• çok ciddi bir hastalık. geri dönüşü yok. en ufak bir şüphede gidip direk aşı olun. belirtiler bir kere ortaya çıktıktan sonra kurtulma ihtimalinin çok çok çok çok çok düşük.

memeli hayvanların salyasından bulaşan bir virüs
  • sene 2016 kedi ısırması sebebiyle hasekiye gitmiştim. ordaki çalışan kedide kuduz belirtisi yoksa aşı yapmayacağını söylemişti. ben de kedinin sokak kedisi olduğunu, beni ısırdıktan sonra kaçtığını, kuduz belirtisi olup olmadığını gözlemleyemeyeceğim kadar kısa sürede olayların gerçekleştiğini söyledim. sonrasında gene de ısrar etmişlerdi aşıya gerek yok diye.
    ben de bu sefer ekleme yaptım: “yasa gereği yüksek risk grubu mesleklerde çalışanlar kuduzla temas olmasa bile aşı yaptırma hakkına sahip, ben şu an aşımı olmak istiyorum. siz şu an bana aşı yapmak istemiyorsanız tedaviyi reddettiğinize dair yazılı bir belge verin ben de o belgeyle gideyim.” (kuduzun halk sağlığı sorunu olmasından ve böyle bir belgeyle beni göndermeye hakkının olmamasından dolayı o belgeyi ver(e)medi)
    sonuç başta bana aşı yapmak istemeyen haseki çalışanı paşa paşa aşımı yaptı. üstelik hem tetanoz hem kuduz: görsel
  • yayılmakta olan illet. bandırma levent mahallesinde kuduz şüpheli bir hayvan ölümü sebebiyle bandırma belediyesi tarafından karantina açıklaması yapılmıştır.
  • az önce habertürk kanalında izlediğim balıkesir de ki vahim kuduz şüphesi durumu. bir an önce sokak köpeklerinin toplatılması ve ilgili yasanın değişmesi umudu ile.burada
  • 0. kuduz hastalığı en az 4000 yıldır insanlar tarafından bilinen bir hastalık hatta antik yunanlar bu hastalığın çılgın ruhlar tarafından getirildiğine inanırmış. ayrıca aşısı 1885 yılında bulunduğundan insanlık tarafından ilk bulunan aşılardan birisidir.*yalnızca köpek, kurt, tilki veya inekleri değil, bütün sıcakkanlı hayvanlara bulaşır. bunun içinde koyun, dana, manda, yarasa, tilki, fare, sincap özellikle rakun vs. de dahil hatta ve hatta kuşlara oradan reptiles yani sürüngenlerde bile görülebiliyor, bulaşan her hayvanın yayma oranı farklıdır. kuduz rahatsızlığı genellikle dünyanın sağ ve kuzeyinde bulunan bölgelerde bulunur(who-2013). örneğin,güney kore'de benzer kuduz riski vardır çünkü anakara ile bağlantılıdır fakat anakarayla bağlantılı olmayan ada ülkeleri nispeten daha korunaklıdır. suudi arabistan'da yeterli aşılama ve gelişmişlik düzeyi olmamasına rağmen doğal kuduz riski oldukça düşüktür, çünkü yaban hayatı sınırlıdır. * yani eğer batı ve bölgelerde, metropol veya şehrin içinde yaşıyorsanız kuduz olan hayvanla karşılaşmanız bir hayli düşük olasılıktır. yeni doğan hayvanlar için bu risk çok daha düşüktür, nitekim kuduz bir vahşi hayvanla karşılaştığında çoğu zaman o hayvan tarafından öldürülür.

