• kendine ait 100 civarında fotoğraf patenti satıştadır. bunların içinde ilk dijital fotoğraf makinesi, ilk dijital baskı, ilk megapixel seviyesinde kamera patentleri de var.

böyle bir şirket gelsin batsın sonra, vay arkadaş.
  • 70'li yıllar da ilk dijital fotoğraf makinesini üretmesine rağmen, ürünü geliştirmeyerek ve satışa sunmayarak bugün olan durumun sorumlusu kendisi olan şirkettir.

film üretimi ve tabı üzerine kurduğu imparatorluk, kendi buldukları teknolojiye geçmemekte ısrarları ve en sonunda geç kalarak piyasaya japon üreticilerden sonra adım atmaları ile sonuçlanmıştır. ürettikleri dijital fotoğraf makinelerinin alt ürün grubu müşterilerine hitap etmesi fakat pazar'ın orta ve üst ürün grubuna gitmesini de görememiş olması yine bugünkü durumla ilgilidir. bu kadar buyuk ve pazarına hakim olan şirketin bu duruma düşmesi ise bir tüketici olarak beni zerre ilgilendirmiyor.

keza film ve tab günlerinde de bu markayı kullanmaz fujifilm ve konica ürünlerini kullanan fotoğrafçıları tercih ederdim.
  • 1940'larda filmleri buğulu çıktıktan sonra nedinini araştıran ve amerika'da trinity atom bombası deneyleri ile oluşan nükleer serpintiyi ortaya çıkaran firma. bu serpinti yüzünden binlerce çocuk tiroid kanseri olmuştur. bu konuya daha detaylı bir şekilde değineceğim.

edit:https://www.popularmechanics.com/…ioactive-fallout/

şuradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.
  • dijital fotoğraf makinesini icat eden, sonra da kendi açtıkları piyasaya ayak uyduramayıp iflas eden firma.
  • müteşebbislerin, pazar akademisyenlerinin değişime ayak uyduramamak konulu klasik vaazlarının en temel iki örneğinden biri olan firma.

sırf bu yüzden dükkanı kapatıp gitmiş olabilirler. bilgi paylaşımında bulunan arkadaşları tenzih ederim, nerede bir değişim temalı zamazingo semineri, eğitimi, konferansı veya toplantısı olsa, orada hemen kodak örneğini yapıştıran bir guru gürültücü oluyor. ilk dijital kamerayı yapan şirket kodak'mış da, işte gelişime ayak uyduramamış da.. kapandı beyler, rahatlayın artık. kem gözünüzle, kem sözünüzle kodak'ı siz yıktınız. tebrik ederim.
  • resmen parça parça dökülerek yok olan fotoğraf devi. 2010 yazında bir çağa damgasını vurmuş kodachrome'u, yılbaşında tüm dijital ürünleri ve şimdi de tüm renkli dia filmlerinin üretimini durdurduklarını resmen duyurmuşlar: http://wwwtr.kodak.com/…salindex.jhtml?pq-path=1229

kodak bile dia filmden para kazanamıyorsa fujifilm için de son benzer olur gibi geliyor, ilford da onu takip eder... yani slayd devri kapanıyor resmen.
    bugün bir makara ektachrome e100vs aldım, hâlen banyosu yapılabiliyorken, bir nevi benim son kodachrome filmim olacak bu makara. kaç ayda bitiririm bilemiyorum tabi.
  • (bkz: foto finiş)
  • 2009 yılında gerçekten efsaneye dönüşen kodachrome'un üretimini durdurarak 'bence' zaten sallanma belirtileri gösteren firma. beklenmedik bir şey değildi ama üzücü. gidelim de biraz kodak film depolayalım, olur da kalkarsa elimizde bi-iki hatıra kalsın. tek umudumun yeni nesilin lomo tutkunluğu ve diş hekimlerine bel bağlamak olması ne kötü.
  • 80'li ve 90'lı yıllarda çocuk olan çoğu kişinin, çocukluk fotoğraflarının çekilmesini sağlayan fotoğraf makinesi markası...

kodak deyince aklıma bu sebepten 80'ler, 90'lar, film makarası, verdiğim komik pozlar, fotoğrafçıdan alındıktan sonra görülen sürpriz fotoğraflar, okul gezileri, fotoğraf makinesinin içinde eriyen piller gelir.
  • elindeki patentler apple ve google tarafından hala paylaşılamamıştır.
hesabın var mı? giriş yap