• ıt, ık birimleri öyle komik verbis kayıtları yapmışlar ki... siz siz olun hukuki destek almadan verbis, envanter kaydı yaptırmayın. başınız çok ağırır.
  • var olan ama olmayan kurum.

şikayet için 198'i arıyorum gerçekleşen konuşma şu:

+alo merhaba telefon numaram izinsiz bir şekilde bir hastane tarafından pazarlama amaçlı kullanılıyor ne yapmam lazım?
    - kuruma bilgilerinizin izinsiz kullanılmaması hakkında başvuru yapın bir daha kullanırlarsa şikayet edin.
  • sirkiye'de gün geçmiyor ki bir veri ihlal rezilliği olmadan. dün allianz'ın ihlali yayımlandı. anasını satıyım ne güzel benim verim çalınsın, şirkete ceza kesilsin, ceza ile gelen parayı kvkk'daki akp'liler yesin.

ben kvkk'da olsam her gün veri çalınsın isterdim. ooooh 4 veri daha çalınırsa benim s500'ü aldık diye gezerdim.
  • online ortamda bunu kabul ettirme zorunlulugu yasal mi?kvkk metnini kabul etmek istemiyorum,islem yapmama izin vermiyor sistem,hukukcu arkadaslar aciklarsa sevinirim
  • ülkenin en büyük şakalarından biri.
    ya neyse ben bir şey demiyorum.
  • atanmışların hiçe saydığı durumlardan bir tanesi. örneğin reklam yapmak*amacıyla, süleyman soylu'dan bir kısa mesaj geldi. avukatlar ne der bu işe, nasıl olabiliyor? ben almak istemiyorum ayrıca bir izin de vermedim süleyman soylu'ya görsel
  • 2016 da yürürlüğe giren ve bildiğim kadarı ile avrupadan farklı olarak , 2016 da doğrudan uyulması zorunlu olan (nasıl mümkün olacaksa ) kanun ...
    yanlış bilinen 2018 de devreye girdiğidir, 2016-2018 arasındaki 2 sene kanunun yürürlüğe girmesi değil, elinizdeki eski verileri kanunla uyumlu hale getirmeniz için verilmiştir.

yani . 7 nisan 2016 da yasa çıktığında bütün kvkk çalışmalarınızı bitirmiş ve yasal olarak veri alıyor olmalıydınız.. yani aydınlatma metinleriniz hazır , rızalar alınıyor , kişi doğrulamarı yapılıyor, ilgili kişi raporu isteyene verebiliyor olmalıydınız.. evet evet 7 nisan 2016 da (tüm dünyada bulursanız öyle şirket getirin beraber yalayalım) ..

neyse efendim işte 2018 e biten süre , şirketlerin ellerinde eski veriyi uyumlu yapması için gereken süre idi..

tabi 2023 e gelince bunun ne kadar imkansız olduğunu görüyoruz.. otorite de kötü niyetle yapmadı bu hatayı, bir an önce gerçekleşmesi amacıyla yaptı sadece imkansızdı... günümüzde kvkk kurumu doğru adımlar atmasına rağmen hala neyi denetlemesi gerektiği konusunda bir kafa karışıklığı yaşıyor..

bakın gartner bu regülasyona uyulması için bir şirketin içinde oluşması gereken 20 ayrı teknoloji/disiplini anlatır (adını paylaşayım, kendini paylaşmak sıkıntılı , internette bulursunuz -- gartner - the state of privacy and personal data protection, 2020-2022 ) bu 20 alanın içinde tek bir tane security disiplini/teknolojisi yoktur.. hepsi süreçseldir..

günümüzde kvkk kurumu security ile ilgili denetimler yapıyor, bence çok yanlış , privacy (mahremiyet) ile ilgili incelemesi lazım şirketleri..

ben kuruma buradan seslenmek isterim, security ile privacy arasındaki farka odaklanın, dünyada security almış başını gitmiş, şirketler de biliyor , üreticiler de biliyor..

neyi bilmiyorlar ve sizin bizlere neyi öğretmeniz lazım ? kişinin verisinin mahremiyetini.. böyle yaklaşırsanız dünyada parmakla gösterilen bir regülasyon kurumu olursunuz.. öbür türlü cyber security denetleme kurulu olursunuz..

rekabet privacy alanında dönmeye başlamışken , sizlerin gidip privacy i dibine kadar öğrenip tüm ülkedeki şirketleri bu konuda eğitmeniz, o yola yöneltmeniz gerekmez mi ?

inşallah olur ne diyelim ki ..
  • yukarıda kvkk danışmanlığını avukatların yapması gerektiği yazan arkadaşları, hukuk departmanımız ile web sitelerimizi yapan ajansların bitmek tükenmek bilmeyen yazışmalarını okumak üzere şirketimize çay içmeye davet etmek isterim.

bir aydınlatma yazısı 3 ayda yazılır mı arkadaş! adamlar web sitesini zaten 1 ayda yaptı..

kvkk teknik bir iştir. avukatlar yapacaksa, avukatların da teknik öğrenmesi gerekir.
    edit: hukukdepartmani.com bu arkadaşlar çözmüş olayı
  • (bkz: general data protection regulation)

kişisel verilerin korunması kanunu.

firmaların size ait verileri 3. şahıslar ile paylaşmasını ve barındırmasını engelleme amacı ile çıakrtılmış bir kanundur.

türkiye çıkartmadı, avrupa çıkarttı. biz mecbur uyduk.

hatta bir rivayete göre bilişim devleri yeni pazar için zorladı.
  • devlet tüzel kişiliğinin “veri sorumlusu” olmadığı kanundur. eğer devlet kişisel verilere erişip bu verilerden herhangi bir şekilde istifade ederse herhangi bir mali ve cezai sorumluluğu yok. tek sorumluluk devlet memurları kanunu kapsamında disiplin hükümleri.
hesabın var mı? giriş yap