• 3 tane koca adamı gecenin bu saatinde yarım yamalak haliyle bile sıçızlatabilen korkunçlu oyun.

(bkz: açmayın beyler korkunçlu karı)

--- spoiler ---

don't look back !
    --- spoiler ---
  • kapı açma simulasyonu. zira oyun boyunca yaptığımız tek şey kapı açmak!

buna rağmen oyunun en güçlü olduğu taraf atmosferi. yaratılan mekanların dizaynı, grafikler ve sesler oldukça başarılı. çok korkuttuğunu söyleyemem, ancak gerilimi iyi servis ediyor.

hikayesi biraz daha güçlü ve bulmaca öğeleri daha fazla olsaymış, efsane bir oyun olabilirmiş.
  • türünde en iyi oyunlardan biri. an itibariyle oyunu yarıladım ve bitmesin diye gıdım gıdım oynuyorum. oyunun çok korkutucu olmaması (ki gayet geriyor) ama sürekli sizi tetikte bırakması bence çok daha güzel olmuş. neredeyse her odaya farklı bir dinamik verilmiş ve bu dinamiklere ayrı ayrı özenilmiş. gerçekten bayıldım.
  • allah sizin belanızı vermesin bu nasıl oyun? hem sevip hem nefret edip hem de gerim gerim gerildim.
    psikolojik detaylar muazzam. keşke bir tık daha uzun olsaydı derinlik verselerdi dediğim birkaç kısım olmadı değil ama bütüne bakınca muazzam diye çığlık atasım geldi.
    hassas seslerle ve ışık gelişiyle küçük kalp spazmları yaşadım tşklr.
    psikolojik gerilim için güzel bir hikaye, başarılı bir kurgu ve başarılı bir tasarım olmuş.
  • şu ana kadar oynadığım en iyi oyun.normalde korku filmi-oyunu sevmem oynamam ama beni bile hayran bıraktı..alın aldırın

edit:evet hala en iyi oyun.tekrar oynama fikri aklımı kurcalıyor
  • çok başarılı bir psikolojik korku oyunu. geçmişine takılı kalmış bir şizofrenin dünyayı nasıl gördüğünün simülasyonu diyebilirim. hikaye olarak da gayet başarılı. oyun süresi az ama bence az olması çok iyi olmuş. eğer daha uzun olsaydı oynayanların psikolojik durumu için iyi olmayabilirdi. outlast gibi aksiyonla karışık korku oyunu beklemeyin. koşmaca saklanmaca falan yok. atmosferin etkisini tam anlamıyla hissetmek ve hikayeyi kavramak adına tek oturuşta bitirilmesi tavsiye olunur.
  • bir iki gün önce bitirmiş olmama rağmen hala etkisi devam eden oyun.geceleri evde arkama dönüp bakmıyorum sözlük.çocuk yapmaktan da vazgeçtim.

"hiçbir oyundan korkmadim ben yeeah" dediğinizi duyar gibiyim.korkmayacaksanız kesinlikle gerileceksiniz.türkçe altyazi desteğine sahip olan oyunun fiyatı da çok uygundur.*
  • oyunun ürkütücü bir atmosferi ve zaman zaman insanı gerçekten yerinden sıçratan öğeleri olsa da, bir saate yakın sürelik oyunumda kapı ve çekmece açmaktan başka bir şey yapmadığım için hafiften sıkılınca neymiş ne değilmiş diye ekşi'ye bakayım dedim.

diyeceğim o ki, yukarıda destursuz spoiler veren yazarlara bu oyun girsin.
  • kanımca yapılmış en iyi psikolojik korku oyunlarından biri, belki de en iyisi. bunun sebebi öyle diğer korku oyunlarına kıyasla çok daha korkunç olması falan değil. içinde hikaye anlatımıyla alakalı o kadar zengin görsel, işitsel imgelemler ve betimlemeler var ki... çok yaratıcı, resmen bir sanat eseri gibi. daha önce hiçbir korku oyununda ve filminde bu kadar zengin ve yaratıcı görsel imgeler görmemiştim. oyunun dlc paketi inheritance'ta da mevcut aynı durum. grafikleri, müzikleri ve ses efektleri de şahane oyunun.

ikinci oyun* da gayet güzel ve başarılı. konusu farklı olsa da aynı geleneği devam ettirmiş ama ilk oyunun yeri bir başka.

birkaç ay önce yeni bir layers of fear oyunu duyurulmuştu üstelik bu sefer unreal engine 5 kullanacakmış. bir de ikinci oyunun değil de ilk oyunun devamı olacak gibi görünüyor ki bu da ayrı heyecanlandırmıştır.
  • muhteşem, safkan bir psikolojik korku - gerilim oyun serisi. psikedelik ve halüsinatif öğelerin çokça ve yaratıcı bir şekilde kullanıldığı bir seri. bu isimde aslında üç oyun var. layers of fear 1 (ve "inheritance" dlcsi) layers of fear 2 ve 2023'te çıkan layers of fear. bu son çıkan oyun, daha önceki bütün oyunların remake'i aslında ve ekstra iki bölüm daha (biri dlc) eklenmiş hali. son çıkan oyun ilk iki oyunu birleştiren bir çimento görevi de görüyor ayrıca.

oyunu bitirip de hikayelerini pek anlayamayanlar için özetleyelim.

