• küçücük, çok sıkıcı, insanı oldukça medeni olsa da son derece kaba olan bir ülke. ayrıca hala monarşi ile yönetilen nadir ülkelerden birisi. ülkede vergiler çok düşük ve işsizlik de olmadığından (sadece hilti’nin globaldeki işçi sayısı ülke nüfusuna yakın) son derece zengin bir halka sahip ülke. ancak gel gör ki dağ başı ve çok sıkıcı bir yer. öyle sıkıcı ki prensleri bile yılın büyük kısmını los angeles’ta geçirmekte. ayrıca halk bu kadar zengin olmasına karşın asla bir demokrasi istemiyorlar. son derece tutucular zira. birçok yönden çok medeni iken bazı yönlerden (konservatiflik, monarşi vs) tam bir dağlılar. para birimi ve askeri işlerini ise isviçre yapıyor. sınır polislerinden ordu desteğine her şey isviçrelilerde. para birimi de isviçre frankı. yarın bu ülkeyi bisikletle geçeceğim bir aksilik olmazsa.

edit: bisikletle geçtim ülkeyi. köyleri çok güzel, şehirleri çok havalı ancak cidden çok sıkıcı memleket. bu arada ne kadar dağlı olsalar da bence isviçreliler’e göre daha insancıllar. en azından turist seviyorlar.
  • başkenti (vaduz) ile en büyük şehri (schaan) arası gayet rahat terlemeden yürünebilen bir ülke. 3.5km.

(bkz: vaduz/@levenspiel)
  • yarım günde gezilebilen küçük ülke.

her fotoğrafında bir şato resmi var ki gerçekten kraliyet ailesi o şatoda yaşıyor.
    tepede olduğu için manzarası güzel
  • hakkinda soyle bir haber cikmis bugun.

http://www.hurriyet.com.tr/…si-307ye-dustu-40634007

insan gercekten hayret ediyor.
  • survival strategies in a modern world albümlerini birkaç kez dinledim. hoş güzel gelecek var ancak biraz yaşları oturmamış bir liseli grubu havasından kurtulmaları lazım.
  • öncelikle belirtmeliyim ki liechtenstein bir krallık değil, bir prenslik. hatta plakalarında "fl" harflerinin bulunmasının sebebi de ülkenin isminin (das) fürstentum liechtenstein olmasıdır.

bir de (yazacağım da bir gülme geliyor) son rakamlara göre 2017 yılında ülkede kayıtlı ortalama 369 işsiz insan varmış. bu da bir önceki yıla göre işsizlik oranında 1.9% düşüşe tekabül ediyormuş.

(yine de çok sıkıcı ülke, neyse.)

"according to figures from the office for statistics, the average number of people without work in liechtenstein was 369 in 2017. ın the previous year, there had been 446 registered unemployed. the unemployment rate has therefore dropped to 1.9 per cent."

kaynak:

https://www.liechtenstein.li/…ops-in-liechtenstein/
  • yerleşmeyi düşündüğümüz ülke.

şu ülke ilgili resmi bir mail adresi ya da telefon var mıdır acaba? internette hep saçma sapan vize reklamları çıkıyor.

doğrudan iletişime geçebileceğimiz bir mail adresi bilen varsa yeşillendirsin lütfen.

edit: buldum teşekkürler, bilgi edinmek isteyen yazabilir.
  • liechtenstein avrupa'nın vergi cenneti olarak biliniyor. bu ülkede paranız varsa sizden yüzde 0.1 gibi bir oranda yıllık vergi alıyorlar. ülkedeki en yüksek vergi yüzde 8 oranında.

aynı zamanda ağzı çok sıkı bir devlet. yani yatırımcıların finansal verilerinin gizliliğine çok önem veriyorlar. çok büyük bir vergi kaçakçılığı ya da teröre destek olma gibi durumlar dışında ülkedeki malvarlıkları hakkında kesinlikle bilgi vermiyorlar. bu yüzden bir çok zengin paralarını bu ülkede saklıyor.

ülkede yaklaşık 300 milyar dolarlık bir yabancı varlığı olduğu düşünülüyor. mesela ikea'nın sahiplerinin bu ülkede 11 milyar dolarları olduğu düşünülüyor. suudi kraliyet ailesi ve rus oligarkların da ülkedeki yatırım şirketlerinin / bankaların bir numaralı favorileri olduğu söyleniyor.

37 bin nüfuslu ülke monarşiyle yönetiliyor. monarşinin başındaki prensin çok geniş yetkileri var.

ilginç bir not; kadınlar oy verme haklarını sadece erkeklerin oy kullandığı bir referandum sonucunda günümüze çok yakın bir zamanda, 1984 yılında kazanabilmişler.
  • bu ülkeyi hayatımda ilk defa almanca dersinde duymuştum.aydınlandığım anlardan birisi
  • (bkz: hilti)
hesabın var mı? giriş yap