• seinfeld'in bir bölümünde* dizideki tezahürü olan george'un gerçekleştirdiği "işten istifa ettikten sonra pişman olup ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi yeniden işe gitmek" eyleminin aynısını gerçek hayatta saturday night live'daki işinde yapmış olan kırık bünye.
  • the contest ile emmy ödülü alırken yaptığı konuşma şöyledir:

"this is all very beautiful, but i am still bald. i wanna thank cast and crew, and i dedicate this award to people who are masters of their domain."
  • daha önce mırıldanıyordu. (bkz: #29471041) ancak şu sıralar farklı kaynaklar tarafından sürekli dillendirilmeye başlandı. büyük ihtimalle kendi "hikayelediği" bir filmle geri dönecek. filmin hbo destekli olacağı söyleniyor, bu da tv filmi olacağı anlamına geliyor sanırım. üstelik ilk adı geçen isim michael keaton'a ek olarak, john hamm'in de oyuncu kadrosunda olacağı söyleniyor. ama henüz imdb böyle bir projeden bahsetmiyor. belki de bir sitenin ortaya attığı dedikodu, diğer siteler tarafından kaynak gösterildi ve iş büyüdü, bilemiyorum.

ayrıca kendisi hakkında bir-iki kelam etmek istiyorum. büyük ihtimalle en iyi sitcom yazarı evet. ancak benim için yaptığı iş bunun da ötesinde. bu adamın seinfeld'le(diziyi kastediyorum, jerry'i değil. ancak jerry'nin de payı yadsınamaz tabii ki.) birlikte modern komediye yön verdiğini düşünüyorum. hatta yüzeysel bir gözlem ve birazcık da abartıyla kendisinin sadece seinfeld ve curb your enthusiasm'i değil, post-komediyi yarattığını iddia ediyorum.

"bu güneş altında yeni bir şey kalmadı, icat edilen ya da edilecek her şey "yeni"nin yeniden yorumlanmasıdır." cümle tam olarak bu şekilde olmayabilir, ancak bana post-modernizm anlatılırken en çok duyduğum cümlelerden biriydi.(bunları çok düşünmeyin, kafayı yersiniz.) ld'nin de özellikle curb your enthusiam'le komedi konusunda olayı bitirdiğini düşünüyorum. daha komik bir şey yapılamaz, yapılanlar da ancak larry david tarzının tekrar yorumlanması olabilir. son dönem komedi dizilerinde anti kahramanların yerini ve kara mizahın yoğunluğunu düşününce bana hak vereceksiniz bence. bu ikisi artık her yapımın(komedi ya da drama) vazgeçilmez parçaları olmakla birlikte, iyi uygulayanın büyük komedyen, senarist olmasını da sağlayan özellikler.

öte yandan, bu mizahın larry david tarafından yaratıldığını söylersek de, binlerce yıllık bir kültürü ve efraim kişon'u inkar etmiş oluruz. ancak larry david, bu mizah anlayışına kendi tarzını da ekleyerek(bu adamın alametifarikası da toplumu ve günlük hayatı konu alması herhalde.), seinfeld'le birlikte büyük bir kitleye hitap etmeyi başardı.

özellikle seinfeld izleyerek büyümüş neslin, aynı ekolü farklı şekillerde devam ettirdiğini düşünüyorum. zaten (hayvanlar gibi gülerek izlediğim) friends tarzı sitcomların hali ortada. artık neredeyse yapılmıyor, yapılanlar da ya yayından kalkıyor ya da orta ve güney amerikalı(abd) salaklara hitap ediyor. chandler gibi bir efsaneyi canlandırmış matthew perry'nin sitcom'u bile 8-9 bölüm sonra apar topar yayından kaldırılabiliyor. ld'nin izinden giden 3 genç ise it's always sunny in philadelphia diye bir dizi yaratıp, küçük çaplı bir destan yazabiliyorlar.

benim de işlerini takip etmekten keyif aldığım, tina fey ve ricky gervais gibi son dönemin en öne çıkan komedyenlerinin de bu yoldan gittiğini söyleyebiliriz sanırım. gervais, "larry david benim idolüm." diyerek bunu çoktan ortaya koydu zaten. tina fey saturday night live ekolünden gelme bir yazar olarak bu tarza biraz daha uzak olsa da, seinfeld hayranlığını saklamıyor.( o işin daha bir jerry seinfeld kanadında diyebilirim.)

