aynı isimde "kin (film)" başlığı da var
  • yürek içinde asla susmayan bir sestir. lanetli şarkılar okur kulağınıza, sevdiklerinizi öldürmeniz için telkinde bulunur:benim adım acı, benim adım ölüm, benim adım cehalet. giderken peşimden el sallanmaz. benim adım kıyım, benim adım savaş. ben ölünce gömülmem, cesedimin üzerine basarlar. acıyla yürürüm yolda, yürüdüğüm yolda acı veririm. benim adım kin, benim adım nefret, akıl değilim ben bir adım da cehalet.

gölgeme tükürürsünüz adıma lanet edersiniz. benim adım intikam, rahat vermem size. iki ayaklı kuşkuyum, yürürüm geceleri aranızda, uyutmam hiçbirinizi. acımam yok, bana acımazlar çünkü. yok ederim beni yok etmek isteyeni; ben içinizdeki sesim, ruhunuzun derinliklerinde gizli olanım.

katı bir cehaletim ben. ne öğretebilirsiniz ki bana? yukarı kalkan elleri zalimce aşağı indiririm, aranızda yürüyenim, öfkeyim, kinim. siz unutursunuz, ben unutmam. siz uyursunuz, ben uyu(t)mam. umutlar yeşertin soldurayım, benim adım delilik, benim adım kin; aranızda dolaşıyorum, doğan çocuklarınızı bana verin.

işte buradayım, yanı başınızda. benden güzel öpemez anneler, hiçbir sevgilinin eli benimki kadar yumuşak değil okşamak için. benim adım savaş, benim adım ölüm, sizinle doğar sizinle yürürüm. usulca girerim koynunuza, yüreğinizden geçeni alırım ellerime

küle çeviririm en güzel çiçekleri, bastığım yollar çöl olur; benim adım kin, benim adım acı, benim adım cehalet. armağanlarım var, hepiniz alın: yoksulluk, sefalet hastalık, sizin hepsi. kardeşini öldürenlere armağanlarım var alın, komşusunu yakanlara armağanlar, alın haydi alın, alın...
  • sevgiyle beslendiği takdirde sevilen için en büyük tehdittir,
    nefretle beslendiği takdirde ise nefret eden için.
  • adımız miskindir bizim
    düşmanımız kindir bizim
    biz kimseye kin tutmayız
    cümle alem birdir bize

yunus emre
  • hayatın vazgeçilmezlerinden, insanlara has (hani insan düşünen hayvandır ya..) bir duygu, psikolojik durum.
    ruhun müzikten sonra gelen en önemli ve en besleyici gıdasıdır.
    benliği diriltir, genç tutar.
    mayışmış, hamur kıvamına gelmiş bünyelere etkiyen bir soğuk duş, sert bir kuzey rüzgarıdır.
  • hafızaya çakılan kazıktır.
    kin tutmak, unutmayı imkansız kılar.
    bunun anlamı da;
    "birisi size kazık attı diye ona tarafınızdan her daim hatırlanma şerefini nasip etmektir."

yapmayın etmeyin, unutmak en güzeli.
  • hafıza olmadan bunu tutmak nah'mümkün. demek ki hafızanın insan duygularının yönelimindeki etkisi kimi anlarda kontrol edilemez ölçüde büyük olabiliyor.

kin beslemenin temelde; ego-ihtiras-bilgi eksikliği üçgeninde yeraldığı, bu eksikliğe dayalı olarak ortaya çıktığı fark edildiğinde, kişi bundan çıkış kapısı aramaya başlamış demektir.
    aynı zamanda kişinin kendi normâline uyma aciziyetinin körüklediği bir zorundalık hâlidir kin beslemek. içinde olunduğu zamanlarda kişiyi normâl olmaktan alıkoyar, ereğine* ulaşma gayretinin önündeki engelin önde gideni olur.

kin tutan birisi için bunu unutmak mı? büyük yetenek. hatırlamamak? bak işte bu yalan.

sözün özü; kinin nüvesinde bulunan her ne ise o hissi içinden söküp atmak ve bundan kurtulmanın tek yolu unutmak gibi görünse de, unutmak denen nane bile isteye, şıp diye olamadığından mütevellit, ikinci âlternatife geçip oradan yol almak daha evlâdır.*
  • allah'ın insana verdiği hiçbir his gereksiz veya başlı başına kötü değildir. kin ve nefret de buna dahildir. bu dünya bir cennet değildir, kişilik sahibi bir insan bu dünyadaki her şeyi sevemez. kimi insanlar, kavramlar, davranışlar, değerler sevilir; kimilerine ise kin ve nefret beslenir.

kin ve nefret gibi duygular; dünyadaki yanlışlıklarla, kötülüklerle mücadele etmekte bir itici güç olarak kullanıldığında kesinlikle işe yarar. dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır:

- şahsi husumetler için değil, allah için kin ve nefret duymak (allah'ın buğzettiğine buğzetmek).

- kin ve nefretin önce islam'ın emirlerinin, sonra da aklın ve vicdanın önüne geçmesine izin vermemek. yani kin ve nefreti karar verici mekanizma olarak değil, sadece mücadele için harekete geçirici güç olarak görmek.

ya rabbi! senin sevdiğini sevmeyi, senin nefret ettiğinden nefret etmeyi nasip et bizlere!
  • sürekli bir duygu değildir. en çok atlanan noktanın bu olduğunu farkettim. 7/24 kin duymazsın, ama bir an gelir bütün içini yakar yakar; sonra taşar ya ağzından, ya gözlerinden, ya ellerinden kendine veya o kişiye.
    süreksizdir. ama yakıcı ve yıkıcıdır pik yaptığı anlarda.
    zihne yük değildir çoğu zaman, ama o an geldiğinde bütün zihni kaplar. sonra geçer. sonra döner. bi daha gider. vay be geri gelir. ama hep gider, dönmek üzere olsa bile.
    kindar insanlara ah yazık pozitif duygu biriktir denmesini gereksiz buluyorum iş bu sebeple.
  • zamanın öldürmeyi kolay basaramadıgı duygulardan biri
  • özdemir asaf diyor ki;

“sevgi ve terbiye zekasız da yürüyebilir, ama kin ve saygı zekasız yaşayamaz”

(bkz: kırılmadık bir şey kalmadı)
    (bkz: yuvarlağın köşeleri)
hesabın var mı? giriş yap