• uzun süredir izlediğim en güzel film. macera, aksiyon, entrika, heyecan hepsi var. filmi izlemeden once okuduğum eleştiriler, akabinde salonda ben dahil sekiz kişi filmi izleyeceğimizi de gördükten sonra korkmadım diyemeyeceğim tabi ama yanılmadığıma çok sevindim. herkesin güzel film anlayışı farklı tabi. tomer sisley in saçları, mélanie thierry in kıçında ki ben, paranın gücü, adanın içindeki kilise, çakı, yenilmezlik dövmesi , herşey güzeldi.

izleyin derim.
  • 23 ocak 2009 tarihinde tukiye'de vizyona girecek olan film.
  • aksiyon filmi izlemek isteyenler icin gayet uygun bir filmdir. zaten film basindan merak uyandiriyor, sonrasinda da neredeyse hic sikilmadan izledigimi soyleyebilirim, gorsellik konusunda da ortalamanin ustunde.

--- spoiler ---

largo tam ucurumdan atlarken helikopterdeki adamin largoyu omzundan sniperla vurmasiyla birlikte yenilmezlik dovmesinin tamamlanmasi ayrintisini pek guzel yapmislar, tebrikler.

--- spoiler ---
  • izlenebilirliği olan zekice kurgulanmış aksiyon entrika filmi..

--- spoiler ---

"şu bıçağa bak,fiyatı en fazla birkaç dolar,ama sahip olduğum en değerli şey bu."

"bir yanda hayatın sana verdiği,öte yanda senin onu kullanma şeklin vardır.kim olduğunu bu iki güç belirler."

--- spoiler ---
  • 2008 yılı yapımı, 2009'da vizyona girmiş jérôme salle tarafından yönetilmiş fransız yapımı film...
    oyuncular: tomer sisley (largo winch) , kristin scott thomas (ann ferguson) , miki manojlovic (nerio winch) , mélanie thierry (léa / naomi) , gilbert melki (freddy) , karel roden (mikhail korsky).

konu:bosna hersekli zengin iş adamı nerio winch, kurduğu imparatoluğun başına geçirmek için yetimhanden bir erkek çocuk evlat edinir. ve largo adındaki bu çocuğu herkesten saklar. largo maceracı ruhlu, sınırları zorlayan bir delikanlıdır. işin aksiyonu da nerio'nun ölümü ile largo'nun şirketin ceo su olmak için ortaya çıkması ile başlar.

--- spoiler ---
    yorum: film görsel açıdan çok tatmin edici idi. özellikle ada görüntüsü, vurulma sonrası suya düşüş görüntüsü, ilk sahnelerdeki motorsikletli aksiyon sahneleri beni oldukça tatmin etti. ancak fransızların aksiyon konusunda yaşadıkları bir dil sıkıntısı var bence. amerikalılar bunun aritmetiğini iyi belirlemişler, macera sahnelerinde sizi hiç sıkmadan dozunda sizi uyuşturup, adrenalin salgılatabiliyorlar. iş fransızlara gelince koltukta dönüp duruyorsunuz. en azından şahsım dönüyor. largo'yu oynayan delikanlıya gelince, esmerdir hoştur diyeceğim ama değil, bir gerard butler, bir brad pitt olamayacak ne yazık ki...
    --- spoiler ---
  • largo winch'i largo winch yapan salt parasıdır. çizgiromanında ve oyununda da açıkça belirtilir. "adamın parası var, geziyor aga" havası sezilir. filmine de kanımca o beklenti ile gidilmelidir ki filmi de ülkemizde gişe yapamamıştır zati.
  • çok hoş bir çizgi roman serisi. aslı fransızcadır. şimdiye kadar 9 veya 10 bölümü yayınlanmıştır, halen yayınlanmaktadır.
  • thorgal in senaristi jean van hamme tarafindan yazilan, ilk kez 1977 de yayinlanan bu macera dizisinin uzun metrajli filmi de jerome salle tarafindan yonetilmis salonlarda gosterime girmistir .

largo , bir boshnak yetimhanesinden unlu milyarder nerio winch tarafindan evlat edinilerek alinmis , baska bir aile ferdi bulumayan nerio tarafindan varligi hep saklanmis bir varistir. tabii ki gun olacak largo kendini dosta dusmana bir sekilde gosterecek , kadinlarin gonlunu fethedip paraya para demeyecek , zengin ve maceraci bir playboy olarak dunyayi gezecektir. hem cizgi romanin hem filmin ana temasi kisaca budur.

film, dandirik dublaji haricinde (en azindan benim gordugum oyleydi), bir entrika-macera-aksiyon uclemi arayanlara istediklerinden cok daha fazlasini veriyor. nerio rolunde miki manojlovic i , esas kiz rolunde (bunlar largo nun dunyasina sik sik girip cikarlar) melanie thierry yi ve largo rolunde , daha once birkac uzun metrajda ve stand-up komedi arenasinda sansini denemis olan tomer sisley i izliyoruz. tabii ki filmin casting inin kallavi listesindeki kristin scott thomas i da saymak zorundayiz .

soyle light bir james bond filmi isteyenlere yeterli dozda ilac.
  • macera filmleri kategorisinde izlenebilecek değerdedir notunu benden almış filmdir. filmde largonun brezilya hapishanesinden kaçış ve helikopterden keskin nişancı tarafından vurulma sahneleri çok abuktur. zira gereksiz olan bu sahneler normal bir düzeyde geçiştirilebilirdi gibime geliyor. bu sahneler filmin gerçekçiliğine zarar veriyor. kurgusu efektleri bana göre güzeldi. başlangıç sahnesi ve arasıra gelip giden flashbacklerde filme ayrı bir renk katmış.

çok iyi birşey beklemeyin ama iyi birşey olduğu apaçık ortada.
  • ikincisi de çekilmiş. (bkz: largo winch 2)
hesabın var mı? giriş yap