• ilk kez rafet el roman'la yaptığı düet sayesinde tanıdığım ezo'nun radyoda denk geldiğim yeni şarkısı. tam yaza uygun, insanın içini kıpır kıpır yapıyor. dinlemeyenler burdan buyursun, sözlerini okumak isteyenler de aşağıya bir göz atsın. hadi iyi eğlenceler.

istanbul bugün bana koca bir meyhane
    kurulmuş iki sofra karşılıklı şahane
    aynı senle ben gibi konuşamaz gibiler
    şerefe kalkan kollar uzaktan birbirine
    de ki ben buzdum nasıl köze döndüm
    bir yangını yaktım da öylece söndüm
    seni böyle severken bize nasıl kıydın
    ben hep sana küstüm de kendime kızdım
    şimdi bir omuz bir liman bul kendine
    ağla ağla gözyaşın karışsın denizlere
    bir düşün biz ikimiz sığdık mı hasrete
    bağla şimdi yolları işin yoksa gurbete
  • bazen bir koyda bazen bir insanın koynunda bulunur. gider sığınırsın.
  • bir behçet necatigil şiiri:

güçlü fırtınalarda direkleri kırılmış
    gemiler bize sığınır - bulduk sanırız.

görmezler. varsa yoksa uzaklar -
    onarırız. giderler, kalırız.

sonra gecelerde: bu son olsun, son
    gönderme - engine yalvarırız.

sonra büyür daha da
    korkunç yalnızlığımız..
  • eskiden; 2003-2010 yılları arasında halep pasajı'nda da yeri olan bir tür gerekli eğlenceli şeyler mekânı.
    rozetlerden posterlere, kartlardan saatlere pek çok eğlenceli şey sattıkları gibi bir de bazı şairlerin şiirlerini ufak kitaplar halinde yayınlarlardı. (bkz: tayfun polat)
    bir süredir sadece kadıköy rexx sineması'nın çaprazında satışlarına devam ediyor.
    ara ara gidilip arkadaşlara ufak tefek şeyler alınası yer.
  • 27.04.2017 tarihinde, kilyos açıklarında, hayvan yüklü youzarsif h adlı togo bandıralı yük gemisi ile çarpışarak batan rus istihbarat gemisi.. olay anında yoğun sis varmış..

o sırada bölgede devriye görevinde olan tcg imbat hücumbotu çarpışmayı görerek derhal genel komutanlığa bilgi vermiş ve kazaya uğrayan gemilerden kurtarma çağrısı yapılmadan önce kıyı emniyeti ve donanma unsurlarımız müdahalede bulunarak rus askerlerini ve yük gemisindeki mürettebatı kurtarmış.. ağır yara alan istihbarat gemisi kısa süre içinde yan yatarak sulara gömülmüş..

yük gemisi kendi rotasındaymış gibi görünüyor ama o istihabrat gemisinin o sırada orada olmasının izahını da doğru düzgün yapan kimseyi göremedim..
  • attila ilhan şiiri:

liman

gözümden yere bir damla kan damladı kırmızı
    adım adım şehrin ışıklarını yaktım sokak sokak
    içimde sonrasız bir yolculuğun iç bulantısı
    galata rıhtımında eski bir liman kahvesi
    hepyekten düşeşe günahlarım ve salkım saçak
    avucumun içinde iki satır japon yazısı
    bunun ne demek olduğunu öğrenemeyeceksiniz

rizel'li bir tayfanın anasına aradına sövdüm
    nylon bir gömlek giymişti utanıyordu
    elinden tuttum gece abanoz'a götürdüm.
    kalbin cebimde bir yerimdeydi denize düşürdüm
    köprüler açılmıştı üsküdar uyanıyordu
    tophane rıhtımında oturdum yere tükürdüm
    yere neden tükürdüğümü öğrenemeyeceksiniz

