• şu memlekette üzerinde durulması ve incelenmesi gereken malzemedir, 37 yıldır yaşıyorum bu memlekette hem de en büyük şehrinde, okuma yazma öğrendiğimden beri yemek tariflerinde görür dururum şu kadar krema diye ulan bu krema nerede satılıyor nedir lan bu, krem şantiden marshmellowdan ve benzeri çakma kremalardan bahsetmiyorum o bisküvi arasındaki şey krema değil, bu kremayı yoğurt gibi her yerde bulunur bir şey mi zannediyor bu fildişi kulesi aşçıları bilmiyorum. buradan da ilan ediyorum bu ülkede krema, buttermilk ve benzeri süt ürünleri yaygın olarak satılmamaktadır bunları tariflere koyup koyup tepemizi attırmayın
  • tatsız tuzsuz olan yemeği, yenilebilir hale getirmek için son çırpınış.. bi nevi yemek fondoteni.. tavuk, kabak, patates vs. de işe yarar..
  • buraya girilen entrylerden de zamanına göre sırasıyla bakıldığında ülkemizde 2010 yılından sonra tanınmaya başlandığı anlaşılır efenim. bendeniz yemek yapmayı çocukluktan beri seven bir insan olarak 11-12 yaşlarında yemek kitaplarından okuyup birşeyler yapmaya çalışırdım. 1996-97 yıllarına tekabül ediyor. tarifler ecnebi tarifleriymiş ki hep işte 200 gr krema falan yazardı. o zaman bizim bildiğimiz krema yalnızca krem şantiydi. şimdi düşünüyorum da ne çekmişiz o ucuz krem şantili pastalarla. gerçek kremanın lezzetini bilmiyoruz tabi. neyse işte ben bu kremayı bi türlü bulamadığım için tarifi yapamayıp sinir olurdum. şimdi heryerde var, peheyy. ecnebiler yıllarca güzelim süt kreması yerken biz soktumun krem şantisini yemişiz. sinir katsayım yükseldi bak yine.
  • pasta icin kullanilani ayri, tereyag icin olani ayri satilan sut urunu. o pakettekiler ile tereyag yapildiginda kayip fazla olur. ama mandirafan alirsaniz kremayi ve onunla yaparsaniz daha fazla tereyag elde edersiniz.
  • piyasadaki tüm kremaları denedim. kıvamı yeterli derecede koyu, kendini hemen bırakmayan ve tadı güzel olan tikveşli'nin kreması diyebilirim.
    ben meyve salatasında ve ayva tatlısında kullanıyorum.
    yemeklerde ve tiramisuda da denemeyi düşünüyorum.
  • 200 ml lik kutusu 4.35 tlye satılan süt ürünü. çüş demek istiyorum sevgili sözlük. nerede o 70 cent e aldığım 500ml lik kremalar.

türkiye'de yaygın kullanıl(a)mayan ürün.
  • markette gördüğüm 200 ml lik bir kutusunda tamı tamına 720 kalori ihtiva eden şey. kutu da küçük baya, böyle açıp 4-5 kaşıkta bitirebilirsin. bir dilim kekin üstüne bunun yarısını koysalar ekstra 360 kalori, vay anasını.
  • içine ne katarsan kat lezzetli olan hede, içine babamı doğrasalar afiyetle yerim. biraz sadistmişim gibi göründüm kendime ama gerçeklerden kaçamam.
  • kek tarzi mamullerde, hamura eklendiginde sungerimsi bir form saglar. malzeme eksikliginde yerine yogurt kullanilabilir.
  • bu kremaların kutusunu kim tasarladıysa kendisine sevgilerimi iletiyorum. meyve suyu kutusu gibi yapmışlar, kremayı çıkaracağım diye cebelleşiyorum. şunu, meyveli yoğurt kutusu ya da danone kutusu gibi yapmak çok mu zordu?
hesabın var mı? giriş yap