• rüya-gerçeklik film-gerçeklik döngüsünü oldukça başarılı bir şekilde kullanan, film içinde kendi kendine göndermeler yapan, karakterleri, hikayesi, kurgusu çok iyi oturtulmuş, güldürürken düşündüren, kısa film çekmenin gerçekte -hakkaten de öyle- ne kadar zor olduğunu ve ne kadar abuk subuk sorun varsa ortaya çıkabileceğini anlatan, aslında jim jarmusch'un cinematographer'ı olan ve bu filmin ardından 3 üç film -dördüncüsü yoldaymiş- bir de dizi çeken senarist yönetmen tom dicillo'nun ikinci filmi.
  • yaşananlar renkli, çekilen film siyah-beyazdır. rüyada yaşananlar siyah-beyaz, rüyada çekilen film renklidir.

(bkz: düşük bütçenin dahice kullanımı)
  • filmdeki asabi cucenin, kendisine filmde cuce rolu verdiler diye bozulup olay cikarmasi cok komiktir.
  • pek bilinmeyen, on numara film. filmin 1,5 saat olması, izlenebilirliğini arttırmaktadır.
    --- spoiler ---
    filmin en güzel sahnesi; ortam sesi alınması için(film için), sessiz bir şekilde 30 saniye beklerken insanların hayal dünyalarına yapılan yolculuktur.
    --- spoiler ---
    (bkz: burak aksak'ın film listesi)
  • üstat steve buscemi'nin içinde bulunduğu filmlerde seyehat ederken karşılaştığım tek kelimeyle muhteşem bir film. underrated nedir bu filmle daha iyi anlamış oldum.
    sıradan ve ara sıra film izleyenlere değil de hayatının değerli ve önemli bir kısmını filme ayıran insanlara kesinlikle büyük zevk büyük hayranlık bırakır. filmin son dakikalarında bile rüya-gerçeklik üzerine öyle zekice detaycı kurgu vardır ki bu kadar ince işcilik filmi kalbinize yazar.
  • tom dicillo'nun sinemacilik ve film sektoru ilgili cok negatif hislerle dolu oldugu bir donemde tanistigi birisinin "ne sanslisin, kendi filmin var" demesi uzerine cekmeye karar verdigi film. dusuk butceli film cekme isinin arka plani ruya gercek arasi bir kurguyla gosterilir. steve busceminin oyunculugu da cok guzeldir.
    --- spoiler ---
    elbette filme noktayi anne ve cuce koymaktadirlar. direktor, bir suru ayrintiyla ulasip mukemmeliyetci bir tavirla filmin orasini burasini dusunurken, cuce aslinda direktorun yaraticiliginin, dusunce seklinin temelini sorgulamis ve cok derin bir sarsinti yasatmistir yonetmene. cunku yonetmen filmdeki problemlerin oyuncu, kamera, parasizlik, amatorluk gibi faktorlerle ilgili olduigu kanaatindeyken bir anda cuce oyuncunun sozleri karsisinda tum gucunu yitirir. ta ki annesi ise el atana kadar.
    --- spoiler ---
  • süper keyifli bir film. steve buscemi severler için bir kat daha güzelleşen film hatta kendisi.

--- spoiler ---

catherine keener'ın uyandığı sahnede istemsiz bir kahkaha koparmıştım.

--- spoiler ---
  • ekşi tercüme tarafından türkçe altyazısı hazırlanmış film.
    http://www.fileden.com/…iving in oblivion (tur).srt
  • ortalama 65 yıl olan insanın hayatında, 1 saat 30 dakikalık zamanı fazlasıyla hak eden bir film.

--- spoiler ---

filmin son sahnesindeki 30 saniyelik bölümde, hayali eksik kalan cüce tito. keşke onu da sıkıştırıverselerdi bir kenara, şöyle okkalı bir kahkaha ile.

--- spoiler ---
  • reservoir dogs'un peşi sıra izlenince, içerdiği ufak bir gönderme daha da eğlenceli hale gelen, beklentimin üstünde kaliteli, komik ve uzun olmadığı için de hemencecik bitip tadı damakta kalan film.

--- spoiler ---

"ben bile rüyamda cüce görmem!" diye isyan eden kompleksli cücenin abuk bir kabus çıkmasını bekliyordum, o açıdan film beni şaşırttı.

bir de başrol ablanın normalde işinde gücünde, derdi iyi bir film yapıp ödül alarak zamanında ona inanmamış insanlara başarısını göstermek olan yönetmeni rüyasında kendisine açılmak için lavaboda pratik yapan, çekingen ve ona hayran biri olarak görmesi çok iyiydi.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap