• yiğit kılınç isimli bir arkadaşımız oturmuş tüm videolarına altyazı eklemiş en az kanal kadar hayırlı işe imza atmış o nedenle gelip burada hakkını vermek istedim. kendisine twitter falan ulaşıp yazasım geldi ama bulamadım en azından buradan şukusunu vermek iyi olur dedim. emeğine sağlık.
  • https://www.youtube.com/watch?v=xfqn3uy238e&t=1s

son videoda şöyle bir söz geçiyor:

"bilimi gerçekte olduklarından daha iyi anladıkları hissine kapılan insanlar, tehlikeli şekilde yüzeysel bilgilerinden yola çıkarak, konunun çok üst seviyedeki uzmanlarını reddetmeye yönelebilirler."

bunun üstüne bir de bilim insanlarının tüm uğraşılarını düşününce, insanın düz dünyacılara, aşı karşıtlarına, sözde bilimleri gerçek bilim olarak addedenlere tahammülü giderek azalıyor.
  • genellikle bilimsel konular olmak üzere çeşitli konuları ele alarak 5-10dk'lık kısa animasyonlu videolar hazırlayan youtube kanalı

ben çok faydalı buldum bi çok videosunu 2-3 defa izledim tavsiye ederim

buradan ulaşabilirsiniz
  • the egg'le çıtayı daha da yükseltmişler:

https://www.youtube.com/watch?v=h6fck_fryai
  • the fermi paradox
    the origin of consciousness
    human origins
    what is something?

yukarıda ki ve bunlara benzer bilimsel ve felsefi konulara değinen başarılı bir youtube kanalıdır. kesinlikle politik ve ideolojik bir çıkar gözetmeden iyi iş yapıyorlar.
  • uzayla ilgili videolarina ve animasyonlarina bayildigim youtube kanali. turkce altyazi secenegi olmasi daha cok turk cocugun da rahat izlemesini saglamasi acisindan iyi olmus.
    bugun izledigim memnuniyetsizlik icin bir panzehir videosu da gunumun daha guzel gecmesini sagladi. minnettar insanlarin gece kafasina yastiga koydugunda daha rahat uyuyup travmatik olaylari daha rahat atlatabilmesinin anlatimi cok hosuma gitti. balkonda arkadasimiz ile kahvalti yapinca bile cok mutlu olmamiz icin agir bir hastalik atlatip kucuk seylerin kiymetini mi bilmemiz gerekiyor sorusunu sordum kendime. mutlu olmayi bilmeyenlerdenim ben de ne yazik ki.
    kanalin meger her duruma uygun bilgilendirici videosu varmis.
  • varlığından geç haberim olsa da çok severek takip ediyorum ted-ed'le birlikte. animasyonlar ve infografiklerde kullanılan formlar ve renkler türünün en başarılısı gibi. favorilerim:
    are you real?,
    egoistic altruism,
    optimistic nihilism, beauty.
  • yeni video yayimlamis. yine diyor ki tuketin. merak etmeyin hayatinizi degistirmenize gerek yok yine arabaya binin ucaga binin teknoloji cozumu bulacak. bakin danimarka'ya hem zenginlesti hem de emisyonu dusurdu. kisaca gelismis ulkelerdekiler icin bilim soslu mickey mouse hazirlayip icinizi ferah tutun diyor...

danimarka'nin cekya'nin emisyon dusurmesi sebebi acaba uretimleri disarda yaptiriyor oluyor olmasin? videoda hemencecik gecti orayi.

danimarkalinin yemegi en sevdigi sey ananas icmeyi en sevdigi kahve. avrupa'da kahve yetismiyor. ananasi soylemeyi gerek yok heralde. bunlar okyanus otesinden geliyor ve uretimleri icin yok edilen yagmur ormanlarindan bahsetmiyorum bile. sen butun uretimi diger ulkelere at ondan sonra de ki bakin biz ne kadar temiziz. ulan yediginizin ictiginizin plastigin copunu bile turkiye'ye gonderiyorsunuz. sanki adana'ya gemi gemi plastigi de zevklerinden yigiyorlar.

orta afrika cumhuriyetinin nufusu danimarkadan 1 milyon daha az ve kisi basi emisyon orani 0,07 ton. emisyon dusurmus danimarkanin kac? 5,78 ton. hakkini yemeyeyim danimarka emisyonunu grafikte dusurmus o da bir once saydigim sebeplerden. fabrikalari ucuz is gucu olan yerlere itele onlarin emisyonu yukselsin sen de kendini temize cikar sonra de ki biz piril piriliz. e orta afrika daha piril?

bedava ogle yemegi olmadigi gibi bedava refah da yoktur. ya insanlar lukslerinden vazgececek orta afrika cumhuriyetindeki gibi zengini bile en fazla bisiklete binecek ya da kuresel isinma olacak.

bu kanal da elektrikli araba alin dunya duzelsin mavallariyla hala propaganda yapiyor.
  • çok uzun bir süredir üzerinde çalıştıklarını belirttikleri bir saatte 4.5 milyar yıl videosu taze çıkmıştır. görsel şölenli bilim tatlısı mübarek.
  • son dönemde doğrudan bill gates tarafından fonlanan youtube kanalı.

görsel
hesabın var mı? giriş yap