• ilk duyduğumda çok matah birşey zannedip ben liberoyum oğlıım, en çok libero mevkiinde verimli oluyorum ben, deyip ilerde gol aramaya çalıştığım zamanlar aklıma geldikçe gülerim kendi kendime şen kahkahalarla..

malum çocukken ileride oynamak prestij ifadesiydi; iyi futbol oynayanlar hep ilerde oynardı ve geriye dogru gittikçe futboldan anlama seviyesi düşerdi ki bu liberonun -ki o zamanlar dörtlü defans uygulaması henüz yerleşmediğinden ön libero kavramı da sanırım henüz literatüre girmemişti- en geride oynayan adam olduğunu öğrendiğimde buruk bir hayalkırıklığı yaşamamış değildim.

tek avuntum ben liberoyum deyip de ilerde oynamamın mal mahalle arkadaşlarım tarafından yadırganmamış olmasıdır belli ki hiçbiri ne demek olduğunu bilmiyormuş..
  • eskiden "kahraman" filan gibi bir şey sandığım kelime. "taffarel bir libero gibi çıktı ve topa sahip oldu" dedikçe spiker deli gibi duygulanırdım, gözlerim dolardı..
  • futbol'da en asil duygunun insani olan kisi. oyun icinde taktiksel acidan gerekli olan, topu hizli ve dogru sekilde oyuna sokma, kornerlerin sisler icinden aniden beliren sürpriz golcüsü olma ve canakkale gecilmez savunmasini yapma görevleri disinda daha bir cok yükümlülügü oldugunu düsündügüm mevki adami. bir anne sevkatiyle yenilen gol sonrasi kalecisini teselli eder, moral verir, orta sahanin kaptirdigi toplar sonrasi "yok abi ben hallettim, tamamdir" tavirlarini sergiler, forvetleri golleri attikca "aslansin, kaplansin" diye ara gazlar verir, yenilince tüm sucu kendi üstüne alir, galip gelince ise "ben oyunumu oynadim, takimim kazandi" babacanligiyla zaferi kutlar, ofsayt taktigi yüzünden bir ileri, bir geri helak olur, sinirlenip tembel takim arkadaslarina "defansa gelsenize lan" diye bagirmaz ve en önemlisi asla ama asla penalti kacirmaz. büyüklerine saygida kusur etmez, franco baresi ve popescu'nun resimlerini cüzdaninda tasir.
  • www.voleybol.org libero hususunda der ki:

her bir takımın turnuva listesinde bir libero bulundurmaya hakkı vardir.
    - libero arka sırada oynamaya mahkumdur, top filenin üstündeyken hücuma yönelik bir vurusun tamamlayıcısı şahıs olamaz.
    - libero servis kullanamaz, blok veya blok denemesinde ise hic mi hic bulunamaz.
    - libero takımın diğer oyuncularıyla aynı renk giyinemez.
    - liberoyu kapsayan oyuncu değişiklikleri sıradan değişiklikten sayılmaz, sayıları sınırsızdır. libero normal oyuncu değişikliklerinde yer alamaz, oyuna yalnızca top oyun dısındayken ve servis düdügünden önce girebilir.
    - liberoyu da kapsayan bir oyuncu degisiminden önce muhakkak suretle bir ralli geçmiş olmalıdır. libero sakatlanmışsa baş hakemin de onayıyla mac listesindeki bir oyuncuyla yer değiştirebilir.
    - sakat liberonun yerine geçen oyuncu bi kere libero oldu mu, maçın geri kalanı ve diger turnuva macları boyunca libero kalır, ta ki eski libero mevkisini geri alana dek.
    - bir kez sakatlanan libero bir daha sakatlanirsa, yerine geçen oyuncudan başka bir oyuncunun libero pozisyonunda oynamasına izin verilmez.

pek bir avantajı yokmus yani, herhalde kısa boylular da voleybol oynasın, öyle ezik ezik mac seyretmesin diye uretmis f.i.v.b. bu mevkiyi. *
  • sanirim turkiyeye gelmis en iyilerinde biri popescu, digeride falco gotz.
  • voleybolda olanının türkçe wikipedia sayfasında çok acayip şeyler yazıyor ama ben "kesin daşşak geçmiş troller" demeye cesaret edemedim. öyle kafa siken bir şey. aha bakın şu kısma:

"arka alandan hucüm yapabilir, ancak zıplayamaz. 3 metre içinde hoplayabilir. arkaya gelen topları parmakla alamaz ama alabilir de. diğer iki oyuncuyla yer değiştirirken hakeme göz kırpmak suretiyle izin almalı koçuyla da en azından bir göz teması kurmalıdır."

tıklayıp başından itibaren okumanızı ayrıca tavsiye ederim.
  • hesap makinesi yerine kullanilebilecek cok faydali bir sitedir.. oranlar burda i$aretlenir, sistem banko filan ne gerekiyosa kendisi hesaplar, kupon doldurulur, bayiden yatirilir..
    tamamen $ahsi bi detay olacak, kimseyi ilgilendirmez ama, 4bucuk milyonluk kupona 3 milyon 100 bin lira aldigim sitedir ayni zamanda.. böylede kazma sapi bi insanim..
  • voleybolda en çok üzüldüğüm insanlardır. dı$lanırlar her zaman. sahada farklı forma giyerler, ısınırken farklı çalışırlar. sadece savunma yapılacak zamanda hatırlanıp oyuna alınırlar. oyuna girmek için hakemden izin istemez, hakemin bile ipinde değildir. çok üzülüyorum gerçekten.
    ama aynı zamanda farklı insanlardır. her$eyleriyle en asil duygunun insanı olmaya adaydırlar.
  • mahallemizde istedigi her mevkide kafasina gore oynayabilen, serbest adam manasina gelen terim. mahalle maclarinda ilk olarak "libero benim" diyen $ahis mac boyunca ister bele$te ister defansta caninin istedigi $ekilde oynardi, biz de bir yandan imrenip bir yandan da gelecek macta ilk olarak libero gorevini kapmanin hesabini yapardik.
  • latince ozgur hale getirmek, serbest birakmak anlamina gelen kelime .
hesabın var mı? giriş yap