• lazer epilasyona giden bir zahmet birazcık araştırsın yahu. o çok dalga geçtiğimiz kadınlar kulübü'ne girip bir baksa bile insan, sert kıllar dışında hiçbir halta yaramadığını şap diye anlar. bas bas bağırıyor insanlar. nedir iş yarayan bu bölgeler? genital, koltuk altı, belki bacaklar (çok kalın olması lazım tüylerin). bunun dışında kol, yüz ve diğer yerler için iğneli epilasyona gidin direkt. hem paranız cebinizde kalır, hem seanslarca sürmez, hem de bir daha o bölgeden tüy çıkma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. evet biraz acılı bir şey ama binlerce lira döküp sonuç alamamaktan iyidir.

önemli not: hiçbir bok bilmeyen ve kıçındaki kıla bakmadan sizin minik tüylerinize laf eden erkeklerin "lazer epilasyona gitsene yaa", "lazere git lazere" , "lazere gitsen ne güzel olur", "2013 yılındayız hala lazere gitmeyen kadınlar var" türü laflarına aldırmayıp, her bölgeye en uygun epilasyonu seçmenizde fayda var.

sanıyorlar ki lazer, içi sıvı dolu bir küvet. kadınlar giriyor çıkıyor, hooop bütün tüyler gitmiş.

hey gidinin efesi!
  • bakkaldan alınan permatik 'in üstüne selobant ile bir adet laser pointer maskot bantlarız ve kıllarımızı traş ederiz. lazer epilasyon budur. maliyeti de 4-5 ytl'yi geçmez.

zamanın ötesi şeysi: tamam haklısınız...gerçekten de çok iğrenç, bokum gibi bir entry, komik değil vs. fakat bu entryi yazdığım tarihte çok yalnızdım, tutunacak bir dal arıyordum. sonra onu gördüm. sol frame'de lazer epilasyon (2) yazıyordu. "neden 3. olmayayım?" dedim. ve sonuç bu... lazer epilasyon aslında benim isyanımdı. yalnızlığımdı. buradan genç yazarlara da tavsiye: sol frame'de görülen her başlığa girmeyin, yakmayın kendinizi. buradan ayrıca broo'ya da selam etmek isterim. kendisi -sağolsun, varolsun- nickime "zamanın ötesinde entry'si bulunmayan ekşi yazarı" diye yazdıktan bir gün sonra, tarihin karanlığına gömülmüş bu entry bulundu ve zamanın ötesine gönderildi. yüreğim yanıyor dostlar...
  • bir kadinin ya da asiri ve abuk sabuk *** killi bir erkegin kendisine yapabilecegi en guzel seydir.

dikkat edilmesi gereken noktalara gelecek olursak;

