• filmin 35'42" ve 41'27" arası inşaat seyretmekten hoşlanan türk halkı için özel gösterim gibidir.
  • sahne ve kurgu olarak en gerçekçi kaçış öykülerinden birine sahip fransız filmi. efendim kilolarca c-4 lü helikopterli bok püsürük gerçek hayata teğet bile geçmeyen zamane filmlerine inat bir adet kıl testere ve mahkum kurnazlığının filmidir.
    --- spoiler ---

ayrıca iki saatlik hapishane filminde insan it kopuk, vahşet beklerken. bir argo söz bir ana-bacı düz gitme bırak, fularla dolaşan yorgan yırtıp kravat yapan gayet nezih bir hükümlü ortamı buluyorsunuz.
    --- spoiler ---
  • burada güzel bi entry vardı ve diyordu ki melville'in bu filme fransız sinemasının en iyi filmi demesi martaval değil. ben de her gelişimde bi kere şukelardım kendisini zira: 1.melville diyorsa doğrudur, 2. martaval çok süper bi kelime.
  • öyle iyi bir hapishane kaçış filmidirki, hapishane duvarı kırılırken siz kırıyormuş,demir kesilirken siz kesiyormuşçasına yorulduğunuzu hissedeceğiniz yapımdır.birde diğer hapishane filmlerinden gördüğünüz kabalık sertlik bu filmde yoktur,mahkumlar arası nezaketin diz boyu olduğu filmdir.
  • az önce izleyip bitirdiğim, criterion collection a girmeyi haketmiş sağlam fransız filmi.
    vizyon filmlerinden artık tat alamayanlar, adam akıllı bir film izlemek isteyenler ve klasiklerin tadını özlemiş olanlara birebir.
  • hani güzel bir şey bitince tadı damağımda kaldı denir ya... le trou un son repliği öylesi doyumlu bir replik ki size ve hayal dünyanıza bir ikinci ziyafet sunacak kadar zevkle finale eşlik ediyor. işte böyle bir yapıt.

--- spoiler ---

- pauvre gaspard...(zavallı gaspard)

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

bu spoyler sayilmaz ama,

o ilk zeminin hasir betonunun delinmesi sahnesinde betonun her santiminin parcalanmasini uzuuun uzun izlerken filmin icine giriyorsunuz. ordan sonrasinda hucre artik 6 kisi.
    --- spoiler ---
  • izleyicisini içine çeken ender filmlerden biri olmuş.
    adeta ben de o hücredeydim sanki 2 saat boyunca..
    o heyecan o adrenalin o korku; iliklerime kadar işledi.
    1960 yapımı muhteşem bir film..
    işte sinema bu.

not: kesinlikle daha iyi bir altyazı çevirisini hakediyor..
  • baştan sona keyifle izlenen harika bir film...

hapishane filmlerini oldum olası çok sevmişimdir... son dönemde izlediğim carandiru'dan sonra le trou çıtayı öyle yüksek bir noktaya taşıdı ki yeri nasıl dolacak merak ediyorum...

--- spoiler ---

filmle ilgili sağlam eleştiriler zaten yapılmış. ben başka bir noktaya değinmek istiyorum. çok zorunlu olmadıkça küfürlü enrty girmem. ama bu filmi izledikten sonra aklıma gemide filminden bir sahne geldi. erkan can'ın yani idris kaptan'ın boksör için söylediği bu laf, filmde tam olarak gaspard'ı tanımladığı için kullanmakta sakınca görmüyorum. .mına koduğumun gaspard'ı, neler aştı bizim sağlam arkadaşların başına... roland gibi adama yapılır mıydı bu! manu ve geo da sağlam adamlar ama roland hakikaten başkaydı...

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

ihaneti bu kadar yalin anlatan film zor bulunur.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap