• bu maddeyi içeren ilaçlardan herhangi birini*** kullandığınız takdirde, kan bağışınız kabul edilmemektedir.
  • - unutulmamalıdır ki, levotiroksin, hipotiroidizmi kontrol eder, tedavi etmez! dolayısıyla doktordan habersiz ilacın kesilmesi önerilmemektedir.
  • gebelik sırasında hipotiroidi tedavisinde kullanılır. yalnız gebelik sırasında kullanılan demir ilaçları, vitaminler, kalsiyum, antasitler emilimini azaltır. bunlarla aynı anda almamak lazım.
    sabah aç karnına euthyrox alındıktan sonra en az 4 saat sonra diğer ilaçlar alınmalı.

bu arada; (bkz: #33679871)
  • gecen yil haziran ayindan beri, ilk 2 ay 50mg euthyrox'la basladigim seruvene, sonrasinda yapilan tahliller sonucu tsh seviyem duzgun cikmasina ragmen, cok guvendigim ve sevdigim doktorumun: "75mg euthyrox'a cikartiyorum yine de, metabolizman hizlansin, hem daha hizli kilo verirsin" demesiyle 75'le sakin sakin devam ediyordum. 4 hafta once ilk kez tahlil yaptirdim tekrar kontrol amacli. yine duzgun cikti seviyeler, ve bulundugum ulkedeki doktor levothyroxin'e baslatti bu sefer, sanirim burada* euthyrox yok. yine ayni dozda kaldi tohtor bey, 75'le devam ediyorum. muhtemelen turk doktorum 100'e cikartirdi :) buradaki, eger yine yuksek ciksaydi 88'e yukseltirdim dedi, ve anlattigim hikayeyi duyunca yuzunu burusturdu, ama yine de i <3 turk doktorlar

neyse iste, 4 hafta oldu nerdeyse bu markaya baslayali, ve sanki hafif hafif bi degisiklikler hissediyor gibiyim ben, tamamen pisikolocik mi acaba? yoksa bu marka mi daha iyi? fiziksel olarak degil belki ama, ruhsal acidan daha mi tatmin etti beni acaba? bilemiyorum ki...
  • gebelikte hipotiroidi tedavisi için kullanılır. gebelik kategorisi a. anne sütüne az miktarda geçiyor ancak bir yan etkisi saptanmamış. sabah aç karnına, kahvaltıdan en az 30 dk önce, çiğnenmeden, sıvı olarak yalnızca su ile içilmeli. gebelikte kullanılan demir ilaçları, antasitler ve kalsiyum ilacın emilimini ve dolayısıyla etkinliğini azalttığı için levotiroksin ile aralarında en az 4 saat olmalı.
  • 3 gündür kullanmaya başlamış olsamda saç dökülmem ilginç bir şekilde azaldı , şu anda benim için kurtarıcının önde gideni
    onu seviyorum
  • kretenizmli çocuklarda kullanılan bir ilaç
  • bebekliğimden beri düzenli olarak aldığım ilacın etken maddesi; çünkü bende hipotiroid var. (bkz: levotiron) ilacı hiç bırakmadığım için üstümde ne gibi olumlu olumsuz etkisi var gözlemleyemedim. ancak kendimden bahsedecek olursam:
    depresif ve karamsar bir yapım var. ikizler burcu olmamın etkisi var mı bilemem. ancak sık sık sinirlenirim. soğuk terler boşalır sırtımdan. evde kendi kendime sinir krizi geçiririm. hemde çok küçük konulardan.

hele açken kendimi zor kontrol ederim. bütün karamsar düşünceler kafama üşüşür. sinirimi kontrol edemem diye çoğu zaman sessiz kalırım. bu yüzden çevremde ezik olarak tanınıyorum.

insanlar sürekli konuşmamla alay eder. daha doğrusu kardeşim ve babam çok alay ederdi. bir gün videoya alınmış konuşmamı dinlerken anladım ne yapmak istediklerini. çok yavaş ve duraklayarak konuşuyordum. artık dikkat ederek konuşuyorum.

azmim olmasa üniversiteye bile gidemezdim sanırım. çünkü geç anlarım. ama burada sanırım yanlış bölümde okumamın da etkisi var. sözele daha çok kafam basıyorken gittim eşit ağırlık bölümü seçtim. zeka bakımından kimseden farklı değilim. sadece sağlıklı bir insana göre biraz daha geç anlıyorum bazı şeyleri. buda bazı tatsız anılar yaşamama neden oluyordu. küçükken bana babam ve sözünü ettiğim kardeşim ders çalıştırırdı. babam bir keresinde anlattığı şeyleri uykulu dinlediğimi görünce çocuk halimle beni sandalyede kaldırıp öyle hızlı oturtmuştu ki bütün iç organlarımın oynadığını hissetmiştim. kardeşim de aynı şekilde anlattığı şeylere boş boş baktığımı görünce sinirden kalemleri kağıtları parçalardı. en iyi öğretmen hep kendim oldum kendime.

hipotiroid'in zeka geriliği yaptığı doğru değil. hormonlarla ilgili bir durum olduğu için mutluluk ve sinirlenme durumlarınız çok fazla değişken oluyor. bu yüzden çevrenizdeki at gözlüklü insanlar tarafından şımarık olarak yaftalanmanız mümkün. çünkü normal bir insanın kızmayacağı şeyleri aşırı tepki verebiliyorsun. çünkü farkında değilsin. içinde büyüyen bir kızgınlık var kontrol edemiyorsun.

çok hızlı kilo alıp verebilirim. sizde de aynı şey varsa belki bir sizde bir baktırmalısınız hormonlarınıza.
    zıplamayı çok severim. ayak bileklerim hafif incindiği halde zıplamadan duramam. özellikle mutlu bir hayal kurduğumda bunu zıplayarak kutlarım. çünkü içimde öyle hissederim. öyle yapmam gerekiyor gibi. hani susamak gibi.
  • kan tahlili sonucu tsh değeriniz yüksekse doktorun vereceği ilacın etken maddesi. arastırmalarım sonucu öğrendiğime göre hastalığı tedavi etmiyor. yapay hormon olduğu için tsh değerini düşürüyor. vücutta hormon olduğu için tsh fazla salınmıyor.
    bu ilaçtan kurtulmanın bi yolu olmalı. araştırmaya devam.
  • - amerika'da doktorlar düşük bir dozla başlarlar ve tedrici olarak dozu artırırlar; ancak türkiye'de bu durum (en azından benim tarafımdan) görülmemiş, duyulmamıştır. ancak ilerde hormon düzeyleri ve yakınmalara göre ayarlama yapılabilir.
hesabın var mı? giriş yap