• insanların araçtan ne beklediğine göre değerlendirmesi değişebilen b sınıfı suv ya da crossover.

geçtiğimiz sene ikinci el araçlara param yetmeyince şans eseri uğradığım bir kia bayisinde aracı satın aldım. renk ya da donanım seçme şansım zaten hiç olmadı. dün elimize 3 tane araç geldi, bir tane 1.4 mpi otomatik vites cool paket kaldı isterseniz dediler. aracıma da iyi para verilince aldım. 5000 km'dir de kullanmaktayım. bu nedenle birkaç değerlendirme yapmayı kendimde hak biliyorum.

eksileri;
    -iç malzemesi kalitesiz. elinizi attığınız her yer sert plastik. ancak bu konuya fiyat açısından bakmak gerek. çünkü t-roc gibi pahalı bir aracın da içi sert plastik.
    -bagajı çocuklu aileler için bence küçük. 390 lt bazen sorun olabilir.
    -1.4 lt motoru bazı yokuşlarda biraz fazla bağırıyor.
    -şehir içi yakıt tüketimi özellikle kışın can sıkıcı olabilir. ancak bunun için tam yorum yapmam doğru olmaz. çünkü kışın aracı kullandığımda motoru yeni olduğu için biraz fazla yakması anlaşılacak bir durum.

artılarına gelecek olursak;
    -hala en düşük ötv diliminde kalan tek b sınıfı suv araç.
    -en boş paketi bile bence temel olarak yeterince dolu. dünyalarca para verip alabildiğiniz apple car play (kablosuz) /android auto baz modelde bile mevcut.
    -daha dün 830 km yol yaptım ve 10 saatlik yolu 12 saatte gelebildim. trafik oldukça yoğundu yani. buna rağmen 100km/5.7lt gibi makul bir yakıt harcadım. şehir içinde de ortalama 8-8.5 lt civarında yakıyorum. sürüş stilinize göre yakıtı iyi diyebilirim.
    -ses sistemi sınıfına göre hiç fena değil.
    -ses yalıtımı tatmin edici seviyede. rüzgar sesini içeri çok almıyor. ama dediğim gibi bazı yokuşlarda 1.4 lt motoru kulağınızı tırmalayabilir.
    -süspansiyonları hiç fena değil. uzun yolda araç sizi yormuyor.
    -yol tutuşu da yerden yüksek bir araç için tatminkar seviyelerde. ancak sınırlarda kullanmadım arabayı. sonuçta ne gerek var?

şimdilik aklıma gelenler bunlar. tabii biz de isterdik bu birimdeki paralara porche'lara binelim ama maalesef. herkese kazasız belasız, keyifli sürüşler dilerim.
  • güzel araçtır. ( 2021 model 1.4 cool at - 100ps - 133nm - 6 ileri tork konvertörlü tam otomatik şanzıman)

araçta ön-arka park sensoru, harekete duyarlı kılavuz çizgili ve geri vitesten çıktığında bile 4-5 saniye arka kamerayı kapatmama özelliğine sahip geri görüş kamerası, far sensoru, lastik basınç uyarı sistemi gibi sınıfından beklenmeyecek özellikler var.

kullanılan 8" multimedia sistemi ise 10 üzerinden 10 puan. bu segmentte ve bu donanım seviyesinde apple carplay ve android auto destekli, kablosuz telefon yansıtma gibi özellikleri olan bir cihaz mümkün değil. özellikle radyosunu ayarlamak ve kullanmak çok basit ve keyifli. radyo sinyal ve ses kalitesi de epey üst seviyede

**multimedia, kamera ve ses sistemi editi : ses sistemi 6 hoparlöre sahip, önde 2 hoparlör+2 tweeter (ayna) arkada 2 hoparlör. aracı aldığınızda arka hoparlör yok sanıyorsunuz çünkü sesleri ön takımlara göre zayıf. ayar bölümünden arka hoparlörleri yükseltince tam randıman alabiliyorsunuz. ses kalitesi ve basslar çok iyi, ses yüksekliği fena değil, daha yüksek olabilirdi fakat kalite korunmuş. multimedia ekranını 2 parçaya bölüp düzenleyebiliyorsunuz. ** arka kamera : açısı geniş, güzel ve harekete duyarlı kılavuz çizgileri iyi çalışıyor, kamera biraz bulanık. açısı güzel ama daha yüksek bir netlik beklerdim. **ön ve arka park sensörleri : çok iyi çalışıyorlar, sesler rahatsız edici değil, yol bilgisayarında yaklaşmaları güzel gösteriyor ve tutarlı bir mesafe anlayışı var

evet çok yakıyor, sakin kullanımda trafikte fabrika verisi olan 7.8lt/100km skoru yakaladım fakat uğraşarak yakaladım. dikkat etmeden sürerseniz trafikte 9-10lt, akıcı yolda 7-8lt arası ve uzun yolda 5-6lt (110-130km/saat ile) yakacaktır.