-oncelikle tuy/killarinizdan tamamen kurtulana kadar 1500 tl gibi paket programlardan kacinin. o killar oyle bitmiyor cunku.
    -jel ile yapilan bir epilasyon turu var. aslen lazer isini atmiyorlar ama lazer epilasyon diye tanitildigini gordum, onlardan da uzak durun.
    -ipl de ayni sekilde, sonsuza kadar gitseniz de bitmeyecek o tuyler.
    -tek yol yaklasik 1-1,5 cm capinda kirmizi lazer isininin teninizde gezmesi.
    -baslamadan once en az 1-2 ay herhangi bir kokten kil alma yontemiyle alinmamis olmali killariniz. agdadir, silk epildir bunlardan uzak durun baslamayi dusunuyorsaniz.
    -butun vucudunuza, ayak ucunuzdan saciniza kadar heryerinize, uygulanabilecek tum vucut seans fiyati ankarada iyi bir yerde 500 tl'den baslamaktadir. her 2 seansta bir 50 tl dusmektedir. yaklasik 6-7 seansta %97 gibi bir sonuca ulasiyorsunuz diyebiliriz. bu da 2500-3000 tl gibi bir para eder.
    -seansa gidiyorsunuz, ardindan 2 hafta sonra bir de tarama seansina giriyorsunuz. taramanin amaci gozden kacan, kalan tuyler, killari yok etmek. bu 2 haftalik surecte normal seansta basariyla patlatilanlar dokulmus oluyor zaten. tarama seansina para odemiyorsunuz. yani aslinda 500 tl verdiginiz bir seansla iki seans gitmis oluyorsunuz gibi.
    -iki ana seans arasi bir ay/40 gun gibi. ama bu tamamen ihtiyaciniza bagli. baktiniz cikan tuy yok 2 ayda bir de gidebilirsiniz. ki zaten 3. seanstan sonra arayi 6 aya kadar bile aciyorsunuz diyebilirim.
    -asla ve asla bronz tene uygulatmayin. -zaten uygulamayacaklardir ama siz de israrci olmayin, kalici izler/yaniklar olusabilir-
    -seans sonrasi kendinizi 1 hafta gunesten koruyun.
    -alexandrite en hizli sonuc alinan, en iyi cihaz. yaptiracaginiz merkeze karar verirken cihazin marka/modelini ogrenin.
    -aci yok degil var. ancak asla bir agda acisi, silk epil acisi degil. daha cok sinek isirigi gibi ani ve hemen gecen bir yanma seklinde.
    -adet doneminizin hemen oncesi -yani vucudunuz hali hazirda odemden sismis, heryeriniz acirken- sakin ola yaptirmayin, boyle aci yok. normalde asla acimayacak yerlerinizde bile zipliyorsunuz.
    -emla kremi denemedim, dayanilmayacak gibi bir aci yok cunku. bir de kremi 1 saat onceden surup kendinizi strec filmle sarmaniz falan gerekebiliyor. vicik vicik kremli gezme fikrinden hoslanmamis olabilirim.
    -kemik ustleri gibi yerler nispeten daha cok aciyor.
    -baya tutsulenmis tavuk, yanmis kil kokusu oluyor islem sirasinda, cok takilmayin alisiyorsunuz.
    -eskiden sivrisinekleri avlayan, citir citir ses cikararak kokunu kaziyan acik hava, mor isikli aydinlatmalar vardi. onun gibi citirdayacaksiniz bazen, sakin olun.
    -mart 2012-kasim 2013 arasi 6 seans gitmis biri olarak daha fazla gitmeme gerek olmadigini dusunuyorum. sonuc sanirim %98 gibi bir sey. yani bebek poposu kivamina geliyorsunuz, mis!
    -ten rengi ne kadar acik kil rengi ne kadar koyu (ve kalinligi da onemli tabiki) olursa o kadar hizli sonuc aliniyor. yani soyle diyebiliriz; nispeten daha koyu ve kalin olan killar ilk seans sonrasi bile cok ciddi oranda yok olacaklar. sonrasi hep daha ince, daha acik renk olanlari yok etmeye yonelik.

son olarak;

canini seven kosarak gitsin. parasini baska seylerden arttirsin da gitsin, gerekirse yemesin icmesin gitsin, oyle guzel bir sey!
  • üzerinde çoğu insanın deneyimleri ile bilgi sahibi olduğu uygulama. konu hakkında bilgileri doğru şekilde aktarmaya çalışalım.

epilasyonda kullanılan ağda ve iğneli epilasyonun dışında kullanılan teknolojiler, kısa sürede kalıcı olarak epilasyonu hedeflerler, iğneli epilasyon uygulama zorluğu nedeni ile uzun vadede kalıcı sonuç elde etmeye çalışır. lazer epilasyonda amaç minimum sürede maksimum sayıda tüy veya kılın epile edilmesidir. lazer epilasyon sistemlerinin çalışma teknolojisi renk üzerine çalışır, daha kalın ve daha koyu tüyler veya kıllar, daha kolay ve daha kalıcı olarak epile edilirler. uygulanan enerji, kıl köklerinin enerjiyi renklerinden dolayı emmeleri ve tahrip olmaları ile sonuçlanır. epilasyonun en etkin ve kalıcı olabildiği cilt tipi açık renk, kıl tipi ise kalın ve koyu renkli kıl veya tüylerdir. bunların dışındaki ten rengi ve tüy yapısında etkiler için uygulama gerçekleştirilen cihazlarda uygun enerji seviyeleri ve enerjinin verilme süreleri ile konfigüre etmek gereklidir. amaç kıl kökünü yok etmek ve deriye zarar vermemektir, deri rengi koyulaştıkça kıl kökünü yoketmek için enerjinin aktarım süresi milisaniyeler ile uzatılır ki, deri zarar görmeden kıl kökü tahrip edilebilsin. uygulamalar genelde 6-8 seans arasında hesaplanır, bunun nedeni kılın yaşam döngüsünün sadece bir safhasında iken yapılan uygulamanın etkin olabilmesidir, her kıl veya tüyün yaşam döngü başlangıç ve bitiş zamanı birbirinden bağımsızdır, seans sayısı arttırılarak uygun evredeki kılların tamamına uygulama yapılması hedeflenir bu yöntem ile, sayı yeterli olmazsa uygulamalar tekrarlanır. koyu renkli cilt tiplerinde etkin sonuç alınabilmesi için, uygulanan enerjinin deri aktarım süresinin (duration olarak bilinir) uzun olması gereklidir, cildin ısıya karşı tepki vermeden (yanık, aşırı derecede kızarıklık gibi) kıl köklerinin tahrip edilebilmesi için. kıl ne kadar koyu ise o kadar düşük enerji ile tahrip edilebilir, ne kadar açık renkte ise o kadar fazla enerji vermek gerekir. enerji joule cinsinden hesaplanır ve her sistemde santimetrekareye düşen joule miktarı değişir.

