• bu konsere giden biri ile tani$mi$tim.. konu konuyu acinca tatli bir tebessumle bana; karisiyla o konserde tani$tigini soylemi$ti..
    ben ikisine de a$ik olmu$tum bunu ogrendikten sonra..

herkese nasip olmaz oyle kutsal bir mekanda/atmosferde hayatinin insani ile tani$mak.. super..
  • --- spoiler ---
    another one bites the dust'i soyledikten sonra freddie mercury seyircilere doner ve queen adinda bir grubun dagilacagina dair dedikodular dolasiyor ne diyorsunuz der, stadyum hepbir agizdan bagirir, hayiiiiir der. freddie kicini gosterir ve bence onlar buralarindan konusuyor der. ardindan ekler, biz olene kadar beraber kalacagiz.
    --- spoiler ---
  • hayatımda izlediğim en güzel şeylerden biri. konser diyeceğim ama sadece konser demeye de dilim varmıyor, bir konserden çok daha fazlası, çok daha ötesi... gayet queen sever bir adam olarak bu yaşıma kadar neden izlememişim, kendimi ayıpladım. öyle değişik bir şey ki bu, bir an ağlatıyor sonra güldürüp hoplatıp, zıplatıyor. who wants to live forever derken freddie'nin henüz hiv testinin pozitif olduğunu öğrendiği ve kalan süresinin kısıtlı olduğunu bilmek canınızı yakıveriyor. o kadar başka güzellikler yaşatıyor ki bu "şey" size, sahnedeki sadece efsane bir vokal değil de, sevgiliniz, oğlunuz ya da babanız da, özlemle onu izliyormuş gibi bir ruh haline bürünüyorsunuz. başka türlü açıklayamıyorum, "keşke o da burada olsaydı" kafasını yaşıyor olmamı.

henüz ben doğmamışken, o gün oradaki yaklaşık 150.000 kişi bambaşka bir şeye tanıklık etmişler. öyle çok isterdim ki orada olabilmeyi. hayatımda hiç bir konserden bu kadar etkilenmemiştim.

love of my life'da i still love you dediğinde dağılmamak mümkün mü, yoksa ben mi pms dönemi yaşayan ergen hatun modundayım. bilemiyor.
  • dvdnin iç kapağındaki havadan çekilmiş hınca hınç dolu wembley fotoğrafının bile insanı heyecanlandırmaya yettiği muhteşem şov. konser öncesi hazırlıkların, provaların falan olduğu road to wembley isimli bir belgesel de mevcut dvdde. it s a beautiful day eşliğinde bomboş wembley stadının görüntüleriyle başlayıp, zeminin, sahnenin, ışıkların falan hazırlanmasını, oluk oluk stada akan izleyicileri, kapıların açıldığı andaki coşkuyu, kuliste red specialı akord eden brian'ı, ses açan freddie'yi falan verir. dışardaki azgın kalabalık we will we will rock you diye tempo tutup olacakları haber vermektedir ve azgın boğa modundaki freddie ve diğer elemanlar çıkar sahneye one vision eşliğinde, konseri izleyen gerisini bilir zaten. en çok içimi yakan şey ise kapılar açılırken ellerindeki biletleri nispet yapar gibi sallayan çılgın güruh olmuştur. muhtemelen ne kadar büyük bir olaya tanıklık edeceklerini bilmiyorlardı o zaman, kim bilirdi ki bunun queen'in son konserlerinden biri olacağını, freddie'nin tacıyla binlerce insanı son kez selamlayacağını. izledikçe "yanlış zamanda ve yanlış yerde mi doğmuşum acaba?" diye sorarım kendime.
  • gunduzun koru baslayan yagmurda devam eden kendini sanatci, muzisyen, sahne adami zannedenlere en guzel cevap olan konserdir. hele ki "love of my life"ta bastan sona nota sekmeden freddie ve brian may'e eslik eden bir seyirci vardir ki o seyirci ki en sansli seyirci, o grup ki en sansli gruptur.. ne yazik ki freddie ölmüş, queen arsivlere kaymis, bu efsanevi konsere ev sahipligi yapan wembley stadi bile yikilmistir.
  • stadyumu hınca hınç dolduran insanların ellerini havaya kaldırıp senkronize bir şekilde tempo tutuşu görülmeye değerdir.
    konser kaydını her izleyişimde "orada gerçekten olmak isterdim" derim. izleyicilere bakıp dünyanın en şanslı insanları olduklarını düşünürüm. her haliyle, "yeryüzünün en muhteşem grubunun verdiği en iyi konser" demekten kendimi alamam.
  • queen üyelerinin teker teker coştuğu anları, freddie'ninse kelimelerle anlatılamaz karizmasını izlemeye nail olacağınız konser. sırf bu konserin dvd sini izleyebilmek için son paramla hiç hesapta yokken dvd player aldım. ve bu sayede belki de ilk defa kendim için güzel bir şey yapıp, gerekli yere para harcadığımı düşündüm.*
    defalarca izlememe rağmen bıkmadığım, bıkılmayacak olan ve queen severlerin arşivlerinde mutlaka bulunması gereken bir dvd. wembley'e girişten, provalara, müthiş konserden, wembley'in yıkılışına kadar herşey var içinde.
    yukarıda okudum freddie'nin konser sonunda taç ve pelerinle çıkması hakkında şimdi giyilse başka ama o zaman güzel durmuş denmiş. ben eminim freddie yaşıyor olsaydı, elinde tacı omuzlarında pelerini ile sahneye çıksaydı aynı coşkuyu yaşatırdı yine. yakışırdı da. o dimdik duruşu, mikrofonu kullanışı adam yürürken bile poz veriyor sanki.
    konserde dikkatimi çeken bir diğer nokta ise konserin ikinci bölümünde freddie'nin giydiği "bom! bom!" yazılı mickey t-shirt'ü, arkasında da betty boop var. bayıldım doğrusu. başka kimin üzerine böyle yakışırdı bu kostümler?

brian may' ın red special ile yaptığı rock solo var ki, harika! roger taylor'un tutti frutti eşliğinde tef çalışını, john deacon'un kısa sarı şortunu, freddie'nin seven seas of rhye'da piyano çalarken çoşan parmaklarını da görmeniz mümkün.
    orada bulunup, taa stadın en ucundan bile konseri izlemiş olanlar ne şanslı olduklarının farkındalardır herhalde.
    ve evet ben oradaki sarı hırkalı kadın olmak istiyorum, i want to break free derken aynı o kol hareketlerini yapmak istiyorum.
  • konser öncesi stad çevresinde hazırlıklarını sürdüren muhteşem queen'in muhteşem üyesi brian may, herhangi bir yere açılan kapıdan içeri girmek üzeredir (o kapının nereye açıldığını bilmiyorum). kapının girişinde de bir görevli oturmaktadır, bu görevli kapıda nöbet tutup yabancı kimselerin içeri sızmasını önlemektedir tahminen.

dışarıda yüzbinlerce queen hayranı, bu harika dörtlüyü beklerken, brian may kapı girişine doğru yürür, girişteki görevliye selam verir ve içeri girmesi için gerekli olan kartı göstermeden yürümeye devam eder, ee ne de olsa oradaki herkes queen için toplanmıştır ve kendilerini tanımamalarına imkan yoktur.

eheeh siz öyle düşünün. kapıdaki görevli brian'dan içeri girmek için gerekli olan kartı göstermesini ister ve brian may bile kapıdan elini kolunu sallayarak giremez, boynundaki kartı gösterir.

bu görüntüyü konserin dvd setinde görebilirsiniz.
  • freddie mercury'nin bel hizasındaki sarı ceketi ve yan taraftan boylamasına kırmızı çizgili beyaz pantolununun sembolleştiği, dünya müzik tarihinin en iyi konserlerinden bir tanesidir. konserde queen'in seyirciyle kurduğu elektrik ve bütünleşme inanılmazdır. one vision ile başlayan harika gece queen'in canlı performansta ne decere başarılı olduğunun ispatı olarak en güzel şarkılarla devam eder. roger taylor enlemesine siyah-beyaz çizgili tişörtü, john decon da giydiği sarı şortuyla hafızalara kazınmıştır bu konserde. konser sonunda kraliçe tacı ile sahneye gelen freddie'nin tacı eline alıp seyirciye gösterdiği an da unutulmayanlar arasındadır. brian may'in klavyede freddie'ye eşlik edip who wants to live forever'ı çaldıkları an da muhteşemdir. queen severlerin mutlaka izlemeleri gereken konserdir.
  • insanoğlu bir gün zaman makinesini icat edecekse, bir numaralı sebebi bu konser olacaktır.
hesabın var mı? giriş yap