**yakıt editi : araç ile 1400km yol yaptım. tüm zamanlar ortalaması 7.6lt/100km.. bu değeri yakalamak için çok sakin kullanmanız gerekiyor. araç tam otomatik olduğu için şanzıman hissiyatı yine tam otomatik bir model olan cvt şanzımana benziyor. aracı devamlı gazla kullanmamak ve sık sık süzülmesini sağlamak amacıyla gazdan ayak çekerek kullanmak gerekiyor. bu şekilde hem az yakıyor hem de epey konforlu oluyor.
    *özellikle vites atacağını hissettiğinizde ayağınızı gazdan çekip (sanki manuel araçmış gibi) yeni büyük vitesle 1-2 saniye bile süzülmesine izin vererek kullanırsanız yakıt tasarrufu gözle görülür hale geliyor. *araçlar vites attığında büyük vitese geçer, devir düşer ve tork/beygir de düşer. bu esnada devamlı gaz vererek sürerseniz mutlaka daha fazla yakarsınız. bu tüm araçlar için geçerli

*son yakıt edit 3750km* araçta 7,4lt/100km ortalamasını tutturdum ve bu şekilde devam ediyor. istanbul bakırköy-üsküdar git gel yapıyorum. genelde 30km yol benim sürdüğüm saatlerde 45-50 dakika civarında sürüyor. toplamda 5 dakika ışıkta bekliyorum, 10-15 dakika da trafik sıkışıklığı (dur-kalk) yaşanıyor. bu şekilde fabrika verisi olan 7,8 lt nin altında olan 7,4 lt ile kullanıyorum.

direksiyon çok güzel, beklemezdim bu kadar iyi kalite bir direksiyon.
    direksiyonun üzeri tuş-düğme dolu fakat yine de fazla kabalaştırmadan tamamlamayı başarmışlar

sürüşü güzel, ön ve arka görüş açılarını beğendim. kapıları epey ağır, sanki uzakdoğu arabası değil gibi hissettiriyor. iç malzemesi sert plastik fakat gayet şık. seçtikleri sert plastik dokununca yumuşak gibi hissettiren, ancak bastırdığınızda sert olduğunu anlayacağınız cinsten özellikle seçilmiş.

kliması manuel fakat çok kuvvetli (eylül ayında denedim, haziran'da işler değişebilir)
    frenler güzel, jantlar 15 değil 16 olsalardı daha iyi olurdu ama görüntü olarak 15 jant yakışıyor.

araçta stepne yok. tamir kiti var (bence negatif)
    fakat dua ki stepnenin yeri hazır. bu lpg kullanmak isteyenler için de avantaj olacaktır.

**lastik editi : aracın üzerinde gelen lastikler orta kalite 6/10 puan veririm. bana göre daha önemli olan negatif nokta lastiklerin ölçüleri. bu araç için 185mm taban genişliğini ben az buldum. 15 jant olsa da bu araç bence 195/65/r15 olmalıydı. uzun yolda 120 üzerindeki hızlarda araç dolaşıp hoplayıp zıplamaya pek uygun. yere daha iyi oturmasını isterdim. çok hafif bir araba olmadığı halde bu duyguyu hissettirmesinden ötürü ben sorunu lastik ölçülerine bağladım.

yol bilgisayarı istediğiniz her bilgiyi veriyor, beğendim. gaz pedalına basışınızla değişen ekonomi çubuğuna kadar düşünmüşler.
    **yol bilgisayarı editi : araç yol bilgisayarında silecek suyu uyarısı vererek ve seçtiğiniz silecek kademelerini ekranda göstererek yine kendini aşmış ve bırakın c segmentini donanım olarak d segmentine göz kırpmıştır.

**motor şanzıman editi: motor şanzıman ikilisini beğendim. "fazla bağırıyor" diye şikayet edenleri anlıyorum fakat araç atmosferik bir araç yani turbo araç gibi gücünü düşük devirlerde almıyor. şanzıman da buna göre davranıyor elbette. 1den2ye çabuk geçerken 2-3 ve 3-4 değişimlerinde araç devir yükseltmeden vites atmıyor. eğim sensörü vites atarken devrede olduğu için yukarı eğimli yollarda araç daha geç vites atıyor böylece bu eğimin ihtiyacı olan tork uretilmiş oluyor.4-5 ve 5-6 vitesler yine 1-2 gibi hızlı ve rahat. aracı manuel modda kullanınca işler değişiyor. bu sefer hızlı vites atmanız için ok işaretiyle sizi uyarıyor. bu aracın hızlı hızlı vites atıp yüksek beygirleri düşük devirlerde yakalaması için turbo olması gerekiyor. ne yazık ki değil.