1. kuduz hastalığı yalnızca gelişmemiş ülkelerde gözükmez. 2021 yılında abd'de kuduzdan ölen birisi vardır. her yıl 60.000 küsüre kadar kişi, kuduz tedavisi alır. (şüphe değil, rabies postexposure prophylaxis denilen gözetim veya test sonrası bulaşım aldığı belirli kişi sayısı. kaynağı ise çoğunlukla yabani kaynaklardan.) abd'de her yıl yüz köpek diğer vahşi hayvanlardan kuduz kapar. köpek kaynaklı kuduzu eradike etmek başkadır, kuduz hastalığını eradike etmek bambaşkadır ki kuduz hastalığını asla tamamen yok edemezsiniz. çünkü ana kaynakları vahşi hayvanlardır, genellikle karıştırılan durumdur.
    2. italya ve balkanlarda kuduz salgını yeni dönemde olmuş fakat kontrol altına hızlıca alınmıştır. ingiltere'de kuduz rahatsızlığından ölen en son kişi 1922'de. burada 'kuduz aşısının' öneminden bahsetmek lazım. nitekim avrupa ve balkanlarda vahşi hayvan kaynaklı kuduz rahatsızlıkları olsa da aşılama ve farkındalık olduğundan ölümler olmuyor. her yıl dünya çapında ölüm sebeplerinin nadir %0.03'ü oluşturduğunu söyleyelim (örn.intihar %2.32, sıtma ise %1.18, trafik kazaları ise yaklaşık %2.30'u gibi), çoğunluğu aşıya ulaşımda problem çeken afrika ülkelerinde oluyor.
    3. kuduz olan hayvanlar en geç bir kaç hafta içerisinde öldüklerinden genellikle bulaştıracak fırsatı bulamazlar. fakat vahşi doğa ile içli dışlı iseniz, böyle bir yerde yaşıyorsanız veya böyle hayvanlarla karşılaşma sayınız fazla ise olasılık bir nebze daha artar.
    4. kuduz genellikle ormanlık alanda,yabanda yaşayan veya atılan köpeklerden yayılır çünkü açlıktan tilki veya diğer memeli hayvanlarla mücadele etmekte ve bulaşım alabilmektedir.
    5. bu sebeple doğu veya güney doğu bölgesindeki doğal hayata yakın bölgelerde çok daha sık gözükür. çünkü iran ve diğer konakçı ülkelere yakındır, aktif bir yaban hayatı vardır ve terk edimler doğal olarak insan yerleşimlerinden uzak bu yabani araziye yapılır.
    6. bu bölgelerde yaban hayatının içerisinde yaşıyorsanız kendinize kuduz aşısı yaptırmanız sizi en az 5 yıl korunaklı tutar. doğada gezen köpeklerin kuduz aşısıyla aşılanmaları şarttır bu sayede bazı ülkeler gibi o köpekten kaynaklı kuduzu bitirirsiniz.
    7. yine bu bölgelerde veya yabana yakın bölgelerde yaşıyorsanız dışarıdaki* tüm hayvanlarınıza kuduz aşısı yaptırmayı unutmayın. bu hem sizi hem onları korur, zaten yasalara göre kuduz aşısını yaptırmak zorunludur. bölge tarım ilçe müdürlüklerinde ücretsiz bir şekilde hayvanlarınıza yaptırabilirsiniz. yaşadığınız bölgede belirtilere benzer bir hayvan gördüyseniz yine tarım ilçe müdürlüğüne haber verin.
    8. kuduz olduğundan şüphelendiğiniz hayvan sizi ısırdıysa veya onun salgılarıyla bulaşan suyu içtiğinizden şüpheleniyorsanız, üç doz ücretsiz kuduz aşısı protokolü ile hem tedavi olabilir hem de en az 5 yıllık korumanızı sağlayabilirsiniz. konu ile ilgili farkındalığı arttırmak için yakınlarınıza benzer durumda kuduz aşısı olmalarını ve bu aşının ücretsiz olduğunu söyleyin, kaldı ki pazarın geniş olmasından ötürü kuduz aşıları ucuzdur. kuduz, en az binlerce yıldır aramızda ve bitmeyecek fakat aşı ile bu tarihi hastalığı insanoğlu atlattı.
    9. nadirde olsa bazı insanların kuduz hastalığını kapıp buna karşı antibody geliştirdikleri ortaya çıkmış durumda bu arada siz yine aşınızı olun.

not. kuduz hastalığını bitiremezsiniz. bu hastalığı bitirmek diye bir şey yok, en fazla köpek kaynaklı kuduz bulaşımını bitirirsiniz ki ecnebiler buna dog-transmitted rabies der, vakaların neredeyse tümünden ötürü olması gereken bir durumdur, ikinci nesil kuduz aşısı ucuz bir aşıdır ve genellikle dünyada köpeklere uygulanır. bir de bütün kuduz bulaşımından kaynaklı ölümleri bitirebilirsiniz ki bu da bireyin farkındalığıyla olan bir şey.

not. genellikle cat scratch disease adı verilen bakteriyal rahatsızlık ile bu hastalığı karıştırabilirsiniz ki çoğu zaman antibiyotik kullanmadan bir hafta içerisinde atlatabileceğiniz basit, pire kaynaklı hastalıktır ve ardından da ömür boyu bağışıklık kazanırsınız.
  • kara cahil orospu evlatlarının sadece köpekle bulaştığını sandığı ve tüm köpekler kuduzluymuş gibi hayvan düşmanı propaganda yapmaya çalıştıkları, pek çok memeli hayvan yoluyla bulaşma riski olan, erken müdahale haricinde bir tedavisi bulunmayan ölümcül hastalık.
  • şu entry'de yazılanlar anladığım kadarıyla debe'ye girmiş ve yazar arkadaş aldığı tepkiler sonucu entry'sini silmiş. isabet olmuş zira hala debe'de duran yazıdan görüldüğü üzere masum insanları yalan yanlış yönlendiren saçma sapan bir yazı olmuş.

yazar arkadaşlar tepkilerini koymuşlar, gerekçelerini de ifade etmişler ama ben hala bu korkunç yazının debe'de durmasına şaşırıyorum. detaylara tekrar girmicem, zira biliyorsunuz.

arkadaşlar ben tıp fakültesi mezunuyum. istifa edene kadar yaklaşık 2.5 sene hekimlik yaptım. kovid polikliniğinde iki kere bir aylığına hizmet de verdim. çok da rahat çalıştım. birçok hayati konuda insanlar beni rahat bulup şaşırırlar ama rahat olabiliyoruz çünkü biz hekimler ölümün nerden geldiğini biliriz. şu dünyada en korktuğun şeylerden biri nedir derseniz kesinlikle kuduz derim. korkulması gereken bir şeyden korkmamak dışarıda sağda solda birilerinin ölümü ile sonuçlanır. belirtileri göründüğü zaman kesine yakın öldürücülüğü vardır. şakaya gelen bir şey kesinlikle değildir. kuduz şüphesine yönelik önlem alınmalıdır. yoksa ö-l-ü-r-s-ü-n-ü-z. siz ölmeyecek olursanız sizin yerinize başkası ölür.

ekşi sözlük yönetimi bu hatadan dönüp o yazıyı kaldırmalı. insan canı bu kadar ucuz değildir.

tanım: dünyanın en öldürücü enfeksiyon hastalıklarından biri.
  • belirti göstermeye başladıktan sonra çaresizce ölümü beklediğiniz virüs.

bizim ülkede kuduz türk komedi dizilerindeki ağzından köpükler saçıp aşı olunca düzelen karakter klişesi yüzünden çok yanlış biliniyor.

gerçekte o noktaya geldiyseniz aşı sizi kurtarmaz en başta yazdığım gibi ölümü beklersiniz gittikçe kötüleşerek.

kuduz aşısı kıtlığı başlığında iki üç tane gerizekalı yanlış bilgi vermiş. olurda burayı okuyup aynı yanlış bilgiye sahip olanınız varsa diye tekrar belirtiyorum, hayvanın kuduz olduğu dışarıdan belli olmayabilir sizi tirmaladiği yerde iz bile olmayabilir ama bu kuduz kapmadiğiniz anlamına gelmiyor. gidin aşinizi yaptırın hayatınızla kumar oynamak gibi bir fanteziniz yoksa.
  • kuduz virüsü vücuda sinir sistemi yoluyla girer ve beyinde iltihaplanmaya neden olur. beyin etkilendiğinde, beyin ve diğer hayati organlar arasındaki normal koordinasyon yavaşlar ve sonunda tamamen durur, bu da nefes almayı etkileyebilir.
  • (bkz: anlam ayrımı)
    kuduz ; safa önal'ın senaryosunu yazdığı ve yaşar seriner'in yönetmenliğini yaptığı 1983 yapımı türk filmi. (çocuklar çiçektir ismi ile de bilinir)

ikinci dünya savaşı zamanlarında anadolu'nun ücra bir kasabasında baş gösteren kuduz salgını ve sonrasını anlatan filmde görüntü yönetrmeni muzaffer turan çok iyi iş çıkartmış, arif sağ bağlaması ile müziklere eşlik etmiş.
    fakan film tam bir eksiklikler silsilesi...

filmde kullanılan/arka planda gözüken araçlar dönem ile alakasız.
    çocuklardan en yaşlısına kadar herkes devlet tiyatroları türkçesi ile konuşuyor vb...

saran holding tarafından yapılan restorasyon filmden pek çok karenin kesilmesine neden olmuş.
hesabın var mı? giriş yap