• gavurların da deyimiyle; son zamanlardaki en iyi whodunit filmi.

--- spoiler ---

ilk sahnede cesetle karşılaşan hizmetçinin elindeki kahvaltı tepsisini şangırt diye yere düşürme klişesini ters yüz etmesiyle daha en baştan neyle karşılaşacağımızın sinyalini veren, muzip ve harika bir iş.

--- spoiler ---
  • filmde ölen yazarın hemşiresi olan martha'nın memleketini, evdekiler; barbadoslu, uruguaylı, kolombiyalı ve brezilyalı olarak söylemeleriyle süper ırkçı göndermelerde bulunan film.*

bu aralar filme gitmek isteyen olursa önerilir. eğlenceli güzel bir katil kim? filmi.
  • arada bir boyle bir film cikiyor, izleyince ruhum tatmin olmus oluyor, butun parcalarin jilet gibi yerine oturmasinda ocd bi huzur buluyorum, o yuzden de o filmi otomatik olarak begeniyorum.

ayrica bu "katil kim" janrasina orijinal bir sekilde yaklasmayi becerebildikleri icin de tebrik ediyorum. oyle izledigim en sahane film filan degil ama yine de baya begendim. zaman harcadiginiza deger. ha sinemada izlemeye deger mi, ondan emin degilim. biri indirimli bilet filan bulduysa, o zaman belki..

--- spoiler ---
    katil kim temali bir film olarak baslayip, filmin neredeyse baslarinda sak diye katilin kim oldugunu soyluyor. ben bunu cok begendim. cunku soru bir anda "kotu adam kim?"e donusuyor. onu da kotu adamin gorundugu ilk sahnede belli ediyor zaten. daniel craig "kopekler cok iyi karakter okurlar" dedikten sonra, chris evans ekranda gorundugu anda kopekler havliyor buna. bitti gitti, anliyorsun kim kimdir.

ama film gizemini korumaya devam ediyor. bu adam tam olarak ne yapti? niye yapti? nasil yapti? yani illa izletti kendini. butun sirlarini da filmin ortasi itibariyle aciklamis olmasina ragmen, yine de filmin sonunda, klasik, dedektifin etrafina insanlari toplayip neyin nasil oldugunu anlattigi bir sahne servis ettiler bize ben de onu da afiyetle yedim. katilin kim oldugunu biliyor olmam, kotu adamin kim oldugunu biliyor olmam filan hic lezzetten eksiltmedi. hem de bu sekilde servis edilmesi, yuz bin kere gordugumuz "katil kim" filmi icin cok taze bir yontem olmus.

eski ve klasik bir janri alip original ve taze hale getirmeyi becermisler bravo.

bir de kisiel bir sey yazacagim... belki diger entrylerimi okuyan varsa gormustur, esime yakin zamanda kanser teshisi kondu. onu ayri bir entryde anlattim, neyse... ameliyat olduktan sonra esime morfin bagladilar, dugmeye basiyorsun bir doz morfin veriyor sana, kontrolu sende. oyle bir sey. bi ara esim yanlislikla iki kere arka arkaya basmis dugmeye, adam allak bullak oldu. 1 yerine 2 doz morfini ust uste yiyince, soyle bi 20-30 saniye icerisinde kendinden gecti, bas donmesi, mide bulantisi vs.. simdi biz o kadarcik bile fazla morfinin nasil ve ne kadar hizli etki ettigini gordugumuz icin, filmi izlerken dedik ki "bu kiz buna morfin vermedi, fazla morfin vermis olsa boyle net net konusamaz." yani o bile spoil olmustu bize ama yine de keyifle izledik filmi.

herkes daniel craig'in aksanini konusmus.. bana adam cok egleniyormus gibi geldi. ustelik de iyi bir oyuncu olmasa, cok sacma durabilirdi o aksan ama adam becermis yani. bence kendini izleten keyifli bir baharat olmus filme.
    --- spoiler ---

genel olarak renkli ve eglenceli bir film olarak aklimda kaldi. 2019'da cok sahane filmler cikmadi isin dogrusu. cok muhis filmlerin bol olmadigi bir sirada gayet keyifle izlenecek bir film.
  • göçmen karşıtlığının hızla yükseldiği şu günlerde, "katil kim?" kisvesi altında, abd, yalancı, soyguncu, namussuz, katil mirasyedilerin değil; işini iyi yapan, iyi, dürüst ve çalışkan insanlarındır.. hangi ulustan olurlarsa olsunlar! mesajı veren film.
  • gizem temalı güzel bir film olmuştur. klasik tek mekan üzerinden yürüyen, türünün öne çıkan özelliklerini yansıtan bir film de diyebiliriz.

