• ekim devrimi sonrasında patlak veren iç savaştaki dirayetinden ve üstün başarılarından dolayı kendi adıyla yazılan bir marş-şarkı da vardır. şarkı; 1918'de çaritsin'de (orjinal adıyla tsaritsyn, 1925'te stalingrad, 1961'de ise kruşçev ile beraber volgograd adını almıştır) karşı karşıya gelen kızıl ordu ve beyaz ordu'nun savaşını konu alır (stalin ve voroşilov bu cephede tanışmışlardır) ve kızıl ordu'nun zaferini şakır. 1933'te yazılan bu şarkı; sovyet marşlarında genel olarak rastlayabildiğimiz müthiş iniş çıkışlardan nasibini bir hayli almıştır, dinlerken kulaklarınız ağlar, tutamazsınız:

http://www.youtube.com/…?v=myg8q0r8jnq&feature=plcp

edit: şarkının bir çeşitlemesi de "songs of the years of fire" çizgi filminden daha iyi bir senkronla şuradan izlenebilir, tek kelimeyle mükemmel:

http://www.youtube.com/watch?v=gi-k4acqcbk
  • rusların anti-emperyalist komutanı. 1933'te fuar için izmir'e geldiğinde gazi mustafa kemal tarafından bir dostluk hediyesi olarak izmir belediyesi bulvarlarından birisine ''voroşirof'' bulvarı ismi verilmiştir. bunun üzerine mareşal voroşirof, izmir'e ziss marka bir otobüs hediye etmiş ve bu otobüs uzun süre karşıyaka'da çalışmıştır.
  • 1930'larda ismi izmir'de bir caddeye verilen sovyet general. 2. dünya savaşı sonrası bozulan ilişkiler sebebiyle bu caddenin ismi plevne bulvarı olarak değiştirilmiş imalı bir biçimde.
  • 1925 yılında atandığı savunma bakanlığı görevinden, 1939 1940 fin sovyet savaşı'ndaki başarısızlıklar nedeniyle 1941 yılında uzaklaştırılmış mareşal. ikinci dünya savaşı sonrası aktif bir politik figür olmuştur.
  • taksim cumhuriyet antının istiklal caddesine bakan yüzünde atatürkün en önde olduğu toplulukta yüzü teşhis edilebilen yaklaşık 10 insan figürü yer almaktadır.bunlarda biri de rus generali voroşilovdur.
  • stalin'nin ordudaki sag koludur. bu arkadas buyuk temizlik zamani asker arkadaslarinin aleyinde ifadeler vermistir. bircok kisinin hayatini karartmistir. ikinci dunya savasi sirasinda ise partizan birliklerinin koordinasyonu gorevini basariyla gerceklestirmistir. stalin tahtaliya otobusu cektikten sonra kendisi gozden dusmeye baslamistir.daha sonra brezhnev yine onu kurtarmistir.
  • cumhuriyet balosunda bir hanım tarafından dansa kaldırılmış ama dans bilmediği için kalkamamıştır. dönüşte birliklere kulüp kurun da subaylar dans etsin diye emir yazmıştır.
  • mihail frunze ile birlikte taksim anıtında yer alan iki sovyet generalden birisidir. kurtuluş savaşında sovyetlerin rolü her ne kadar 1950'ler sonrası resmi tarih tarafından önemsiz gösterilmeye çalışılsa da gerçeğin pek de öyle olmadığını, istanbulun kalbi taksimin göbeğinde yer alan taksim cumhuriyet anıtı hala haykırmaya devam ediyor. anıtta en önde mustafa kemal ve yanında ismet inönü ile fevzi çakmak; ardında sovyet generaller mihail frunze ve voroşilov ve anadolu halkını temsilen asker ve kadın heykelleri yer almaktalar.

1925 yılında anıtın yapılması için bir yarışma düzenlenir ve yarışma sonucunda italyan heykeltraş pietro caonica tarafından heykelin yapımına başlanmış ve 1928 yılında heykel roma'dan istanbul'a gemi ile getirilmiştir. (şimdilerde ise vizyonunu s.ktiklerim şehir meydanlarına şeftali heykeli, çay bardağı heykeli koyuyor)

voroşilov kuruluş savaşı sırasında sscb tarafından askeri ve stratejik bilgisi ile savaşa katkı koyması amacıyla ankara'ya gönderilmiş ve savaş sırasında da katkı sunmuştur. (voroşilov'un nasıl bir askeri deha olduğunu anlamak için ikinci dünya savaşı sırasında leningrad savunmasını yaparak nazilerin kenti ele geçirmesini önleyerek mareşal ünvanını aldığını hatırlatırım)

sovyetler tarafından kurtuluş savaşı sırasında 147 bin top mermisi,39 bin tüfek,327 makineli tüfek,54 top,63 milyon fişek,4 bin el bombası ve 17.500.000 altın ruble yardım olarak gönderilmiştir. ki bu sadece bilinen kısmı. zira genellikle ineboludan gelen yardımlar savaş şartlarından dolayı gizli tutulmuştur.

mustafa kemal savaş sonrasında 'eğer sovyet desteği olmasaydı istilacılar üzerindeki zafer kıyaslanmayacak kadar çok daha büyük kayıplarla kazanılabilirdi veya belki de hiç mümkün olmazdı. rusya türkiye'ye hem maddi hem de manevi yardım göstermiş ve milletimizin bu yardımı unutması suç olur.' demiştir.

ama tabi ki de bizim necip millet bu yardımları ve kurtuluş savaşının nasıl kazanıldığını çoktan unutmuştur. mustafa kemal tarafından cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarına katılan voroşilov'a jest olarak şimdiki izmir'deki en önemli bulvarlardan birine voroşilov bulvarı adı verildi. ancak yıllar sonra bulvarın adı anti komünist akımların etkisi ile plevne bulvarı olarak değiştirildi.
  • cemal ışık selim kendisi hakkında anlattığı şöyle bir olay vardı şimdi çanakkale'de orgeneral izzettin çalışlar, vuruş ile un mihmandarlığı nı yapıyordu. o sırada siperler filan henüz daha kaybolmamış vaziyette duruyordu. bir siperin içerisinde bir postal ve bir dizden kopmuş bir ayak iskeleti gördüm, aldım izzettin çalışlar a getirdim ve bu ne ayağı diye sordum. bana bu ingiliz postalidır ve ingiliz ayağıdır dedi. onun üzerine bu postal ve ayak iskeletinin voroşilov a verdim. voroşilov bana tercüman vasıtasıyla şöyle dedi: bunu askeri müzeye bir camekan içerisine koyun ve altına şunu yazdırın: bu memlekete göz dikenin, bu memleketi işgal etmeye gelenin akıbeti budur.
  • 1919 yılında 14 üncü orduya komuta etmiş, 1919-1921 yıllarında 1. süvari ordusu'nun teşkilatlandırılmasını sağlamıştır. büyük temizlikten sonra rus ordusunda sağ kalan ender çarlık rusyası subaylarındandır. ikinci dünya savaşına mareşal olarak katılan 2 rus subayından birisi idi. özellikle kızıl ordu'nun modernleştirilmesinde ve mekanize birliklerin kurulmasında büyük katkıları olmuştur. stalin'le olan yakın ilişkileri sayesinde kızıl ordunun hazırlıklarının hızlandırılmasını sağlamıştır.
hesabın var mı? giriş yap