• engelli ve kel babası tarafından sahip çıkılmayan bir gencin dramını anlatan dizidir.
  • yapılması ve yayınlanmasında emeği bulunanlara helal olsun demek istediğim flimdir.
    sene 2010. böyle sikindirik flim yapmak beceri ister.
  • her bölümü bir diğerinden daha orijinal olan dizi.

--- spoiler ---

şu gif'i sonsuza kadar izleyebilirim.

https://gfycat.com/shadowycrispkawala

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

sezon başından beri jon hamm'ın anlattığı hikayeler aslinda sezonun özeti gibi.özellikle plato'nun mağara ve duvardaki gölgeler açıklaması shadow king'in asıl gücünü bizlere anlatmak için önemliydi.david evet güçleri nedeniyle bir god ve gerçekliği şekillendirebiliyor.ancak shadow king bu gerçekliği algılayışı manipüle ediyor,duvardaki gölgeleri kontrol ediyor ve bu yüzden de shadow king.david ne kadar gerçekliği yeniden şekillendirirse şekillendirsin,shadow king bu gerçekliği algılayışı manipüle ederek gerçekliği kendi çıkarlarına göre yaratabiliyor.bu yüzden de villian hero,hero ise villian oldu.shadow king canavar iken bir anda kahraman,david canavari öldürebilecek tek silah iken kötü adama dönüştü ve çevresindeki herkes de bu ilizyona kandı.kızıl olduğu için asılan cadı misali,histerik korku yüzünden david'e sırt döndü ve aşırı yöntemlere başvurdular bu korku yüzünden.

asıl trajik olan ise herkesin deli diye yaftaladığı david'in,shadow king'i gerçekten gören ve aklı başında olan tek kişi olmasıydı.ancak herkesin deli olduğu bir dünyada aklı başında olmak,başlı başına delilik.
    --- spoiler ---
  • gördüğüm en ilginç dizi olabilir. bir sürü dizi izlemişimdir ama hayatımda hiç bir diziyi izlerken bu dizide dediğim kadar "n'oluyo amk?" dememişimdir heralde. 5 bölüm oldu ama kimse ne olup bittiğinden emin değil.
  • dizi sever herkese tavsiye ederim. ciddi sanat işçiliği barındırdığı gibi konusu da bayağı ilginç kotarılmış. çok iyi müzikler, hayran bırakan oyunculuklar, tadında fantastik öğeler ile bu senenin en iyi televizyon dizisi olmaya aday.

en başta legion kimdir belirtelim; çizgi roman dünyasında legion denilen mutant potansiyel olarak gelmiş geçmiş en güçlü mutant olarak anlatılır. çoklu kişilik bozukluğu yaşayan david haller'in zihninde binlerce farklı karakter yaşamaktadır. her karakter kendince mutant güçlerine sahiptir. david haller'in sahip olduğu gücü şöyle özetleyeyim, bir seferinde legion'un zihnine şöylece bir bakma şansına sahip olabilmiş rogue "iki yüzün üzerinde omega seviyesinde mutant karakter" görmüştür. tüm marvel evreninde omega seviyesinde olan mutantların toplam sayısını düşünürseniz legion karşısında tüm marvel evreninin altı bezli bir bebekten daha güçlü olmadığını da bir çırpıda anlayabilirsiniz.

hikaye dizi için tamamen baştan yazılmış. çizgi roman ile zerre alakası yok. shadow king dışında gördüğünüz her şey dizi senaristlerinin kendi işi, daha önce yazılmış çizgi romanların içeriğinden yararlanma oranı sıfır. ptonomy, sydney ve diğer karakterlerin tamamı sıfırdan yazılmış. orijinal çizgi romanda cindy var ve kendisi pyrokinetic bir kadın.

ama iyi ki de böyle yapmışlar. çünkü çizgi roman cidden berbat. dizi bu üçüncü sınıf çizgi roman hikayesini alıp sanat eseri haline getirmiş. özet olarak şöyle diyeyim; çizgi romanda ilginç ve başarılı olan tek şey legion karakterinin özel gücü. çoklu kişilik bozukluğu hastalığıyla boğuşan bir çocuktan marvel evreninin en güçlü mutantına evrilen bu karakter cidden belki de en orijinal marvel karakteridir. ama berbat bir hikayesi var ve her deneyişlerinde de batırmayı becermişler. dizi ise muhteşem bir iş çıkarmış. her şeyi sıfırdan yazmak karakteri kurtarmış ve hakettiği yere koymuş.

bu hususta benim canımı sıkan tek şey david'in süper güçlerinin tam olarak nasıl işlediğini muallakta bırakmaları ve sadece psişik güçleri olan, şizofreni teşhisi konmuş bir mutant gibi işlenmesi oldu. david haller tüm dizi boyunca böyle işlenecekse bu legion'ı ilginç olmaktan çıkarır. ikinci sezonda çoklu kişilik bozukluğunu işlemezlerse ibre tersine dönecektir.

ilk sezonuyla beni kazandı bu dizi. ikinci sezon onayını da aldılar. merakla bekliyoruz. bakalım bu görece düşük bütçeli dizi ikinci sezonda daha büyük bir bütçeyle neler yapabilecek.
  • 3. sezonuyla arz-ı endam eden dizi

--- spoiler ---

legion'ın sayısız kişiliklerinin, kendisinin farkında olduğu güçlerinin arasındaki bir noksanlığı sergileyen bir öyküyle açıldı bu sezonun ilk bölümü. o da, david'in geçmişe sadece zihinsel olarak ulaşabilmesiydi; yani bedeniyle zaman yolculuğu yapamıyor.