insanların ağrı eşiklerinin birbirinden farklı olması nedeni ile uygulamada ağrı miktarının fazla olduğu konusu, subjektif bir konudur. bu nedenle en ağrılı olan diode lazer teknolojisi ile uygulama yaptıranlarının ağrı hissetmediklerini söylemeleri veya ipl uygulamasının çok ağrılı olduğunu söylemeleri mümkündür.

kadınlarda yüz bölgesinde ve erkeklerde kol ve omuz bölgesinde yapılan uygulamalarda uygulama yapılan noktada azalma ile birlikte yakın diğer bölgelerde kıllanma gözlenebilir, bu normaldir, mümkün oldukça bu bölgelerde uygulama yapılmaması, yapıldığı taktirde bu tip bir durumla karşılaşılabileceği bilerek hareket edilmelidir.

lazer epilasyonda en çok kullanılan 4 farklı sistem mevcuttur. alexandrite lazer, nd:yag lazer, diode lazer ve ipl. teker teker açıklayalım;

alexandrite lazer 755 nm dalga boyunda çalışır. türk insanının genel cilt yapısına en uygun lazer sistemi olduğu söylenebilir. konforu ve hızı yüksektir.

nd:yag lazer,1064 nm dalga boyunda çalışır. daha çok kılcal damar tedavilerinde kullanılsa da, kıl köklerinde de etkilidir, genelde ten tengi koyu olan hastalarda tercih edilirler.

diode lazer, 810 nm dalga boyunda çalışır. lazer sistemleri arasında en yüksek etki bu lazerdedir, bunun yanı sıra en ağrılı uygulamalarda bu lazerle gerçekleştirilen uygulamalardır.

ipl, bir lazer sistemi değildir ama lazer olarak bilinir genelde. güçlendirilmiş bir ışık kaynadığır ve uygulama esnasında enerjisini şemsiye şeklinde açılarak verir, lazer sistemleri gibi tek noktaya odaklayamaz. bu da enerjinin bir kısmının yansıyarak kaybedilmesine, sonuç olarak da uygulama etkinliğinin lazer sistemlerine göre düşük olmasına neden olur. deriyi korumak ve uygulama kolaylığı için jel ile birlikte uygulanır. diğerlerine göre en düşük etkinliğe sahip sistem budur.

bir lazer uygulamasını konforunu sağlayan özellik soğutma sistemlerdir, soğutma sistemleri uygulama esnasında derinin zarar görmemesini ve ağrı düzeyinin azaltılmasını hedeflerler. genel olarak kullanılan yöntemler şunlardır;

kontak soğutma; genelde 0 ile 5 santigrat arasında soğutma verirler, ipl sistemlerde tercih edilir. uygulama başlığının kristalinin soğutularak deriye teması sağlanır, soğuk kristal derinin yanmasını önlemeye çalışır. sıfırın altında soğutma verebilen, iki camın arasından alkol türevi soğutulmuş kimyasallar geçiren çok etkili kontak soğutma sistemleri de mevcuttur.

