• bilgi konusunda kendisi der ki;

"sende bir yumurta var, bende bir yumurta var. ben yumurtamı sana verdim, sen yumurtanı bana verdin. sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.
    ama,
    sende bir bilgi var, bende bir bilgi var. ben bilgimi sana verdim, sen bilgini bana verdin. bende iki bilgi var, sende iki bilgi var.”
  • twitter'ı görememiş olması, insanlık için ne büyük kayıp.
  • yüce bilgi kitabında öğretisinin siyasi özeti şu şekilde verilen düşünür:

eskiler erdemin ışığıyla ortalığın aydınlanması için önce devlet işlerini yoluna koyarlardı.
    devlet işlerini yoluna koyabilmek için önce ev işlerini yoluna koyarlardı.
    ev işlerini yoluna koyabilmek için önce kendi kendilerine çeki düzen verirlerdi.
    kendi kendilerine çeki düzen verebilmek için önce kendi içlerindeki düzeni yoluna koyarlardı.
    kendi içlerindeki düzeni yoluna koyabilmek için önce düşüncelerini yoluna koyarlardı.
    düşüncelerini yoluna koyabilmek için ise önce bilgi eksikliklerini giderirlerdi.

tabi günümüz siyasetçilerine zor geliyor bunu uygulamak.
  • "durmadan devam ettiginiz surece ne kadar yavas gittigimizin bir onemi yoktur."

konfüçyus
  • "bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri varsa, o yerde güneş batıyor demektir." sözünü söylemiş kişi.
  • "iyiliğe iyilikle, kötülüğe adaletle karşılık veriniz" demiş insan.
  • "bilen kisiyle dost ol, cunku seni aydinlatir.
    bilgisiz kisilerle dost ol, cunku sen onlari aydinlatirsin.
    bilmedigini bilmeyenlerden hemen uzaklas, cunku onlar aptaldir, seni de aptallastirirlar."

"karanligina sovecegine, kalk bir mum yak."

"mutlu olmak icin icinde bulundugunuz andan daha iyi bir zaman olduguna karar vermek icin beklemekten vazgecin.
    mutluluk bir varis deigl, bir yolculuktur.
    pekcoklari mutlulugu insandan daha yuksekte ararlar, bazilari da daha alcakta. oysa mutluluk insanin boyu hizasindadir."

gibi guzel sozleri de olan düsünür.
  • "dusunmeden ogrenmek zaman kaybetmektir."

konfüçyus
  • "bir şeyin haklı olduğunu bildiğin halde, o şeyden yana çıkmazsan korkaksın demektir."
  • "insanları niçin öldürüyorsunuz, biraz bekleyin zaten ölecekler." sözünün sahibi düşünür.
hesabın var mı? giriş yap