• aslında o hikaye şöyledir.

bu bir ispanyol deyişidir.

barba ispanyolcada sakal anlamına gelir. ros sa ise kızıl gül anlamındadır.

denize açılıp gezmeyi kendine bir yaşam sitili olarak alan hayrettinin yolu ispanyaya düşer. arkadaşı pirinin haritasını satmak isterken bu ispanyol deyişini duyar ve merak eder. orada bulduğu bir emeviden osmanlicaya çevirmesini ister. kızıl gül sakal anlamına geldiğini öğrenice dönemin sadrazmlarından "abdulhamit gül" adınının iticiliğini hatırlar ve gül kısmını atarak kendine barbaros nickini alır...
  • önce siyah çıktı sakallar. birkaç yıl geçti, kahverengi mi lan bunlar bok rengi gibi ne biçim derken bi sene sonra sarıya döndü, tam sarıya alışıyorum dedim sonraki yılın akabinde kızıla bağladı. seneye de beyazlar herhalde.
  • yapılan araştırmalara göre; saçı siyah sakalı kızıl olan erkeklerin %76.3'ünün saçlarının dökülmek yerine beyazladığı tespit edilmiş. ayrıca yine bu gruba dahil olan erkeklerin sakallarının çene ve bıyık bölgesinde yoğunlaştığı görülmüş.
  • araya serpilmiş birkaç tane telden ibaretse anlamsız bir şekilde pek bir değerli oluyor. çirkin ördek yavrusu gibi, değil gibi.
  • christian bale'de vardır bu sakal türü. belli bir zamana kadar da çekicilik öğesi olarak görülmüştür. sonra bilal erdoğan çıkmış mertlik bozulmuştur.
  • bir, kavimler göçüne çıkmış türk bıyığı değilse de,
    kızıl erik'in kızıllığını tarih saçlarına yoradursun, ben kızıl sakala sahip olan adamı, on kilo taşağı varmış gibi değerlendiririm. kızıl erik de on kilo taşağa sahip bir dayı olduğu için, benim için kızıl sakallıdır.

(bkz: kızıl erik)
  • yazar olanı için
    (bkz: kizil sakal)
  • (bkz: xabi alonso)
  • sakal uzatabildiğim zamanlarda bu benim.. saçlar falan - pek kalmadı gerçi artık ya - siyah iken ilk böyle uzun sakal bıraktığımda farketmiştim - ki o zamanlar saçlar da uzundu - bu durumu.. bi uzattım anaa.. favori ve bıyık hariç komple kızıl sakallar.. atıyorum 25-30 senedir kendinle ilgili hiç bilmediğin bişey öğrenmenin ilginçliği ile kızıl sakal ne zike derman belli olmasa da böyle garip bi gurur havası karışımı hisler duymuştum.. şimdi sakal da pek uzatamıyorum ama içten içe ikinci hissi ara ara yaşarım kendi kendime..
  • eğer esmer birinde varsa kızıl sakal bazı annelere göre komünistliğin surata vurmuş halidir.
hesabın var mı? giriş yap