gazlı soğutma; uygulama bölgesine lazer atışı öncesinde bir gaz sıkar, bir kaç saniye sonra atışını gerçekleştirir, soğutma etkisi iyi ama maliyeti yüksektir, kullandığı gaz nedeni ile çevreye zarar verdiği söylenmektedir.

soğuk hava; maliyeti düşük ve yüksek etkili bir soğutma tekniğidir, genelde bu tercih edilir, uygulama yapılırken soğutma ünitesi lazer uygulama başlığı ile kombine ve sürekli olarak soğuk havayı yüksek hızda püskürtür ve uygulama öncesinde sırasında ve sonrasında deriyi soğutur. adı cryo veya creo ünitesi olarak da geçer.

lazerleri etkinliklerine göre sıralar isek en etkiliden az etkiliye doğru diode, alexandrite,nd:yag ve ipl olduğunu söyleyebiliriz, konfor olarak sıraladığımızda ise alexandrite, nd:yag, ipl ve diode olarak sıralayabiliriz.

yaptırmayı düşünen kişilerin sonuçların etkin ve zarar görmeden alınması için dikkat etmeleri gereken noktalar nelerdir onu belirtmeye çalışalım;

-uygulamaların doktor kontrolünde gerçekleşmeleri sağlık ve uygulama etkinliği için önemlidir. doktorun uygun gördüğü lazer tipi ile uygulama yaptırmak, daha etkin bir sonuç sağlayacaktır.

-ödemelerinizi fatura-fiş karşılığı yaptırın ve onu kaybetmeyin, bir sorunla karşılaşırsanız elinizde kanıtınız olur.

-uygulamayı gerçekleştirecek cihazın marka ve modelinin araştırılması, o cihazlar ile uygulamaya girmeden önce girenlerden bilgi almaları önemlidir. her cihaz ve her lazer, her deri ve kıl tipinde aynı etkiyi göstermeyebilir, cilt tipi ve kıl yapısı aynı olan kişi görüşlerine önem vermek ve ona uygun alınan görüşlere göre uygulamaya girmek gereklidir.

-aynı marka model cihazlar ile farklı noktalarda farklı fiyatlar ile karşılaşmanız mümkündür, bu işletmecinin maliyetleri ile alakalı bir durumdur ama her durumda pazarlık edebilirsiniz, cidden hizmeti satın alacağınızı görüştüğünüz kişiye belli edin, indirim oranlarını sonuna kadar değerlendirmeye çalışın.

-cihazın bakımlarının zamanında yapıldığından emin olunması, uygulama etkinliğini artırır.

-uygulamayı gerçekleştirecek kişinin cihazla ilgili eğitim aldığından emin olunması, sonuçlarınızın etkin olmasını sağlar.

-uygulamanın yapılacağı cihazın fda onaylı bir cihaz olduğundan ve türkiye'de satıcısı ve teknik servis hizmeti veren distribütörü olduğundan emin olunuz, piyasada onayı olmayan bir çok cihaz mevcut, üreticisinin sitesinden de araştırmanızda fayda var.

- size uygulayıcı tarafından verilen öğütlere tamamen uyunuz, sonrasında karşılaşacağınız sorunlar genelde uyulmamasından kaynaklıdır. (güneşe çıkılması lekeleri tetikler, boğazlı, yünlü ve tüylü şeyler giymeniz durumunda cildiniz çok tahriş olur vb.)

-bronzlaşma sonrasında en az 1 ay sonra uygulama yaptırılmaması, cildinizin uygulama sonrasında sağlıklı olmasında etkilidir.

