• dizinin tek eksiği olan zenci gay karakterin katılması ile muhteşem bir ikinci sezon açılışı yapan dizi.
  • karakterlerinin ağır gerizekalı olduğu netflix dizisi. sürükleyici kesinlikle fakat gerilim kısmı karakterlerin aptallığına gerilmekten oluyor daha çok sinirden gerildim.

--- spoiler ---

o kadar fırsatları varken kötü karakterlerin hiçbirini öldüremediler. yetmezmiş gibi bir de tacı almaya giderken anahtarı da eline verip gönderdiler. sen tacı al gel anahtar burada ben takayım tacı demek bu kadar mı zordu?

üstelik o sam midir ne halttır 5 kişi alt edemediler, yetmezmiş gibi bütün anahtarları verdiler.
    --- spoiler ---
  • müthiş bir malzemeyi çöp etmiş dizi.

çocuk karakter (bode)'in bu kadar salaklığı, anne karakterin (nina) bipolar halleri...
    abi karakterin (tyler) malzemenin tabiatına aykırı tavırları,
    ... say say bitmez. anahtarlar diğer tüm karakterlerden daha iyi oynuyorlar.
  • öyküsünün orijinal kaynağına göz atmadan izlemeniz gereken diziler kervanında yerini almış netflix dizisi.

the boys'da yapılan tekrarlanmış ki, bu diziyi de çizgi romanı önceden okumadan izlemek gerekli. asıl kaynağın tüm o ağır şiddet, seks ve argolu yapısını kaldırarak, yerine öykünün sadece temel noktalarını kopyalamış bir yapım çıkıyor karşınıza.

hoş, the boys en azından daha ilk bölümden biraz olsun olanı biteni asıl kaynağın ruhuna uyumlu verebiliyordu(a-train'in kaldırım kenarındaki yaya kazası misal...). bu dizi onu bile başaramamış. olaylar çizgi romanın kurgusundan o kadar uzaklar ki!

ek: çizgi roman da pek öyle ahım şahım sayılmaz aslında...

--- spoiler ---

misal, çizgi romanda lesser adlı saldırgan locke ailesinin evine bir kankasıyla beraber saldırıyor. sonrası anneye tecavüz, büyük oğlanın rehine alınması...vb. bir arada olduğu bir korku filmi adeta.

üstelik ailenin hayattaki üyeleri bu olaydan o kadar etkileniyorlar ki kasabadaki ilk günlerinde anne alkolizmin pençesinde, büyük oğlan taşla bayılttığı saldırganı rehin almasına rağmen suratına silah doğrultulunca ölümüne ramak kaldığından ağır depresyonun etkisinde, şok içindeki kız tüm olayı korkudan küçük kardeşini boğacak denli sarılarak atlattığından çevresinden kendisini soyutlamak isteğinde ve diğerlerine nazaran tüm yaşananları daha olgun karşılayan küçük kardeş macera peşinde atlatmaya uğraşıyorlar. yani dizide yaş sınırı olabildiğince aşağı çekilmiş.

dahası, çizgi romanda küçük kardeş ilkin astral seyahat anahtarını bulmasına ve neredeyse ilk kitabın sonuna değin bileklikteki anahtarın varlığı gizemini korumasına rağmen daha ilk bölümden her yer anahtarını kullanarak ufaklığın dondurma almaya gidebilmesi maalesef dizinin geri kalan bölümleri için beklentimi çok düşürdü. daha da beteri, daha ilk bölümden locke gençleri yeni evlerinin sahip olduğu olanakları keşfettiler.

--- spoiler ---

dolayısıyla, izlerken kimi fantastik unsurlar içeren bir ergen dizisinden fazlasını bulamayacağınıza emin olun.
  • aynada şeytani bi gülüşle "geeeel geeeel" diye seni çağıran bir yansıman var ve gayet sakin bir şekilde "ala ala göz yanılması falan olmalı bu?!" tarzında salak replikler ve repliklerden daha salak karakterlere sahip bir netflix dizisi. olağanüstü olaylara verilen bu saçma tepkilere katlanabilirseniz izlemeyi deneyin, ben katlanamadım...

aloha!
  • içerisinde gerçekten kafası az çalışan karakterlerin olduğu netflix dizisi.

--- spoiler ---

-spoiler-

-spoiler-

7. bölümde sam, key house'u bastığında neden kinsey müzik kutusu anahtarı (ya da işte orijinal adı neyse) kullanılarak sam'in silahını bırakması sağlanmadı ve bir şekilde etkisiz hale getirilmedi? yani bode ve kinsey annelerinin rehin alındığını duydular, o sırada onlar rehin durumunda değillerdi, ama gittiler saçmasapan bir anahtar kullandılar.
    --- spoiler ---
  • tamam işim yoktu binge watching moduna girdim ama sinirden ekrana anneanne tepkisi verdiğim anlar oldu.

