• kendisi akrabamız olur. seneler önce fransa.da oturan bir tanıdığıyla evlendi, oraya yerleşti. 4 tane çocuk yaptı; çocuk yardımı aldı. senelerce kendi işsiz gezdi karısı çalıştı, işsizlik yardımı aldı. fransızca öğrenmemekte direndi, kültürünü koruduğu için kendinle gurur duydu.

her yaz memlekete gelirler. altında arabası, senin benim kalamayacağımız yerlerde kalırlar. ıki yaz önce karşılaştık; türkiye.yi öve öve bitiremedi, burda paranın değeri var dedi. gurbet çok zor dedi. artık orda kalmak istemiyorum dedi. dedi de dedi işte. sonra o malum soruyu sorduk tabii; niye geri dönmüyorsun?

kolay mı dedi. kurulu düzenimiz var olmaz dedi. vatan millet sakarya dedi ama gelemeyiz dedi. dedi de dedi işte.
  • benim gözümde ahlaksız gurbetçidir. bir gurbetçi olarak, benim gözümde, yalan ifadedir. etrafımda da bunu söyleyen bir sürü ahlaksız var ve uzak duruyorum, dön o zaman diyorum bu kadar meraklıysan, dut yemiş bülbül misali yüzüme bakıyorlar.
  • ahlaksiz gurbetcidir. kimseyi sinirda sikme ve oldurme endisesiyle tutmuyorlar. etrafimda cok var bu ikiyuzlulerden.

ısterse donsun 700 euro ya mis gibi ulkesinde mutluluklar icinde yasasin.
  • sedat peker'in de dediği gibi lan bırak!!!
  • milleti salak, tek kendini akilli sanan insan cumlesidir. bunlari dinlerken "yerler mi abi yaa, bariz iste gelismis bir ulkeye kapagi atip yirtmissin ve orda daha mutlusun. ordaki duzenin burda kuracagin duzenden daha iyi oldugu icin donmuyorsun. vatan millet sakarya masali anlatma hic, o kadar memleketci olsan gayet de donersin, paran da burda kiymetli zaten." demeyiz, hmmm tabi der susariz cogu zaman.
  • bir gün yurtdışına gezmeye gidiyorum. yanımda aekadaşım da var. ineceğimiz yerden şehir merkezine gitmemiz gerekiyor ama otostop çekmeyi düşünüyoruz. uçağa binerken bir aile fazla bagajdan sorun yaşadı. fazla ücret vermemek için epey uğraştılar.

uçaktan inerken bu aileyle konuştuk. “bağırıp çağırmasalar, o fazla bagaj için para ödemek zorunda kalacaklarını” söylediler. havalimanı çıkışında oğullarının araçla beklediğini, bizi merkeze kadar götürebileceklerini söylediler ve kabul ettik. oğlu araçla geldi, son model bir araç. tüm bagajları yerleştirdik. yaşlı baba oğluna “ oğlum keşke diğer büyük araçla gelseydin” dedi.

diğer araç büyükmüş :) yani 2. araç :) bahsettiğim yer 3 ülkeye bağlantısı olan bir havalimanı, bilen bilir :)

şimdi bu insanlar orayı bırakıp gelir mi ?
  • en son denk geldiğim videoda çitayı artırıp kaderimizde gurbetçi olmak varmış ne yapalım biz de isterdik türkiye'de olalım diyerek ağlayan birisi vardı.

sanırım bir gurbetçi çetesi var. bunları zorla yurtdışında tutuyor bu çete. bunlar da garibim gelemiyor hüngür hüngür ağlıyor cennet vatan türkiye uğruna. başka bir açıklama bulamıyorum.

nasıl bir düzen ise türkiye'de kurulmuyor herhalde bu düzen.
  • iki dayımdır.
    ikisi de sağlam çomardır.
    biri rusya'dan diğeri almanya'dan geçiniyor.
    ha detayları bilmiyorum zira aile sevmiyorum.
    umarım şu son çıkan belcika'da evlerinde cikartilan turkler konusundan yararlandırılırlar.
  • basligi acan arkadasa katilmiyorum... evet irkcilik var ama 24/7 irkci insanlarla karsilasmiyorsun... karsilasincada lafi kesip kendi isinglass bakiyorsun...
    hala istedigimi soyleyip dusuncemi ozgurce soyleyebiliyorum... birak turkiyede yasamayi face timedan konusurken muhabbet biraz politikaya kaydi mi kardesim diyo aman birader senin tuzun kuru orda bi sey yapmazlar dinliyorlardir felan konuyu degistirelim...
    parayi turayi refahi gectim bu korkuyla yasamak yer bitirir beni... o yuzden donerim diyen yalan soyler...
    gel yasa diyen adamlarada sonuna kadar katiliyorum!!! madem o kadar guzel don yasa!!!
    yada adam ol durustce dogrulari soyle...
    tatil icin guzel 1 ay takilmak guzel ama fazlasi bozar de...
  • şurada görülebilir: görsel
hesabın var mı? giriş yap