bıyıkları kazınmış bir liman sabahı kerpiç
    vinçler beni allaha kaldırıyorlar
    sağ gözümde yulaf sol gözümde pirinç
    kamyonların ağzında bıçak benim ağzımda hınç
    bir bacanım göğsünde çarmıh ötekinin mezar
    şaraba girmiş tayfalar şaraba ve korkunç
    neden böyle içtiklerini öğrenemeyeceksiniz

ben sustum kadehte rakı sustu çocuklar sustu
    üstümüze yıkılan gökleri dinledik yürekten dinledik
    bir kur'an dinlemek gibi anlaşılmaz bir histi
    silici mıstık ağladı ayaklarımıza kustu
    sonra kılıç kestik barbut attık büyük kumar oynadık
    osman mızıkladı küstü osman ilkin bana küstü
    osman'ın neden küstüğünü öğrenemeyeceksiniz

ellerim memelerinde kaldı yoksul türkan'ın
    türkan'ı görmeyin türkan'ı köpekler gibi pişman
    ben ismimi kaybetmişim yazdığım her şey yarım
    haliç'te yaşlı bir şilep ağladı ben ağladım
    kulaklarımın içinde çığlık çığlığa bir akşam
    şu bulutları bir yerde görmüştüm tanıdım
    nereden tanıdığımı öğrenemeyeceksiniz
  • liman romantizmini ilk kim cikardi bilmiyorum. ıngilizce literaturde de pek karsilasmadim. ılla ki vardir ama bizdeki kadar vicik vicik degil. liman asagi liman yukari, yok kadina benzer yok kalbine benzer. karsilastikca da bi ufak sinirlerim geriliyor.

neden?

liman pistir cunku. yuzyillardir sehirlerin en kotu bolgesi liman bolgesi olmustur, su an artik sehrin bir bolgesi olarak gorulmese de liman hala pistir. pas kokar cop kokar. ter kokar. rusvet gunluk islerin bi parcasidir. sigara olsun, kup seker olsun alkol olsun. huzur falan yoktur limanda, surekli bi hareket, gurultu.

ben denizde olmayi her zaman limanda olmaya tercih ediyorum bu yuzden. liman romantizmi yapanlara da maalesef sicak bakamiyorum. gidin bi liman gorun de ondan sonra aforizma kasin.

diyarbakir karpuzu sevimsiz bi limandan bildirdi.
  • yorgun ruhların sığındığı ve aşınmış bedenlerini dinlendirip yırtık yelkenlerini onardığı mekan..

biz asla özledikleri dinginliği sağlayamayız onlara.. dalgalıdır zira denizimiz.. rüzrarımız izin vermez yanaşmalarına.. yada dostlar öyle der.. belki de hazırlanmış beklemekteyizdir; kızıl bayrağıyla yanaşacak o kutlu gemiyi.. hatta onun için inşa edilmişizdir.. onun için çakılmıştır direklerimiz.. onun varışını çağırırız fenerimizin kesik sinyalinde..
    ya da şarhoş olmuşuzdur..
    şarhoş olmuşuzdur beklemekten..beklemekten ve sezen aksu dinlemekten, hiddetlenmişizdir.. kabarmış, köpürmüşüzdür.. kayalar sivriltmişizdir önümüzde.. yalçın kayalar.. klişe kayalar.. aşılmaz duvarlar. suç kimindir bu noktada.. bu vakitten sonra.. bilinmez
    bilinen bir şey vardır lakin; ne bir gemi yanaşır artık bu limana ne de fırtına izin verir buna
  • kadıköy rexx'in karşısında bulunan içerisi envai çeşit çıkartma,resim ve kitap ayracı gibi şeylerin bulunduğu yer.(bkz: efemera) ayrıca bana şu şarkıyı keşfettirmiş olandır. eğer burayı okuyorlarsa selam olsun kendilerine.
  • artık maaşımdan otomatik ödeme talimatı vermeye başlıycam bu dükkana, her girdiğimde kendimi kaybediyorum. mutlaka radiohead zımbırtısı bi şeyi alıyorum. tanım: kadıköy'de rexx'in karşısında bilimum güzel ıvır zıvırın satıldığı dükkan.
hesabın var mı? giriş yap