• live aid'de 50'ye yakın sanatçı görev almışken queen'in performans olarak herkesin önüne geçmesinin birkaç sebebi var. şüphesiz ki bu sebeplerden en önemlisi freddie mercury faktörüydü. bunun dışında bir fark daha vardı. queen konserden 2 hafta önce wembley'e birkaç km mesafede bir tiyatro salonunu kiralayıp burada 2 hafta boyunca geceli gündüzlü prova yaparak konserde yapılacak şeyleri en ince ayrıntısına kadar çalışmıştı çünkü queen üyeleri yaptıkları her işi ciddiye alan müthiş bir iş disiplinine sahipti.

https://youtu.be/76mbkfgzp_s?t=345

o gün sahne alan diğer gruplar önceden hazırlanmadan gelip ellerinin tozuyla sahneye çıkmıştı ve çoğu oldukça sönük performans göstermişti. queen ve freddie mercury günün yıldızı olmuştu.

o gün diğer grupların sahnede yaşadığı sorunların büyük çoğunluğu (sesi yetmeyenler, detone olanlar, notaları yanlış çalanlar, bozulan enstrümanlar, grup üyeleri arasındaki uyumsuzluklar) prova yapmamaktan kaynaklanıyordu. görünüşe göre diğer gruplar bu konserden para almayacakları için işi ciddiye almamıştı ve sönük performans göstermişlerdi.
  • bu konserde queen grubu sahnedeyken radio ga ga ve hammer to fall şarkılarının arasında freddie mercury'nin yaptığı bir ses oynu vardı. izleyenler farketmiştir mercury yumruğunu havaya kaldırdığında bir ışık hüzmesi eline takıldı ve sanki o hüzmeyi seyircinin üstüne vurdu. işte ben o sırada dedim ki, yedi kıta queen'i gecenin grubu seçse ne olur, tanrı böyle olmasını istiyor çünkü...
  • yaz aylarında yapıldığını gayet iyi hatırlamaktayım. liste dinleyiciliğinden rock müzik dinleyiciliğine geçmiş olmamla birlikte duran duran gibi gruplar hala konser performansı açısından ilgimi çekmekte; dire straits, sting gibi ismleri ise tv'den canlı seyretmek bir serap kategorisinde idi. lakin yazlıkta ve saçma sapan bir yerde idik. konserin yayınlanacağı gün yazlıktaki tüm çay bahçelerini dolaşmış, hasbelkader siyah beyaz televizyonunu bu konser yayınına ayarlamış bir çay bahçesinde konuşlanmış idim. lakin anten problemleri dolayısıyla karlı bir görüntü ve cızırtılı bir ses ile karşı karşıya idim. yine de yılmadım ve 1985 yılının bir yaz gecesinde bir çay bahçesinde o konseri izleyebildiğim kadar izledim, lakin televizyondaki vakayla ilgili olan tek kişi bendim. doğrusu bu son derece zor şartlardaki konser yayınını takib etmek büyük sabır gerektirmekte idi ve üstelik bir süre sonra garsonların da dikkatini çekmeye başlamıştım. velhasıl o konser piç oldu arkadaşım, bir aşamadan sonra "tekrar neyin verirler herhal" diye sonunu beklemeden o çay bahçesinden kalktım. bütün bunları ne diye anlattığımı merak edecek ve "bize ne" diyenler de çıkacaktır şüphesiz buna doyurucu bir yanıt veremem, sadece işte orada o konser olurken burada bir türk genci bir çay bahçesinde bunları yapıyordu gibi bir manzara çıkıyor, hayat böyle dostum.
  • playlisti şu şekilde olan konser;

