. kozure okami'nin cizim teknigi su anki mangalarin gerisinde bile gozukse oykudeki akis ve cizimler, film gibi kendini izlettirir. aseksuel bir manga degildir; oldukca fazla baldir bacak iceren bolumleri vardir.
    esas ozelligi edo donemi japonyasini cok iyi sekilde anlatabilmesi ve okuru istemeden feodal japonya ustune egitebilmesidir.
    velhasil kelam ana karakter ogami itto intikam icin yasayan, yaptigi suikastlarda yem olarak oglunu kullanabilen kapkara bir kahramandir. bolum basliklari cok kazma ya da cok karizmatik olabilir (the flute of the falling tiger). ogami itto'nun intikam yoluna dusmeden onceki meslegi kaishakuninliktir.
  • lone wolf and cub adlı japon mangası da punisher dakini andıran bir yapı teşkil eder.punisherda kırmızı ışıkta geçenleri bile cezalandırmaktan çekinmeyen karakter bu mangada para için,daha doğrusu yaşamını sürdürmek için uğraşan bir karakterdir.ve benim tahminim marvelin punisher adlı çizgi romanınından çok daha önce çizilip yazılmasıyla punisheri etkileyen bir mangadır.
  • manga ile ilk ilgilendiğim zamanlarda ününü çok duyardım ve samuray kültürüne olan ilgim nedeniyle de hikayesini çok merak eder ve çizgiroman dergilerinde resimlerine bakıp birgün okuyabilme hayallerini kurardım. o zamanlar manga şimdikine nazaran çok daha az bilinen bir türdü ve internet de yaygın değildi o nedenle bir mangaya erişmek çoğu zaman hayal olurdu. zaman içinde internet yaygınlaştı ancak bilgisayardan birşey okumayı seven bir insan olmadığım için manga sitelerinden okumadım, zaman geçtikçe de bu manganın varlığını unuttum. ancak iki hafta önce türkçe baskısını bir kitapçıda gördüm ve işte okuma hayalini kurduğum manga buydu dedim ve anında kasaya yöneldim. henüz sadece ilk cildini okudum ve şu an 3 cildi yayınlanmış bulunmakta. diğer iki cildini de araya fazla zaman girmeden alacağım. umarım türkiye'de birçok çizgiromanın başına gelen birkaç sayı/cilt basıldıktan sonra devamının gelmemesi hezimeti bu mangada yaşanmaz ve 28 cildi de basılır, ben de keyifle okurum.

küçük bir not: türkçe'ye yalnız kurt ve yavrusu ismiyle çevrilmiştir.
  • marmara çizgiden yakında türkçe olarak yayımlanacak manga serisidir. ayrıca bu seriyi okumayan kişi kendisine manga okudum dememelidir.
  • 1972 ve 1974 yılları arasında 6 defa filme konu olan öte çizgi roman. film listesi aşağıdaki gibidir.

* sword of vengeance (1972)
    * baby cart at the styx (1972)
    * baby cart to hades (1972)
    * baby cart in peril (1972)
    * baby cart in the land of demons (1973)
    * white heaven in hell (1974)
  • severek okuduğum efsanevi manga serisidir. ogami itto küçük oğluyla dolaşan, eskiden shogun için cellatlık yaparken şimdi ise kiralık katil olarak kariyerini sürdüren bir ronindir. kılıç ustalığı eşşizdir. sürpriz hamlelerle kurbanlarını doğrar. en yetenekli samuraylara çoluk çocuk muamelesi yapar. doğrarken düşündüren bir antikahramandır.
    ogami itto ile oğlu daigoro arasındaki ilişki bizim ortalama baba oğul ilişki kültürümüze göre oldukça serttir. ogami itto hem kendi hem de oğlu adına meifumado yolunu seçmiştir. daigoro her ne olursa olsun babasının talihsiz yolculuğuna ve bir bakıma kaderine yoldaşlık eder. bu kaderi paylaşır. baba oğlu için fedakarlıklar yapmaz her ikisi de bu yolda hayatlarını feda ederler. öykü bir babanın alacağı derslerle bezelidir.
    öyküler nakış gibi işlenmiş görsel bir anlatımla verilmekte. içerik çok çarpıcı ve gerçekçi bir dönem çatısı altında ilerlediği için aslına bakarsanız öğretici de. farketmeden bir bakıyorsunuz edo dönemiyle ilgili bir sürü şey öğrenmişsiniz. ogami ise bu öyküde roninlerin hasıdır.
  • 2012 yılında marmara çizgi'nin facebook sayfasındaki çekilişle kazandığım ilk cildi ile başlamıştım okumaya. sonunda 28. cildi yayınlandı ve bitti.

parça parça okumuştum artık tek seferde hepsini okuyabilirim.

hikayesi ayrı çizimleri ayrı güzel olan manga.
  • ----------------------- spoiler ----------------------
    hikayenin sonlarına kadar sürekli ogami itto'nun aldığı işler dolayısıyla itto ve daigoro'yu, bu sırada sürekli içinde sıcak tuttuğu intikam ateşi vesilesiyle de yagyü'lerden retsüdo'yu tanıyoruz. bunlar dışında bir karakter hikaye örgüsünün içine girmiyor. ancak son bölümlere girdiğimizde abe tanomo adlı müthiş yaratılmış bir karakterle daha tanışıyoruz. ve bütün serinin belki de en çarpıcı yerlerinden birisi de bu zavallı kaii'nin ölmeden önceki çırpınışları, inanamayışı, ögami itto'nun gelip ölüme ait son konuşması, ve abe'nin ölümü. elbette asıl beklenen retsüdo ve itto'nın son kapışması, 28 cildin tamamını buna hazırlanarak okuyoruz ancak abe'nin bu sürpriz katkısı mükemmel olmuş diyebiliriz.
  • samurai champloo'nun 22. bolumunun sonunda gozukerek tuylerimi diken diken eden adam kesme uzmaninin oykusu.
hesabın var mı? giriş yap