• alnus glutinosa (adi kızılağaç). akarsu kenarlarını seven, kısa ömürlü bir ağaçtır. öncü orman ağaçlarındandır. kerestesi içinde demir bulunduğu için rengi kırmızıya çalar. dut büyüklüğündeki siyah kozalakları, ters yumurta şeklindeki yaprakları ile tanınması son derece kolaydır. ing. alder.
  • çok cömerttir, nitelikli bir ağaçtır. nitrojenin tekrar toprağa kavuşmasını sağlar. insanlar yararlanmasa olmaz, çanak yapımında da kullanılır. az yaşar derler ama bize göre yinede uzun, 60 yıl fena dill bence.
  • kızılağaç ; fender'in enstrumanları için en sık kullandığı , hafif , ucuz , presence'i bol , porsuz , üzerinde çalışılması kolay , neredeyse her tarz için kullanılabilecek bir ağaçtır.
    genelde gitar gövde yapımında kullanılır.
    tek parçası tadından yenmez fakat kısa ömürlüdür , şişme yapar.
    alder alırken 2 parça alınması tavsiye olunur.
  • genellikle marmara ve karadeniz bölgelerinde görülen ve bilhassa dere kenarlarında, rutubetli alanları seven ağaçtır. yapraklarının kenarları dişli olup kışın yaprağını döker. kerestesi yumuşak ve hafif kırmızıya çalar. kontrplak imalatında, mobilyacılıkta kullanılır.

görsel
    görsel
    görsel
  • bir bakteri çeşidiyle simbiyoz içinde yaşayan bir ağaçtır. ağacın kökündeki nodüllerde bulunurlar ve havadaki azotu, ağacın kullanabileceği azot bileşiklerine dönüştürür. ağaç da karşılık olarak bakterileri besler.

bu özelliğinden dolayı, verimsiz arazilere dikilerek topraktaki azot konsantrasyonu arttırılmaya çalışılır.
  • akçaağaç ve maun ile beraber en çok kullanılan enstrüman ağaçlarındandır.
  • ilyas parlak'ın icra ettiği bir türkü.. kemençesi lezizdir.

kestim kızılağaci
    kızil ağaç bel verdi
    kalk gidelum cilvelum/sevduğum
    aldadığun ölmedi (x2)

gonuştum cilvelimlan
    o oyana ben beri
    değiş ettik onunlan
    mendil ilan çemberi

yarum sorarım sağa
    nerede gardaşlarun
    ha bu yalan dünyada
    yaktı beni gaşların (albüm kapağında yaktı yazılmış ama başka bir şey diyor sanki)
  • çok hızlı büyüyen ve yayılan bu ağaç türü, evrimsel açıdan başarılı olsa da, pek sevilmez halk arasında zira fidan görünümünden çıkıp ağaç kimliğine bürünmesi 50 yıl süren gürgen, çam gibi ağaçların bıraktıkları boşlukar bu ağaçlar tarafından çabucak doldurulurlar.
  • manavgata bağlı olan tatil beldesinde su an 13 beş yıldızlı otel ve 38.000 yatak kapasitesi vardır..musteri profili %85 rus , ukrayna ve belarustur.hala bir köydür fakat nerdeyse rus köyü diyebiliriz artık
  • halk arasında "yaykın" olarak da isimlendirilen ağaçtır.
hesabın var mı? giriş yap