• doğduğum ege ilçesi.
    doğumum o kadar zor olmuş ki zavallı annem:
    - götürün onu görmek bile istemiyorum, demiş. diğer odalardan birine bırakmışlar beni. sonra anneannem bir çarşafa sarılı torununu buluyor.
    sadece doğmuşum, zira hiç anım yok. memur çocuğu olunca pek de anormal değil aslında. orayı çok merak ediyorum. bir gün gideceğim elbette. ailemle gidersem, eskiye dair birşeyler bulamamaları konusunda endişem de yok değil.
  • kenan evrenin doğduğu küçük ege kasabası, ayrıca mimar sinan tarafından yaptırılmış bir çarşı hamamına sahiptir...kula insanı ticaret konusunda oldukça becerikli olduğu için "şeytan kayseri'de büyümüş, kula'da ölmüştür" diye bir söylem vardır ki büyük ihtimalle doğrudur....
  • eteklerinde kurulu olduğu anadolunun en genç yanardağının lav akıntılarında aynı zamanda eski insanlara ait ayak izlerinin de bulunduğu ilçe.
  • leblebisiyle de ünlü bir manisa ilçesidir.
    kulalı insanların kafaları ticarete ve çakallıklara (ve başka şeylere de) iyi bastığından çevre ilçelerde kulalılar için "iplik kaytan, kulalı şeytan" deyimi yaygın olarak kullanılır.
  • askerliğimi yaptığım şirinimsi manisa ilçesi. u şeklinde bir yolu takip ederek merkezi dolaşabilirsiniz. esnafı ve halkı güzeldir. sönmüş bir volkanik dağı da vardır. taş meraklılarına duyurulur.

edit: imlâ
  • manisa'nın; uşak iline daha yakın olan iç batı ege'deki küçük ve şirin ilçesi. hemen yanında divlit sönmüş yanardağı vardır. şehrin batı yakasında kendini hemen belli eden kuru koyu renkli dağı görürsünüz. izmir-ankara yolu üzerinde olmasından dolayı hemen hemen her gün türkiye'nin birçok şehrine direk ulaşım sağlanabilir. iklimi karasal iklime daha çok uymaktadır ve klasik ege denildiğinde akla gelen akdeniz iklimi ile alakası yoktur. leblebicilik, ayakkabıcılık, dericilik yaygın atadan gelen meslek gruplarındandır. köylerinde genelde tütün yetiştirilir. birkaç yıl önce bildiğimiz lisenin bir kısmını yüksekokul yaptılar adına da üniversite dediler. hangi bölümler var hala bilmiyorum. bildiğim şehre gelmiş üniversite öğrencisiyim diye caka atan üç- beş yeni yetmeden başkası değil. kanaatim izmir'e iki saatlik mesafede olan bu küçük şehir bu yüzden fazla büyüyemiyor, çok fazla göç veriyor, fırsatını bulan gidiyor. uzun yıllar istanbul'da yaşamış biri olarak istanbul'a çok daha az göç verdiğini düşünüyorum.
    genelde ege şivesi hakim ve dizilerdeki ege şivesine göre tabi ki biraz daha kaba, insanları genelde uyanıklıları ile övünür. bu küçücük şehir de aynı zamanda şehirli-köylü ayrımı vardır. şehirde doğanlar kendilerini asilzade saraylı istanbul aileleri gibi görmekte ve köylülere karşı küçümseyici tavır takınmaktadırlar ve kız alıp vermek de istemezler. su deposu, acısuyu gibi ben de çok hatırası olan piknik alanları, en popülar olan mesire alanlarıdır. kıymeti pek bilinememiş doğal kaplıcaları, tarihi kula evleri, çok lezzetli karpuzları, bol bol uzun kavakları vardır.
  • halilari, leblebileri, maden sulari, kaplicalari, battaniyeleri ile ünlü manisa ilcesi. on yildir gitmedigim memleketim.
    kizilkaya mahallesinde , eski zafer okuluna giden yolun ustunde orijinalligi bozulmadan korunmus pek cok yunan evi ile karsilasabilirsiniz. evlerinin uzerinde bir kapi ile eski volkanik tepelere cikabilirsiniz. bu evlerin , vakti zamaninda ortak kullaniminda olan kiliseler bu kayaliklarin uzerinde bulunurmus. evler musluman ailelere gecince aileler kiliseleri yiktirmislar. ayni zamanda volkanik tepeciklerin altindaki bosluklarda yunan aileleri altinlarini saklarmis derlerdi biz cocukken.
    bu ilcede super salcalar da yapilmaktadir.
  • hemen yakınındaki sönmüş yanardağın adı divlit dağı veya divlit yanardağı'dır. yine yanlış hatırlamıyorsam kula ve çevresi için "yanık diyar" veya "yanık yöre" tabirini batlamyus demiştir.
  • gövdesi sarı veya kirli sarı renkte, yele, kuyruk ve bacağın alt kısmındaki kılların koyu renkte olduğu at donu.
  • eskisehir-izmir yolunda giden (zeytin bu entry'yi okur diye ilce ve kasaba kelimelerinden israrla kaciniyorum) sehirlerarasi otobuslerin en populer mola yerlerinden biri.. rivayet olunur ki ataturk burada durmu$ cay icmi$..
hesabın var mı? giriş yap