• tamam iyi birşey de... aramızda bunu takınca fizik kurallarını bükebileceğini sanan hayvanlar var.
  • sevgili kış lastiği, adam 150 bin tl' ye mercedes alıyor, ama seni almıyor.
    ne yapacaksın işte. türk halkı böyle

edit: 2020 de fiyat güncellemesi 450 bin tl ye mercedes alıyor
    edit : 2021 biterken en ucuz mercedes 800 bin galiba değil mercedes, lastiği alacak para kalmadı
  • sikko deyip kimsenin suratına bakmadığı pejo 206 sedan ile baltalimanı-fsm çıkışındaki bayırda performans lastikleriyle patinaj çeke çeke çıkmaya çalışan 1 range rover, 1 audi q7'yi selektörle yolun sağına atmamı sağlamış, beni fakir arabalı ama gururlu genç havasına sokmuş lastiklerdir.
    ulan normalde dikizde xenon farlarını görünce sağa kaçtığım arabaların benim arabanın selektörüyle sağa kaçacaklarını hayatta düşünmezdim.
    düz yolda benim arabayı paket yapabilirler ama bende kışın bayırda onları yaparım diye bayağı bi şişinmiştim.

özetle; kış lastiği candır.
  • halen sadece karda kullanılacağını düşünenlerin olduğunu gördükçe üzen lastiktir.

alıntı: "kış lastiği ile ilgili kavram karmaşası yaşanıyor. bunun nedeni şu; herkes 'kar lastiği' diyor. istanbul'da cuma günü çok ciddi bir kar yağışı başladı. bütün yayınlarda 'kar lastiği' deniliyor. bu söylemi yaptığımız zaman halk da şunu anlıyor; 'bu lastikler kar yağdığı zaman takılır'. onun için kar yağışından önce lastik takma çabası olmuyor. kar lastiği zaten yoktur, kış lastiği vardır. hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü zaman bu lastikleri kendi güvenliğimiz için takmamız gerekir."

ha benim bildiğim kar lastiği de vardır ayrıca, ama baya çivili mivili, özellike ralli araçlarında görebileceğimiz tipte lastikler olur bunlar.
  • karda çok işe yarayan lastik türüdür.

hani her kar yağdığında kontrolden çıkıp kayarak bir yerlere çarpan arabalar var ya, işte bunlar hep lastik.

o audi'ler, o mercedes'ler park ettikleri yerden pati çeke çeke çıkmaya çalışırken benim eski emektar getz'im düz yoldaymışçasına rahat hareket ederken marifet arabada değil lastikteydi.

iki senede belki yağan ve anca 3 - 5 gün süren kar için 4 lastik daha almak, her sene değiştirmek ve bunlar için cidden dünyanın parasını vermek çok da efektif görünmeyebilir, ona bir şey diyemem ama kar yağdığında aracınızı dışarı çıakrtacaksanız kış lastiğinin alternatifi yoktur.
  • burada takmayanlar hakkında o kadar ağır şeyler yazıldı ki arabam olmadığı halde sırf namusumu korumak için dört tane aldım.
  • ihmale gelmeyecek bir araç elemanı. birinci, ikinci el ne tür araç alırsanız alın, bir sonraki aşamada lastikçinize gidip bir takım da bu lastikten alın. birçok lastik bayiisi mevsim gelene kadar sizin adınıza kendi deposunda ücretsiz olarak bunları saklar. naylonlayıp, üzerine plakanızı adınızı yazıp kaldırırlar. o yüzden "nereye koyacam bunları?" diye dert etmeyiniz. zamanı gelince normal lastiklerinizi depoya kaldırtıp, bunları araca taktırınız. soğuk, kar ve yağmur şartlarında yani kışı atlatana dek, mutlaka bunlarla geziniz.
    araç sahibi olmak bir miktar paranın sürekli cebinizden çıkması demektir. işin raconu maalesef budur.
    kaza sadece bir defa olur. "bir daha söz yapmıcam!" deme fırsatı sunmaz size.
    çok ufak bilgi notu: kış lastiği; "bana artık bişi olmaz la!.." tadında artizlik yapma hakkı vermez. tedbirli sürünüz.
  • ben 4 sene önce bir mallık yaptım. kış mevsiminde kış lastiklerim olmasına rağmen lastikleri takmadım. sözüm ona sök-tak parasından kar ettim. o kış öyle geçince dedim böyle iyiymiş. bir rahatlık, bir rehavet... ertesi kışta takmadım. mart ayı gibi 20-30 kilometre hızla virajı alırken araba dönmeye başladı. refüje çıktım ve şansıma araba iki direk arasında kaldı. o günden sonra böyle mallıklar yapmamaya söz verdim. siz siz olun, ne malınızı ne de canınızı tehlikeye atın.

kışın araba bir gün bile kullanılacak olsa da taktırılması gereken lastik.
  • hala işe yaramıyor para tuzağı diyen adamın ayağını arkasından kaldırıp at nalı inceler gibi incele. çünkü altı hayvan gibi tırtıllı bot giymiştir öbür ayakkabım kayıyo yaa diyerek.

eğer hala inanmamakta ısrar ediyorsa ayağı biraz daha kaldır. düşsün ibne.
  • kış lastiğinin 7 derecenin altında işe yaradığını öğrenip istanbul'un ortalama sıcaklık değerlerini merak edenlere - son 52 yıl içinde aylara göre ortalama sıcaklık değeri :

http://www.mgm.gov.tr/…r-istatistik.aspx?m=istanbul

ocak : 6.5
    şubat: 6.5
    mart : 8.3
    nisan : 12.7
    mayıs : 17.5
    haziran : 22.1
    temmuz : 24.4
    ağustos : 24.2
    eylül : 20.9
    ekim : 16.4
    kasım : 12.2
    aralık : 8.7

ek olarak çeşitli sıcaklıklarda kış vs yaz lastiği karşılaştırması (dört mevsim bile değil, yaz lastiği):
    http://www.youtube.com/watch?v=y8m3pzxnd8c

100km/h'den 0'a fren testi mesafeleri :

16 derece yağışsız :
    kış lastiği : 41m
    yaz lastiği : 36m

16 derece yağışlı :
    kış lastiği : 47m
    yaz lastiği : 44m

5 derece yağışsız :
    kış lastiği : 38m
    yaz lastiği : 38m

5 derece yağışlı :
    kış lastiği : 44m
    yaz lastiği : 49m

-2 derece kar (50-0 kmh) :
    kış lastiği : 25m
    yaz lastiği : 53m

gel de kar lastiği deme buna. bu hava şartlarına sahip bir şehirde kış lastiğini zorunlu kılmak ilginç. kar'da kış lastiği veya zinciri zorunlu kılıp geri kalan günlerde karışmazdım insanlara ben olsam.

ilave istatistikler :

2012 yılında türkiye trafik kaza istatistikleri :
    http://www.tuik.gov.tr/…?kt_id=15&metod=anakategori

toplam 130.360 kaza da zemin durumları :

kuru - dry 108 794
    ıslak - wet 16 348
    çamurlu - muddy 308
    karlı - snowy 1 279
    buzlu - ıced 2 538
    tozlu - dusty 706
    yağ/akaryakıt - liquid fuel spilled 81
    su birikintili - waterhole 306

kazaların %76'sı kuru zeminde olmuş.

ülke genelinde en az kaza yapılan aylar ocak, şubar ve mart. en az ölümlü kaza yapılan aylar da ocak, şubat ve mart.
hesabın var mı? giriş yap