• nakaratı, sözü, bestesi çok güzel, vokali harikadır.

böyle bir şarkı var, şarkı gibi şarkı... bilin - hatırlayın istedim.
  • yiyin efendiler albümünden sözleri cem karacaya müziği volkan başarana ait olan şarkı:

yalanan yutulan her lokmada
    gizlenmiş bir kirlenmiş çığlık
    hiroşimadaki bulutlar değil ama ustam
    dondurmalar bile zehirli artık
    çiçekler çiçek gibi kokmuyor artık
    ve doğa nasıl yırtık

bu günah dolu miras ey allahım
    çocuklarımıza nasıl bıraktık
    sevinçlerimiz bile artık mekanik
    sevgisiz saygısız otomatik

bu şarkı birilerine çok geç artık
    bu şarkı kirlenmiş bir çığlık
    yaylalar ovalar yağmur yağar
    derelerde sularda balıklar kuşlar
    bizim için ölüyorlar

yediğim et içtiğim su soluduğum hava
    önüm arkam dört yanım sobe
    bu gökyüzü bu karınca çocuklarımız
    yok etmeyelim artık dur be!
  • (bkz: coverlanmışı ve orijinali ayrı güzel olan parçalar)

cem karaca'nın sesinden dinlemeye doyamadığımız, jehan barbur ve can bonomo'nun emeğinden geçtikten sonra bir kez daha gönlümüzde taht kuran efsane şarkı.
  • jehan barbur ve can bonomo yorumuyla yine yeniden hayat bulmuş güzel şarkı. bana kafayı yedirtmek istediğinizi bu kadar efsane söylemenizden anlıyorum sayın barbur, sayın bonomo. tebrikler başardınız. sayenizde şarkıya obsesiflik derecesinde taktım.

bu arada bir insan bu kadar mı seksi otomatik der. bayıldım bayıldım bayıldım.
  • jehan babür ve can bonomo çok çok iyi yapmışlar, ama cem karaca’ya yaklaşamamış yine de.

fakat şarkının coverlanması, şarkıyı duymamış binlerce insanın duymasını sağladı. emekleri için bence ikisine de teşekkür edilmeli...
  • kirlenmiş çığlık, modernleşmenin getirdiği samimiyetsizliğe ve insanlığın yarattığı doğa kirliliğinin döndürülenez sonuçlarına bir eleştiridir. 1990 yılının sorunlarının günümüzle ne kadar benzer olduğu insanı oldukça şaşırtırken bir yandan şarkının güzelliği dinleyeni bu şarkıya bağımlı hale getirir. cem karaca'nın her şarkısı bambaşka bir tarzı temsil ediyor resmen. her yeni şarkısında yeni bir sanatçı dinlediğimi düşünüyorum. bunun da zamanına göre konusu ile postmodern, müziğiyle progresif bir tarzda olduğunu düşünüyorum. şiddetle öneririm.

~

şöyle kimsenin bilmediği elmas değerinde şarkıları derinlerden bulup çıkarıyorum da, eşe dosta önermekten öteye geçemiyorum. keşke bu şarkının mevcuttan (bkz: can bonomo) daha güzel uyarlamalarını duyabilsek, güzel bir film sahnesinde dinleyebilsek. bazı şeyler de derinlerde kalmalı belki de.
  • tek kelime ile muazzam bir eser.

nakaratın o meşhur efektle uyumu
    anlatılamaz ve bunu 30 yıl öncede kimsede anlayamazdı. büyüksün karaca usta.
  • jehan barbur ve can bonomo düeti ile keşfettiğim, cem karaca'dan dinleyerek büyülendiğim şarkı. nasıl şimdiye kadar karşıma çıkmadı, aklım almıyor.
  • maalesef yeni keşfettiğim şarkı. can bono o olduğuna eminim ama yazmıyor diye heralde jehan barbur'u önce grup sandım neyse ki aydınlandım sözleri ve vokali muazzam
  • cem karaca'nın en underrated şarkılarından birisi olabilir. gerçek bir şaheser.

"sevinçlerimiz bile artık mekanik. sevgisiz, saygısız, otomatik.
    bu şarkı; kimilerine çok geç artık, bu şarkı kirlenmiş bir çığlık."

1990'da bu sözleri yazan karaca, tam 30 yıl sonra mekanikliğin, yapaylığın ve aynılaşmanın zirve yaptığı bugünleri nasıl ifade ederdi kim bilir?
hesabın var mı? giriş yap