• mezarda ilk gece.
  • bu hastalıktan muzdarip insanların suç işlemeleri halinde, hapishanede özelliklede amerikadaki tip bir hapishanede ne yapacağını düşündükçe benim bile nefesim daralıyor, göğsüm küçük geliyor.

eskiden yoktu bende böyle birşey ama 1 ker emara girdim, sonradan başladı. kalabalık bir cafe de, uçakta çok boğuluyorum. bir de asansörde kaldımki tuz biber oldu nefesim daraldı bağırmak istedim. asansörde kalan olursa tavsiyem düşünmeyin aynaya bakıp şarkı falan söyleyin, ya kimse gelmesse diye şaka bile yaptığınız an vallahi nefes alamıyorsunuz.

bu hastalıkla ilgili şöylede bir tezim var. bence bu biraz da özgürlükle alakalı, kapalı alandan çok hareket edememek ve tıkılmak insanı boğuyor. mesela açık bi yerde de olsam deli gömleği giydirseler nefesim kesilcekmiş gibi geliyor. yazarken bile göğsüm daraldı şu an. özellikle yatar pozisyon korkulu rüyam. yani gardroba mesela ayakta durcaksam gireyim kapalı da kalayım önemli değil ama yatar pozisyonda vallahi olmaz. hele bir de emarı düşündükçe burnum tıkanıyor direk, ordada hareket etmemek şart olduğundan mıdır nedir, neyse en iyisi ben susayım nefesim daraldı.

tezimin devamı olarak şöyle de bir tedavim var.* mesela asansörde kaldım, eğer kapıyı yumruklayıp avazım çıktığı kadar bağırırsam bu daralma gidiyor, bir şekilde mücadele verince. asansör de kaldığımda da böyle olmuştu, birilerini yardıma çağırmak bahanesiyle bağırıp asansör kapısının arandan ittirerek açmaya çalıştım ve panik atağım kayboldu.
  • gecmiste astim hastasi olanlar da bu korkuya sahip olabilir. nefessiz kalmanin ne demek oldugunu cok iyi bildiklerinden herhangi bir kapali alanda (ozellikle darsa) panik olabilirler, astimlari gecmis olsa bile bu korku devam eder.
  • boyut tanımaz. metronun kapıları kapandı desinler yahut bir süre uzaya çıkış yok desinler; daralırım.
  • kendini deli hissetme sebebi.
    sanma ki sadece dar alanlarda. his şöyle bir şey istersen binlerce metrekare alan olsun. sadece çıkamayacagını bil. yetiyor.
  • cok kotu bir sey bu ya...
    kimseye derdini anlatamazsın, arabada daralırsın, sinemada biletleri koridor kenarı istersin, ucakta boguluyor gibi olursun. kimseye belli etmemeye calısırsın ama nefesin daralır sankı duvarlar ustune dusuyor gibi olur ve hep orda kapalı kalmanın dusuncesı seni yer bitirir resmen. *
  • tırsıyorum hacı, hapistekilere allah yardım etsin, tırsıyorum işte, özellikle bir yerlerde sıkışmaktan tırsıyorum...
  • sonsuz genişlikte uçsuz bucaksız dümdüz bir zemin düşünün...

şimdi bu zeminin sadece 50 santim üzerinde yine uçsuz bucaksız bir tavanı olduğunu düşünün...

ve siz bu iki katman arasında sadece sürünerek yaşayabilen bir insan olduğunuzu düşünün, ayağa kalkma ihtimaliniz yok, sadece 50 cm lik yükseklikte sonsuz ve basık bir ortam?

nefesi kesilenler:)
  • sahip olan insanların boğazda yapılan tünelden nasıl geçeceklerini merak ettiğim korku türü.
  • şehirlerarası otobüste önündeki yolcu koltuğunu arkaya yatırırsa bunalmaya başlar bu korkuya sahip insanlar. dar alanlar bir yana, karanlıkta ne olduğunu, nerede olduklarını göremedikleri için de bunalırlar. geceleri yorganı başlarının tepesine kadar çekerek yatma lüksleri de bulunmaz. sabahları çalan telefonu duymamak için yastıklarının altına kafalarını sokamazlar. yatağın altındaki çorap tekini çıkarmaya karar verene kadar akla karayı seçerler. çorabı aldıktan sonra da bembeyaz yüzleri, kocaman olmuş gözleri ve titreyen vücutlarıyla zar zor kalkarlar ayağa.
hesabın var mı? giriş yap