--- s1xe7 ve final spoiler ---

biri şu gerizekalı kıza korkusunu geri verebilir mi? avril lavigne moduna girdiğinden beri sıfır mantık gidiyor.

yahu elinizde bir sürü işe yarar anahtar var. çocuk olan kardeşin ölmüş dirilmiş eve kimin girdiğini adıyla soyadıyla söylüyor. mal mısın gidip diğer anahtarları kullanmayı düşünüyorsun? müzik kutusunu kullanıp eve giren tipi etkisiz hale getirsene.

diğer salak abi, başka sinir nedeni. son anda annenin bu kapı neymiş diye bakması sebebiyle, tüm anahtarlar gitti. kadın içki içmiyorken ayrı mal, içerken ayrı mal. ailecek genetik zeka geriliği taşıyan bir american teenage family sendromu var.

küçük çocuğun da iletişim kopukluğundan geberiyor oluşu. well lady diyeceğine kadının neye benzediğini anlatsana çocuğum, ağabeyin kadınla yatıyor olur olmadık yerlerde. anahtarı neden kaybettiğini de anlatıver.
    çocuklar o kadar salak ki sezon sonunda üçü de ölse, bunlara müstahak diyip geçeceğim. son ana kadar yaşıyor olmaları tam bir muamma.

kadın madem yardım için geliyor. eve özürlü oğluyla neden yalnız gönderiyorsunuz bir de anahtarla.

iyi fikir mi yoksa tek fikir mi ne olduğu belli olmayan saçma salak çözüm önerilerine bir aklı başında insan bu böyle olmaz, bak "babamların arkadaşlarının başına ne geldi diyemiyor." bir de kapıyı yayla gibi açıp kapamanıza gerek bile yok normalde ama şov olsun tabii ki.

düşmanında kimlik değiştirme anahtarı varsa, nasıl kimse "bunun önüne geçmeliyiz" diye sorgulama moduna geçmiyor?

final o kadar basit yazılmış ki, güya ters köşe yapacaklardı, sıçıp batırmışlar.

o çocukta bir sıkıntı olduğu müzik kutusunun kafeteryada kullanılması esnasında olayı şıp diye çözmesinden belliydi. ama tabii ki korku unsuruyla tüm mantık kısmını atan çakma avril bunu algılayamadı.

--- s1xe7 ve final spoiler ---

7/10 o da the lost room en sevdiğim dizilerden olduğu için. bu kadar eğlenceli bir konu içinde karakterlerin teenage draması beni öldürüyor gerçekten.
  • "eleştiremiyorum, karantinadyım " dizisi.
  • 3. sezondan bildiriyorum, ben hayatımda bu kadar gerizekalı bir insan topluluğu görmedim.

oyunculukların flash tv bozması olduğunu söylemiyorum bile. bir kere başladık ayıp olmasın diye devam ediyorum sadece.
  • locke and key'i bitirdim. çizgi romanını bitirdikten sonra izledim. o yüzden istemeden de olsa karşılaştırarak izledim. çizgi roman kadar iyi değildi bence. çizgi romanda karakter ve olay gelişimlerini gayet yerinde ve uzatmadan verebilmişti. karakterlerin yaşadığı şeyler olayların gelişimini sağlıyordu. sezonun sadece son 3-4 bölümünde olaylar gelişmeye başlıyor. çok fazla gençlik draması yapmaya çalışmışlar ve gereksiz uzatmışlar. 10 bölüm yerine 6-7 bölüm olabilirmiş. buradan sonrasında çizgi roman ve diziyi karşılaştıracağım için ikisinden de spoiler olacak.

--- çizgi roman ve dizi spoiler ---

anne karakteri dizide daha güzel işlenmiş sonlara doğru biraz aşk olaylarına girilse bile. çizgi romanda tüm seri boyunca alkolikti ve değişmediği için karakter gelişimi olmuyordu. dizide biraz daha kurtarmışlar. tyler, kinsey ve bode karakter yapısı olarak çizgi romanın neredeyse aynısı olmuş. kinsey ve tyler aynı salaklıkları çizgi romanda da yapıyorlar ve aşırı sinir bozuyorlar. arkadaş çevrelerindeki karakterler değiştirilmiş bayağı ama zaten çizgi romanda olayların gelişiminde çok ön planda olmadıkları için sorun olmuyor. anahtarların kullanımı beğendim. 2-3 tane anahtarlar çizgi romandan farklıydı ama kullanımları yine çok yerinde olmuş. fakat anahtarlar ve yetişkinler üzerindeki etkileri farklı anlatılmış. ayrıca omega key ve black door muhabbeti de çizgi romandan çok farklıydı. head key'in kullanımı bayağı değiştirilmiş ama diziye iyi yedirildiğini düşünüyorum. ama umarım ilerde bu tercihleri mantıksızlıklara sebep olmaz. dodge/lucas karakteri ise sezon sonuna kadar çok beceriksiz gösterilmiş ama son dakikalarda neden öyle olduğunu gösteriyorlar ama yine de çizgi romandaki haline yaklaşamamış. kuyudan çıkışı bile elllie whedon karakterinin salaklığı yüzünden şansa olmuş gibi gösterilmiş. çizgi romanda ise aşırı planlıydı.

--- spoiler ---

genel olarak baktığımda çizgi roman kadar iyi değil. ayrıca dizide +18 sınırı getirilmesine rağmen +13-15 verilse yeterli olurmuş gibi geldi. çizgi roman +18 olduğunu size hissettiriyordu ama dizi biraz daha gençlerin de izleyebileceği şekilde yapılmış. çizgi romanlarında dolayı aşırı gaz bir şekilde izledim diziyi o yüzden beni tam tatmin etmedi. fakat sondaki twist ikinci sezonun daha iyi ve çizgi romanın seviyesinde olabileceğini hissettirdi.

eğer diziyi izlemeyi düşünüyorsanız çizgi romanları da okumanızı tavsiye ederim. hatta şuan için sadece çizgi romanları da okuyabilirsiniz. benim diziye puanım çizgi romanla karşılaştırdığım için 3/5 ama ikinci sezonda potansiyelinin üstüne çıkabileceğini düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap