• tugay komutanı - tuğ
    tümen komutanı - tüm
    ordu komutanı - orgeneral olarak anılırken

kolordu komutanına - kolgeneral denmesi münasip görülmediği için korgeneral'e dönüştürülmüştür, gerçi anlamda yine bir değişme yok *
  • herhangi bir asker olarak tek başınızayken bu adamlardan bir tanesini yolda görüyorsanız, bilin ki epeyce yanlış bir yoldasınız.
  • yemekhanede otuza yakın masa içerisinde yanınıza gelip oturduğunda bünyede titreme, baş dönmesi, mide bulantısı gibi etkiler yaratan rütbeli askerdir..
    (bkz: ben yandim eller yanmasin)
  • doğubeyazıt'taki birinci mekanize piyade tugayını teftişe gitmeden önce emri üzerine ağrı dağı civarındaki göllerden birinde yaşayan bir tatlı su balığını akşam yemeğinde yeme arzusu ile emir buyurup, tugayın sermayesinden iki özel dalgıç kiralanıp (saatlik kiralama ücreti 100 ya da 150 amerikan doları idi) kış vakti o göle daldırılıp, paşamızın sevdiği o balıktan iki tane avlanıp, akşam yemekte kendisine ikram edilecek kadar saltanat sahibi bir askeri rütbe.
    (bkz: based on a true story)
  • ziyaret ettiği kışlalarda terkedilmiş bölge görüntüsü yaratan rütbeye sahip paşa... misal geçen bizim buraya geldi bir tane... bir allah'ın kulu yoktu ortalarda... tuğgeneral, tümgeneral felan geldiği de oldu ama bunun gibi bir etkiye sahip olanını görmedim ben... yarattığı etki adamın ünvanında kor geçmesi ile alakalı bir durum sanırım...
  • korgenerallerin rütbelerinde büyük, çatal bıçaklı çelenk ve 3 yıldız bulunur, görünce saklanılması gereken kişilerdir. bu rütbeye günümüzde tahsis edilen araç mercedes e200 dür.

bu kişiler karargahta çalışıyorsa j başkanı gibi önemli mevkilerde bulunur.
  • bu rütbedeki subaylardan bir tanesi ile çok yakın mekanlarda askerlik yapmam ve her sabah görmem sebebiyle (bkz: kolordu komutanlığı karargahı) kışla içindeki etkisini 5 aylık askerliğim boyunca yeterince hissedemediğim en üst'ün bir altı rütbeli subay. daha sonra bir tümgeneralin binlerce kişilik bir askeri birliği nasıl hizzaya soktuğunu görüp aslında ne kadar büyük bir yanılgı içinde askerlik yaptığımı anladım.

kolordu komutanı olarak görev yaptıklarında her sabah kışlaya gelişlerinde törenle karşılanırlar. hatta bazıları için araçtan çıkışları esnasında yollar kesilir.
  • ulan bir şey bilmiyorsanız yazmayın da cahilliğiniz ortaya çıkmasın. ordu'nun kısaltması or. kolordunun kısaltması kor., tümenin kısaltması tüm. tugayın kısaltması tug. dur askeri jargonda, o yüzden kolgeneral değil korgenaraldir...
  • isminin haşmetiyle bir üst rütbeyi dahil ezen rütbedir. korgeneral lan varmı ötesi.
  • orgeneral ile birlikte, emekli olduktan sonra omur boyu makam araci+koruma * ve sofor tahsis edilen rutbe.
hesabın var mı? giriş yap