bu adamın yaptıklarının çeyreğini işler güçler(entourage+extras, güzel de olmuş) diye yapınca, türk televizyonlarında çığır açanlar, durmaksızın yaranlar, sandalyeden düşürenler ortaya çıktı. yanlış anlaşılmasın, kötülemek için söylemiyorum. kısmen de doğru zaten. zira başta da söylediğim gibi herkesin larry david'in yolundan gittiğini ve gitmesi gerektiğini söylüyorum, olması gereken bu. işin türkiye ayağında rahatsız eden kısım, yıllardır iyi-kötü, 3-5 komedyen arasında kalmış bir toplumun burak aksak veya selçuk aydemir gibi iyi senaristleri gereğinden fazla derecede yaratıcı addetmesi. ancak bu tabii ki onların suçu değil.

yine nereden nereye geldim. dediğim gibi bu söylediklerim yüzeysel gözlemlere dayanıyor ve/veya abartılı olabilir(belki de size öyle geliyor, hıh!), fakat bu adamın komedi konusunda yapılabilecek her şeyi yaptığını, ardından gelenlerin ancak bunu yeniden yorumlayabileceğini düşünüyorum.

umarım yanılıyorumdur. (yanılt beni jonathan ames, tek umudum sensin!)
  • bu adamdaki rahatlik turkiye'de bi tek ayhan sicimoglu'nda varmi$ gibi geliyor bana.
  • aramızda bunca yaş farkı olmasına rağmen düşünce tarzı ve yaşadıklarıyla sanki yaşıtımmış gibi hissettiğim adam. özellikle cye'de herkesle kavga ettikten sonra evine dönüp somurtarak oturduğu ve "banane ben haklıydım" diye kendi kendine düşündüğü anlarda kendimi buluyorum.
  • larry david'in şahane bir sözü:

"anyone can be confident with a full head of hair. but a confident bald man - there's your diamond in the rough."
  • hastasıyım.

http://4.bp.blogspot.com/…wn10_lmq/s1600/larryd.gif

nba maçı. uzatmalara gitmiş. uzatmaların da son 2 saniyesi. maç son topa kalmış. adam esniyor, dünya sikinde değil. müthiş adam. louis c.k den başka bir diğer idol.
  • curb your enthusiasm'ı izleyince görülüyor ki seinfeld'deki 4 ana karakter de bu adamın takıntıları üstüne kurulmuş. daha ilginç olanı ise tek başına sahip olduğu takıntılar ve yaptığı gözlemlerle 7 sezon boyunca seinfeld karakterlerini beslediği yetmiyormuş gibi şimdi de bir başka 7 sezon kendi dizisini yaptı. toplumun kanıksadığı ve sorgulamadan uyguladığı her şeye karşı, sorunlu, bencil ama müthiş komik bir adam.
  • seinfeld'de bir çok karakteri canlandırmış ya da seslendirmiş aktördür. mesela george'un her zaman sırtından gördüğümüz ilginç patronu george steinbrenner larry david tarafından canlandırılmıştır.
  • tum zamanlarin en buyuk komedi dahilerindendir.

bir devrim niteligindeki seinfeld'e en az jerry seinfeld kadar emek verdikten sonra kendi dizisi curb your enthusiasm'i yaparak bu sefer kamera onune gecmisti, ki bu dizi izlendiginde seinfeld'deki larry david etkisi netce gorulebilir.

edit: curb your enthusiasm'in ilerleyen bolumlerinde

-din konusundaki muhabbetlerle (musluman avukat ve carsafli kadin, uckagitci yahudiler, hristiyan uvey anne-baba)
    -bush'a yaptigi gondermeyle (odasinda bush resmi olan kadinla yatmaktan vazgecmesi)

politik olarak da, tum dinlere ayni uzaklikta olmasiyla da (ve oldukca uzak olmasiyla) iyice begenimi kazandi.

edit 2: cok eskiden yazmisim bunu, o zamanlar seinfeld'in bilinmeyen adamiydi, simdi adam uctu gitti.

tabi ki "hicbir sey hakkinda bir dizi" olan seinfeld'in iki babasindan birisidir, ve curb your enthusiasm'daki seinfeld reunion bolumlerinde alti cizildigi uzere george'un gercek hayattaki karsiligidir. kendine ozgu huysuzlukla sosyopatlik arasinda gidip gelen, her zaman biraz hakli, ama cokca abartmis ve bencil tepkileriyle maceralarini izlerken utandirarak guldurenler akiminin (ricky gervais, jerry seinfeld vb) babalarindan biri olmustur. hakkinda saatlerce yazabilirim aslinda ama biraz zamana birakayim.
hesabın var mı? giriş yap