üstelik 2. sezon sonunda faruk tüm sevdiklerini ve güvendiklerini ona karşı döndürünce isyan edip kabuğuna çekilen david, bu sezon sığındığı bir nevi cep evrenine dönüşmüş mağara evinde yalnız kalmamak için diğer buhranlı ve yalnız insanları ağına çeken bir örümcek gibi toparlayıp, onlara astral evrende hayal dünyaları satıyor ki onu bırakıp gitmesinler.

ne yazık ki, tüm bu zihinsel güç kullanımı david'e doğru faruk'un takip edebileceği izler bırakmakta. haliyle hem david'in babasından intikam alabilmek, hem de david'in gücüne sahip olmak isteyen faruk bu sezonda da david'in peşine düşüyor. bu arada 2. sezon kandırılan syd'in sevgisi tümüyle nefrete dönüşmüş. çünkü faruk, david'in syd'i öldürmektense ölmeyi yeğleyeceğine inanıyor.

diğer taraftan, david'in tanrı misali güçteki bilinçaltı veya saklı kişiliklerinden birisi, her şeyin david'in sevdiği kadınla eski birlikte oldukları hale dönebilmesi ve faruk isimli zihin sülüğünden tamamen kurtulabilmek umuduyla david'in yapamadığını; yani bedensel olarak geçmişe dönebilen bir zaman gezginini geçmişte aramaya çıkıyor ve buluyor da...

dolayısıyla, kadroya yeni katılan zaman gezgini kızımız sadece sahip olmaya odaklı duygusuz robot babası gibi olan faruk yerine, incinmiş ve yardım arayan david'i kurtarmaya bu sezon gönüllü çalışacak.

--- spoiler ---
  • bana akıllanmadığımı gösteren filmdir. 2 aydır harddiskte öyle durup duruyordu, dedim ne kadar osuruktan olabilir ki... en kötü ihtimalle vasat bir aksiyon filmi izlemiş olurum. demez olaydım... aman yarabbi o neydi öyle lan! olum siz film yapıcam derken altınıza yapmışınız farkında değilsiniz. üstüne üstlük bunu piyasaya sürerek sıçtığınız boku sıvıyorsunuz bir de! bu filmi izlemiş benim gibi talihsiz holivudzedeler hemen iyi olduğunu bildiğiniz, senaryosu, kurgusu, sanatı falan sağlam bir film açın izleyin vakit kaybetmeden ki o bir buçuk saat bünyeye dolan pislik arınsın... aman diyim geç kalmayın kalıcı hasar yaratabilir!
  • dan stevens'ın dehşetengiz bir oyunculuk performansı gösterdiği dizi. ben diziyi izlerken, arada göz ucuyla bakan annem, konuyu hiç bilmemesine rağmen, ben tam da 5. bölümü seyrederken: "ne oldu bu çocuk deli deli bakıyor, içine şeytan mı girdi ne?" demesin mi? yani sonuç olarak, söz kullanmadan, telepatiyle duygu transfer eden bir oyuncuyla karşı karşıyayız.
  • 2010 amerikan yapımı, klişeleri altüst etmiş film.

--- spoiler ---

şimdi bi kere film; izbe göt kadar bi dükkanda geçiyor. burda bi kere insan bi sıkılıyor. tamam, zombiler felan geliyor,heyacan başlıyor diye düşünüyor insan; ama babaanne ve çocuk dışındakiler fos. (insanlar niye zombi o da ayrı, virüs neyin de yok)

film başlı başına bi muamma zaten. yani tanrıya bi gönderme mi var, ya da melekleri ele alalım damardan girelim diye bi gişe kagısı mı var tam anlayamadım.
    tanrı neden bi çocuğun peşine bütün dünyayı zombi edip göndermiştir, burası bi kere saçma. ee tamam; melek gönderiyor, azrail nerde? nöbetleşe bi sistem mi var ki?

filmin bence zıvanadan çıktığı nokta; cebrailin borular öttüre öttüre, hışımla gelmesi,akabinde sanırsın bar kavagası, kafalara televizyon geçirmeler felan. siz melek değil miydiniz bu ne şimdi diyei geliyor insanın; hatta diyor.
    sonra arabanın içinde elemanın cebrailin kafasını torpidoya torpidoya gömmesi yok mu? (işte bu tutar)

son olarak müthiş finale hazırlanırken bebekle ufak çaplı bi kaya tırmanışı, melekle kavga felan. işte en sonunda heybetli bi tepede, böle şirin bi- köy mü neyse artı- yere umutla bakan suratlar. (gerçekten iğrenç.yapmayın şu sahneleri)

--- spoiler ---

kısacası haftasonu sinema keyfimin içine etmek istiyorum diyenlerdenseniz, kaçırılmayacak bir alternatif.
hesabın var mı? giriş yap