• stereo jak sordugunuzda bulamadiginiz, "stora cak" diye aradiginizda lap diye buldugunuz yer. (bkz: hayvan ara) ustune ustluk ince ele sik doku
  • aradigimiz arac gerecleri ingilizce isimleri ile sordugumuz zaman "o ne la?" gibi cevaplar aldigimiz icin bir keresinde ingilizce heatsink denen aleti, turkce ismi olan "fin var mi?" diye sormustum. karsidan aldigim "o ne la?" cevabi uzerine aleti tarif ettim. en sonunda "sen heatsink mi demek istiyorsun? daha aradigin seyin adini bilmiyorsun!" cevabini alinca dumurdan dumura kosmustum.
  • ankarada biri size adını bilmediğiniz bişey soruyorsa ona konya sokakta satılıyo deyin, cennetliksiniz
  • ankara'nin silikon vadisi..

edit: buraya gidecek arkadaslara tavsiyem flip flop diye degil de 74hc74 diye ararlarsa daha bir randiman alirlar. aksi halde aradiklari seyi bulmalari imkansiz.
  • bugün beni 70 liralık universal laptop adaptörü almaktan kurtarmış, kabloyu kesip 30 saniyede lehimleyip 2 lira almış esnafın bulunduğu yerdir.

selamun aleyküm derseniz daha iyi davranıyorlar. sokağın girişinde tabela yoktur, sora sora bulunur. bentderesi'ne yakındır.
  • bundan yıllar önce ne için olduğunu hatırlamadığım bir converter almak için gittiğim ankara ulus'un güzide sokağı. esnafının eşsiz olması ise en keyifli detayıdır bu sokağın. zamanında bu sokakta yaşlı bir esnaf amcaya xxx converter'ı varmı diye sorduğumda kafasını kesmekte olduğu anten kablosundan kaldırmadan öyle bir "yokkkkkk" dedi ki; zannettim ki amca bu converter'ın üretimi için yıllarca emek vermiş, üretimi durmasın diye verdiği savaşta kızı kör olmuş karısı kansere yenik düşmüş. bu sokağa gidecek olanlara verilecek en iyi tavsiye fiyatlar hakkında önceden fikir sahibi olmalarıdır, yoksa fahiş fiyatlar ödeyip evlerine dönebilirler.
  • tam elektronik markete gidip herhangi bir kabloyu alacağınız zaman kablonun fiyat etiketini görerek " yuh, oha, çüş amk, ufacık kablo bu kadar lira olur mu lan" diye iç geçirdiğinizde yardımınıza koşan muhit. esnafın çoğu aradığınız malzemeleri değişik adlarla bildiği için malzemenin adını siktir edip, sadece nerede kullanacağınızı tarif edin.
    tabi bu maliyet hesabını yaparken yol parasını eklemeyi unutmayın. bu satırların yazarı olan dallama unuttu da ondan dedim.
    markette baktım alacağım kablo 10 tl. "hassiktir lan, konya sokak ne güne duruyor" dedim, kablo 7,5 tl tuttu, yol parası olarak 4,5 tl verdim. etti mi sana 12 tl. tavuk döner parası bağıra bağıra gitti.
    (bkz: pyrrhus zaferi)
  • para birimi “10 lira versen yeter”dir
  • lisede malzeme almaya(direnç, diyot, kondansator vs) hocamız burayı tarif etmişti. demişti ki "çocuklar sakın tek başınıza gitmeyin oraya! "

ilk aklıma gelen pasajı ise elektronikciler carsisi
hesabın var mı? giriş yap