-kadınlara yapılan uygulamalar neticesinde herhangi bir sonuç alınamıyor ise hormonal dengede sorun olduğuna delalet eder, uygulamalara başlamadan önce hormonal dengenizin normal olduğundan emin olun, aynı zamanda hamile iken ve doğum yaptıktan 6 ay sonraya kadar bu tip uygulamalardan kaçının.
  • soylentiye gore kadinlarin hayatini kolaylastiran islem. kasiklarina yaptiran bir arkadasim islem esnasinda, epilasyonu yapan hanim kiza aynen su uyarida bulunmustur: "aman yumurtaliklarima dikkat et, cocuklarim kirmizi gozlu olmasin sonra" hanim kizdan gelen cevap: "yok genelde kirmizi sacli oluyorlar"

(bkz: belli mi olur)
  • alexandrite olanı için söylüyorum. çok acıyor. baya acıyor. aşırı acıyor. gözlerimden yaş geldi. hiç öyle güzel sonuçlarını düşünmek de işe yaramadı. çooooook acıdı. çooooook fazla acıdı.
    bu kıl tüy işine acısız çözüm bulunmadığına inanmıyorum ben. yani yüz nakli yapılan bir dünyada kıla tüye çare bulunamamış olması çok acayip bir şey değil mi? neyse bunun etken maddesi ona göre köke etki eden krem mrem nasıl yapılamıyor olabilir? elektrikle yakıp acı üstüne acı vermekten başka bir çözüm nasıl olamaz? insanlara sıfırdan kol bacak falan yapıyorlar. ya yüz nakli diyorum, bu yapılıyor ama acısız epilasyon yok. insan gerçekten hayret ediyor.
  • kadınların genital bölgesinde kıl gördüğü için libidosu düşenlerin yaptırılmasını önerdiği kıl kökü yakma işlemi.

nor: böyleleriyle sevişmesenize ya sağa sola malzeme oluyorsunuz bizim bile sinirimiz zıplıyor
  • kesinlikle ve kesinlikle bikini bölgesine önerdiğim yüce buluş. özellikle de beyaz ten siyah kıl kombinasyonuna sahipseniz kendinize yapabileceğiniz en büyük yatırım sayın hemcinslerim. erkekler için yapılanları bilmiyorum ancak kadınlar için nur nimet bir icat. yalnız vay efendim 'hiç acımıyor, aaa hiç bi şey hissetmedim ben siz de insan mısınız' diyenlere inanmayın, 1 tüp emla sürüp 1 saat bekledim, üzerine de ağrı kesici içip gittim. buna rağmen yine de canım yandı. öyle çığlık atıp ağlar derecesinde bir acı değil tabii ama bir bikini ağdası acısından da çok değil. ikisini kıyaslayacak olursak lazerin acısı ağdaya eş değer, hem de daha kısa sürüyor. ** üzerine bir de bonus olarak tamamen kurtarıyor sizi kıl tüy derdinden.

gitmeden önce moralinizi bozan olursa da üzülmeyin sakın. aaa o kadar kıllı mısın sen. ben kendim alıyorum valla iki üç sarı tel var zaten diyenlerin de ağzına demir ıstakayla vurun. zaten sorsanız hepsi kılsız, hepsi tuvalette gül sıçıyor. kimse de kabullenmez maymundan geldiğini. neyse sinirlendim. yapın siz yapın. sonra sevgilinize, eşinize başım ağrıyor gibi bahaneler üretmeyin. iyi sevişmeler.
  • randevuya gittiğinizde sizden önce lazer yapılan kişi erkekse ve sırtındaki tüyleri aldırıyorsa içeriden gelen yanık kokusu mide bulandırır. ispirto döküp adamı ateşe verdiler zannetmiştim.
  • bunu bir dayatma mantığında sunan erkekleri anlamadığım tüy alma faaliyeti. elbette ki ben de dahil herkes ister yaptırır ister yaptırmaz. ne bunun bu kadar derdine düşüyorsun. kadınların böyle bir zorunluluğu yok illa yaptıracağım diye. mesela ben kıllı erkeklerden oldum olası kaçıyorum, erkek dediğin alacak o tüyü falan. süt gibi olacak. bacakları, kolları. şimdi bu cümleler nasıl akıl ziyansa bunu bir zorunluluk olarak kadınlara mal eden anlayış da o kadar ziyandır. bak biz tüylüsünü de tüysüzünü de hoş karşılıyoruz eril cinsini. sen de böyle yap. sevgiline, arkadaşına baskı yapma. kadın güzelliğini tüye, kıla indirgeme. daha doğrusu kadını güzelliğe indirgeme. sen nasıl hiçbir şeyi önemsemiyorsun da çıkıyorsun saç baş dağınık sokağa. laflarınla kadına da zorbalık uygulama.
hesabın var mı? giriş yap