status quo: rockin' all over the world, caroline, don't waste my time
    style council: you're the best thing, big boss groove, internationalists, walls come tumbling down
    boomtown rats: i don't like mondays, drag me down, rat trap
    adam ant: vive le rock
    inxs: what you need, don't change
    dragon: baby don't speak no evil
    men at work: overkill
    little river band: nigh owl
    gowana: solid rock
    ultravox: reap the wild wind, dancing with tears in my eyes, one small day, vienna
    loudness: gotta fight
    off cause: endless night
    eikichi yazawa: take it time
    motoharu sano: shame
    spandau ballet: only when you leave, virgin, true
    bernard watson: all i really want to do, interview
    joan baez: amazing grace, we are the world
    elvis costello: all you need is love
    the hooters: and we danced, all you zombies
    nik kershaw: wide boy, don quixote, the riddle, wouldn't it be good
    the four tops: shake me, wake me (when it's over), bernadette, motown medley, it's the same old song, reach out i'll be there, i can't help myself (sugar pie, honey bunch)
    bb king: unknown song, why i sing the blue, don't answer the door, rock me baby
    billy ocean: caribbean queen, loverboy
    sade: why can't we live together, your love is king, is it a crime
    black sabbath: children of the grave, iron man, paranoid
    yu rock mission: for a million year
    run dmc: jam-master jay
    sting: roxanne, driven to tears, message in a bottle
    phil collins: in the air tonight, against all odds
    sting + phil collins: long long way to go, every breath you take
    rick springfield: love somebody, state of the heart, human touch
    reo speedwagon: can't fight this feeling, roll with the changes
    howard jones: hide and seek
    avtograf: nam nuzhen nir ("we need peace")
    bryan ferry: sensation, boys and girls, slave to love, jealous guy
    crosby stills and nash: southern cross, teach your children, suite, judy blue eyes
    band für afrika (german band aid): nackt im wind, es geht voran
    judas priest: living after midnight, the green manalishi, (you've got another thing comin'')
    paul young: do they know it's christmas? (intro), come back and stay, every time you go away
    paul young + alison moyet: that's the way love is
    bryan adams: kids wanna rock, summer of 69, tears are not enough, cuts like a knife
    u2: sunday bloody sunday, bad
    the beach boys: california girls, help me rhonda, wouldn't it be nice, good vibrations, surfin' usa
    dire straits + sting: money for nothing
    dire straits: sultans of swing
    george thorogood + the destroyers + bo diddley: who do you love?
    george thorogood + the destroyers: tuning, the sky is crying
    george thorogood + the destroyers + albert collins: the madison blues
    queen: bohemian rhapsody, radio ga ga, audience participation, hammer to fall, crazy little thing called love, we will rock you, we are the champions
    david bowie - mick jagger(video): dancing in the street
    simple minds: ghostdancing, don't you (forget about me), promised you a miracle
    david bowie: tvc15, rebel rebel, modern love
    the pretenders: time the avenger, message of love, stop your sobbing, back on the chain gang, middle of the road
    the who: my generation, pinball wizard, love reign o'er me, won't get fooled again
    santana: brotherhood, primera invasion, open invitation
    santana + pat metheny: by the pool/right now
    elton john: i'm still standing, bennie and the jets, rocket man
    elton john + kiki dee: don't go breaking my heart
    elton john + wham (george michael + andrew ridgeley): don't let the sun go down on me
    elton john: can i get a witness
    ashford and simpson: solid
    ashford and simpson + teddy pendergrass: reach out and touch (somebody's hand)
    kool & the gang: stand up and sing, cherish
    madonna: holiday, into the groove
    freddie mercury + brian may: is this the world we created?
    paul mccartney: let it be
    tom petty + the heartbreakers: american girl, the waiting, rebels, refugee
    kenny loggins: footloose
    the cars: you might think, drive, just what i needed, heartbeat city
    neil young: sugar mountain, the needle & the damage done, helpless, nothing is perfect, powderfinger
    power station: murderess, get it on
    thompson twins: hold me now
    thompson twins + madonna: revolution, love makes the world go round
    eric clapton: white room, she's waiting, layla
    led zeppelin: rock & roll, whole lotta love, stairway to heaven
    duran duran: a view to a kill, union of the snake, save a prayer, the reflex
    patti labelle: new attitude, imagine, forever young, stir it up, over the rainbow, why can't i get it over
    hall and oates: out of touch, maneater
    hall and oates + eddie kendricks: get ready
    hall and oates + david ruffin: ain't too proud to beg
    hall and oates + eddie kendricks + david ruffin: the way you do the things you do, my girl
    mick jagger: lonely at the top, just another night, miss you
    mick jagger + tina turner: state of shock, it's only rock & roll
    bob dylan + ron wood + keith richards: ballad of hollis brown, when the ship comes in, blowin' in the wind
  • bir ara geceye katılan onca gruba rağmen sanki queen konseri yaşanıyormuşçasına bir atmosfere bürünmüş yardım amaçlı dev organizasyon. elton john'un da sonradan ifade ettiği gibi "geceyi çalan" grup queen'di. böyle olmasını istemezlerdi belki ama queen'in sahne performansı gibi bir gerçek yirmi beş dakika boyunca tüm wembley'in üzerine çökmüştü bir kere, artık çok geçti.
  • queenin en iyi grup fredinin de en iyi showman oldugu otoritelerce* de dogrulandigi buyuk organizasyon.dedigim gibi en fazla queen performansiyla anilir bu dev konser
  • freddie mercury'nin radio gaga'dan, hammer to fall'a geçerken seyirciyle oynadığı ses oyunu *hafızlarda kalmış konser. konserin bu bölümü daha sonra mother love ın bitiminde de kullanılmıştır.
  • seksenli yillarda cocuk olanlarin buyuk kisminin yazlikta veya tatilde, bir punduna getirip izlemeye calistigi gerek amaci, gerek katilimcilari acisindan muhtesem konser. sahsen, avsa adasinin sahil gazinolarindan birinde, televizyonu kapatmasinlar diye gazoz ustune gazoz icerek izlemistim. o zamana dek gordugumuz en onemli olaydi. atlantik'in iki yakasindaki genclerin yerinde olmak icin neler vermezdik. plaktan cekim kasetlerin, uc-bes muzik dergisinin oldugu mutevazi ortamimizda, damardan saf morfin gibiydi live aid. onlu yaslarda afrika'nin da farkina vardik, muzigin de...
  • freddie mercury'nin dünyanın en iyi ve en önemli canlı rock performanslarından birini sahneye koyduğu etkinlik. özellikle bbc kameramanıyla bale yaptığı sahne fenomen olmuştur.

queen sahnedeyken, karavanlarında sahne sırası bekleyen sanatçıların dumur olup dile getirdiği ortak düşünceleri; "they are stealing the show" olmuştur.
  • an itibariyle ev salakları fatmagül'ü izlerken kulaklıkla queen'den radio ga ga'sını boğma rakı ile dinleyip kendimden geçtiğim konser organizasyonu.
    çok geç kaldım ama dilemek serbest.
    -tanrım beni bir daha dünyaya gönder ve live aid konserinde olmak isssstiyorum. sen ne büyüksün. biricik tanrım. hadi kurbanın olim.
hesabın var mı? giriş yap