• tam anlamıyla şaka kelimesinin arapça kökenli karşılığı olmakla birlikte, kimi zaman onun yerine kullanılmasının fayda sağladığı sözcük. örneklersek:

- aaa..! n'aptın öyle?
    - ehiie ehiee... şaka şaka.
    - tabi tabi, eşek şakası

şimdi de aynı konseptte "latife" kullanmanın faydasını görelim:

- aaa..! n'aptın öyle?
    - ehiie ehiee... latife latife.
    - hık mık... peki peki...

(burada, kurbanımız "tabi tabi, eşek latifesi " diyemez, çünkü kalıba uymaz, kulağa garip gelir. dese dese merkep latifesi der ki bu da bizi rahatsız etmeyen bir yorum olmaktadır.)
  • latife erarslan'ın kendisiyle aynı adı taşıyan türkü albümü. erkan oğur'un aranjörlüğünü yaptığı albümde 'allı turnam', 'mihriban', 'ali'nin türküsü', 'ötme turnam', 'kaleden kaleye' ve 'gitme yemen'e' gibi sevilen türkülerin de aralarında bulunduğu toplam 13 parça yer alıyor. albümde mehmet özbek, musa eroğlu, çetin akdeniz gibi icracılar da var. türküleri geleneksel formlarına sadık kalarak yorumlayan latife'nin albümünü ertuğrul eraslan hazırlamış.
  • ataturk'ün eşinin ismi
  • laf
  • en sonunda gul yuzunu gosteren sans perim.. canim.. arkadasim..
  • gün geçtikçe daha çok alıştığım ve yanındayken hiç sıkılmadığım şeker şey.
    üzerimizdeki zırhları çıkardığımız zaman korkularımızın da sevinçlerimizin de aynı olduğunu gördüm, o günden sonra da hep yanımda olmasını istedim. ayrıca bu kızla çoğu zaman aynı anda aynı şeyleri düşünüyoruz, duygularımı hiç gizleyemiyorum ondan, yüz ifademden her şeyi anlayabiliyor.aramızda farklı bir bağ var, sanki birbirimizin düşüncelerini okuyoruz, parapsikolojiye inanasım geliyor. beni kızdırmak çok hoşuna gidiyor, ben kızınca da gözlerini kısıp ürkek bakışlarla bana bakıyor (kızmıyorum zaten sana, şakacıktan hepsi)
  • ayrıca cumhuriyetin ilk yıllarında doğan kız çocuklarına sıkça verilen bir isimdir. (hatta ironik bir örnek olsun, annanem doğup da latife adını aldıktan kısa süre sonra atatürk ile latife hanım ayrılmış, büyükdedem de annanemi lütfiye olarak kaydetirmiş.)
  • çok güzel sesli bir türk halk müziği sanatçısı.şu anda onu dinliyorum.
    kaleden kaleye şahin uçurdumu söylüyor.alinin türküsü, allı turnam ve en çok bilinen digel yarim adlı parçalararını dinlemenizi tavsiye ederim.
    şerefinize
  • hemen hemen her hafta kulaklarini cinlattigimizdir.
hesabın var mı? giriş yap