--- spoiler ---

ilk oyun 1920lerde abd'de büyükçe bir evde geçiyor. yetenekli bir ressam olan isimsiz protagonist, bir mahkeme duruşmasından eve döner. boş evini kısaca tekrar keşfettikten sonra, "magnum opus "u yani başyapıtı üzerinde çalışmaya başlamak için atölyesine gider. ilk katmanı ekledikten sonra, çalışırken geçmişte karşılaştıklarıyla ilgili giderek artan halüsinasyonlar görmeye başlar ve oyun ilerledikçe ve geçmişi keşfedildikçe zihinsel durumu da giderek daha çok bozulur. gerçeklik algısını tamamen kaybeder ve adeta halüsinasyonlarla dolu bir kabusun içinde yaşamaya başlar.

peki nedir bu ressamın geçmişi? hırslı bir genç ressam olan sanatçı, piyanist eşini model ve ilham perisi olarak kullanmıştır. kısa süre sonra karısı hamile kalır ve bir kız çocuğu doğurur. karısı doğum yaptıktan sonra, ressam resimleri üzerinde çalışmaya daha fazla zaman ayırmaya karar verir ve karısını çocuğuna bakması için yalnız bırakır. ailesi için bir köpek satın aldıktan sonra ressam, atölyesinin dışındaki hayatta var olan sürekli stres ve gürültü nedeniyle giderek artan oranda bir içki sorunu geliştirir. oyunda sonralardan öğrendiğimize göre ailede genetik geçişli akıl hastalığı yahut sizofreni sorunları da vardır ve daha sonra ilk oyunun inheritance dlcsinde kızında da benzer akıl sağlığı sorunları olduğunu öğreniriz.

içki sorunları ve mental sağlığı daha kötü bir hal almaya başladıkça bu, ressamın eserlerine de yansımaya başlar. öyle ki en basit eserleri bile hastalıklı zihninin etkisiyle yapmaya başlar. mesela kırmızı başlıklı kız çizimleri bile korku filmini andıran bir hale dönüşür. resim eleştirmenleri de ressamı yerden yere vurmaya başlar zamanla.

içki şişeleriyle beraber çalışma odasına kapanan ve günlerce dışarı çıkmayan ressam, karısını ve çocuğunu ciddi anlamda ihmal etmeye ve onlara kötü davranmaya başlar. karısı bu durumdan defalarca şikayet etmesine rağmen adam, çalışma odasına daha çok kapanır, ailesi umrunda değildir.

bir gün karısı, daha fazla dayanamaz ve ressamın birkaç eserini yakar. ressam çileden çıkar ve karısını feci şekilde döver. karısı çocuğunu da alıp adamı terk eder. adam pişman olur ve defalarca tekrar birleşmek için karısına ulaşmaya çalışır, ama sonuç alamaz. daha sonra bir gün adam bir yangının haberini alır: karısı yangında feci şekilde yaralanmış ve yüzü, vücudu tanınmaz hale gelmiştir. kızı ise mucizevi şekilde yara almadan kurtulmuştur.

ressam, karısını ve çocuğunu onlara bakmak için eve getirir, ancak alkolik eğilimleri kötüleşmeye devam eder. karısı hareket kabiliyetini yeniden kazansa bile, yara izleri güzelliğine gölge düşürdüğü için ressam tarafından ihmal edilmeye devam eder. bir başka sarhoşluk patlaması ve şiddet krizi sonunda, adamın karısı banyoda bileklerini keserek intihar eder. sosyal hizmetler ise adamın çocuğunu elinden alır. daha sonra adam, çocuğunu sosyal hizmetlerden kaçırmaya kalkar ve tutuklanır. bir durusma sonrasında evine döner ve işte oyuna bu şekilde başlarız.

oyundaki ipuçlarından ve çeşitli diyaloglardan, ressamın birinci dünya savaşı sırasında asker olduğunu ve tek bacagini kaybettiğini öğreniyoruz. kendisi artik takma bacak ile yaşamaktadır. evde birkaç yerde üzerinde 1914 yazılı madalyalar var. adamın şizofrenisini tetikleyen faktörlerden biri de savaşta yaşadıklarıdır. ikinci oyunda ise, ana karakterimizin babası yine alkoliktir, şiddet sorunlari vardır ama bu sefer tek bacağı değil de tek gözü yoktur.

sanatçı oyuna başladığımız sırada, akıl sağlığını tamamen yitirmiştir ve "başyapıtım" dediği resmini yaparken karısının vücudunun parçalarını kullanır ya da sembolik olarak böyle yansıtılır bu durum: tuval olarak teni, kaplama olarak kanı, astar olarak kemik iliği, saçından yapılmış bir fırça, bulaştırmak için parmağı ve izleyici olarak gözü.

oyunda bir de hakkında pek bir şey bilmediğimiz "rat queen" ("sıçanların kraliçesi") isminde ürkütücü ve şeytani metafizik bir karakter vardır. kendisinin resmini yine ressam, bilinçaltının karanlıklarından gelen bir itkiyle resmetmiştir. bütün seride bu karakterin ya izleri ya kendisini görürüz. ilk oyunda, evde bir türlü çözülemeyen fare ve sıçan problemi de bu karakterle bağlantılı.

--- spoiler ---

genelde ilki kadar tutulmamış ikinci oyunun hikayesi ise aslında daha da katmanlı, psikolojik, derin ve ilginç. o da daha sonraya kalsın. bahsettiğim gibi, ilk iki oyunun hikayesi 2023 model son çıkan layers of fear remake'inde birbirine bağlanıyor. bu da başka bir entry'nin konusu olsun.
hesabın var mı? giriş yap