--- spoiler ---

bu film için direkt bu kısma atlamak istedim çünkü türü ile kıyaslandığında filmin yazarı çok başarılı bir iş çıkarmış. gizem temalı filmleri seven biri olarak, daha önce örneklerini izlediğim bu tür hep aynı şekilde ilerler ama bu filmde bazı noktalar oldukça farklı. dikkat çekici farklar mevcut. bunlara gelmeden önce;

dedektifin isminin fransız oluşu çok güzel bir agatha christie (hercule poirot) göndermesi olmuş. ayrıca adamın fransız ismi olmasına rağmen ağır bir güney aksanı olması yazarın aynı zamanda yönetmenin ufak bir tiye alma olayı olmuş. ben oldukça başarılı buldum.

bazı bilindik klişelerin kullanılması dışında bazı klişelerin ufak değişiklikler geçirmesi de oldukça güzeldi. hizmetçinin ölü adamı bulması ama tepsiyi düşürmeden toparlaması, dedektifin çok ünlü olup aynı zamanda salak gibi davranması bunlara örnek olabilir.

bu türde olan her filmde katili son ana kadar kolay kolay açıklamazlar, bu filmde ise katil filmin ilk yarısında açıklanıyor! bu zamana kadar izlediğim hiç bir filmde bu tarz bir şey yapılmadı ancak bunda yapıldı, izlerken kendi kendime bu böyle olmamalıydı demek ki farklı bir twist olacak dedim. nitekim film de oldukça mantıklı şekilde soruşturmanın doğal süreci şeklinde devam etti.

harlan'ın ölümünde birden fazla kişinin parmağı olabilir düşüncesi geldi aklıma bu sefer, çünkü dedektif herkesin bir nedeninin olduğunu buldu. tabii filmin içinde teğmenin dediği gibi kimsenin nedeni yeterli değildi. bu yüzden dedektif olayı çözemediğini dile getirdi.

filmin ikinci yarısı filmin ritminin arttığı ve artık katilin kim olduğunu bulacağız dediğimiz kısımda aslında harlan'ın kendisini öldürdüğünü gördük, tabii ilaç muhabbeti bitmediği için martha halen kendisini aklamak durumundaydı. burada devreye asi torun girdi. bu kadar iyilik sever olması çok saçma geldi ve gördük ki öğrendiği her şeyi polise anlatmış.

filmin sonu ise yine çok farklı, belki çoğu kişi filmin sonunda katili bulduk zaten tahmin ediyorduk derken, aslından harlan'ı öldüren kimsenin olmadığını öğrenmek oldukça şaşırtıcıydı. bu tarz filmlerde bunun gibi sonuçlar çok başarılı olmaz ama bu filmde oldu. neden mi? çünkü filmin sonunda izleyiciye bir katil verilmesi gerekiyordu ve o katil hizmetçiyi öldüren ransom oldu. ben bu kısmı çok başarılı buldum. hem ilginç bir twist oldu hem de izleyiciye bir katil sunulmuş olduğundan herkes tatmin oldu.

--- spoiler ---

temizinden bir 8/10 almış filmdir. ayrıca ben daniel craig'in oyunculuğunu beğendim. oldukça güzel işlenmiş bir karakteri vardı.
  • kaliteli bir pazar günü filmi. öyle ödüllere boğulacak bir film değil, hikayesi o bilindik cinayet romanlarının ekranda düzgün kotarılmış bir kopyası gibi. daha önce görmediğiniz bir şey göstermeyi vaat etmiyor ve çoğu zaman klişelerden besleniyor fakat şaşırtıcı şekilde bu kötü bir şey değil. çünkü bu sayede olayları anlamak için neredeyse hiç yorulmuyorsunuz. tembel bir tatil günü için son derece uygun bir seçenek yani.
  • pek sevmediğim bir türde olmasına rağmen uçuş sırasında çok fazla seçeneğim yok diye izledim ve iyi ki de izlemişim. beklentimin üzerindeydi diyebilirim.

--- spoiler ---

film boyunca saymadık güney amerika ülkesi bırakmamaları güldürdü.

--- spoiler ---
  • teşekkür ederiz radihoead, bugün de dünyamızı siktin şarkısı.

insan farklı duygulara gark oluyor, dinlemeyin.
  • beğendiğim filmlerden birisi, mükemmel diyemem ama terminator dark fate filminden sonra iyi geldiğini söyleyebilirim. terminatörde ne kadar aksiyon fazlalığı varsa bunda da o kadar az aksiyon var. katil kim diye arar iken birden her şey açığa çıkıveriyor ....

--- spoiler ---

--- spoiler ---

ama sonra işin içinde iş olduğu aslında dedektifin ilk anda hizmetçiden şüphelendiğini anlıyoruz ki bunlar hoşuma gitti. filmde en sevdiğim sahne hizmetçi kızın katilin suratına kustuğu sahne. kızın her yalan söylediğinde kusma durumu bence çok iyiydi. anlam veremediğim sahne diğer şantajcı kızın suratında kocaman örümceğin ne işi vardı.
    bir de son sahnede şu meşhur kahve kupasını biraz daha ön planda ve bir iki saniye de olsa daha uzun gösterselerdi daha iyi olurdu.
    hani üzerinde
    benim evim
    benim kurallarım
    benim kahvem
    yazan kupa.
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
  • sevgiliniz size bu şarkıyı dinletiyorsa eski sevgilinizdir.
hesabın var mı? giriş yap