**fren editi : 2000km sürüş sonrasında frenleri epey beğendiğimi söyleyebilirim, zınk şeklinde duruyor araç. abs'nin devreye girmesi de çok başarılı ayarlanmış, genelde 15jant b segmenti araçlarda ota boka devreye giren abs bu araçta farklı hissettiriyor. hız tümseklerinde lastikler yere fazla değmiyorken bile siz pedala asılmadıysanız abs devreye girmiyor. ben bunu güvenli buluyorum. tartışılır elbette. fren konusunda stonic aracı çok başarılı buldum

ışıkları başarılı. gündüz farı led değil ama güzel bir çözüm. sis farları küçük ama etkili. far sensörü ve follow-me home özellikleri mevcut

park ederken vites kolunu d'den r'ye ve tam tersine aldığınız durumlarda değişiklikten sonraki ilk hareketinizi gaz pedalı ile değil de sadece frenden ayağınızı çekerek yaparsanız araç daha sarsıntısız geçişler sunuyor. değişiklik sonrası ilk manevra gaz pedalı ile yapılınca bir öne-geriye atılma söz konusu. bu sanırım şanzımanın doğası ile alakalı.

aracın kasası derli toplu, geometrisi düzgün. dar yerlerden geçerken hiç sorun-sürpriz yaşamadım. aracın arka diz mesafesi kötü. ben 188cm boyundayım ve kendime göre ayarlayıp oturunca arkama bir yetişkinin oturması zor oluyor. 160cmden uzun kişilerin benim örnekte benim arkamda oturmamaları gerekiyor. diz mesafesi kötü de olsa araç ferah. genişliği ve camların görüş açılarından dolayı bir basıklık duygusu ve darlık hissi hiçbir şekilde yok.

**iç mekan editi : aracın koltukları güzel görünüyor fakat max. 250-300km yolculuklar için planlandığı çok belli. bu araçta 1 tık daha kaliteli koltuk isterdim. aracın diğer donanımları o kadar güzel ki, normal bir b segmenti araç koltuk takımı olunca göze batıyor. sanırım zaten kötü olan diz mesafesini daha da kısaltmamak için ince ve zayıf süngerli koltuklar seçilmiş.

**iç mekan editi2 : aracın sürücü kol dayaması var ve deri kaplama yumuşak malzemeden. direksiyon ve vites kolu da yüksek kalite deri kaplama. aracın içindeki sert plastiği mecbur olmadıkça hissetmiyorsunuz. en çok dokunduğunuz yerler deri ve yumuşak malzeme.

araçta hem önde hem de arkada tavan lambası var. önde 2 adet arkada 1 . aracın sürücü ve ön yolcu güneşliklerinin 2sinde de ışıklı ayna mevcut. ön tarafta gözlük saklama bölümü ön tavan lambalarının arasına koyulmuş. gayet başarılı. bu açıdan c segmenti özelliklerine sahip. araçta arka koltuklara hitaben bir usb soketi var (arka havalandırma yok ama o bölümde 1 usb soketi mevcut)

raporum bu kadar. kullandıkça değişen konuları editleyeceğim.
  • fiyat performans aracıdır. ayrıca kemikli yapıya sahip olup kaza videolarından sağlamlığını görebilirsiniz. en boş paketinde bile carplay, ön arka sensör ve arka görüş kamerası mevcuttur. olumsuz yorum yapanlar 2014 model puntoya binenlerdir.
  • herhangi bir aracın fanı değilim ama bu araca çöp diyecek kadar da araba cahili değilim. sınıfının en iyi fiyat performans araçlarından birine çöp demek hangi aklın ürünü acaba.
    1.4 motorlar biraz hantal kalıyor ama atiklik aramayan aileler tercih edebilir. 1.0 turbo versiyonları ise gerçekten atik ve tutumlu. aracın iç hacmi yeterince ferah. arka diz mesafesi de sınıfına göre gayet iyi ama bagaj ise vasat, sadece 353 lt.
  • 2022 1.4 mpi cool paket kullanıcısıyım. arabam 6. ayına ve 12000 km'ye geldi.

elektronik ve mekanik ürünler genelde şans işidir. milyonluk mercedesle rezillikler yaşayanları da tanıyorum, eski arabam i20'yi 100.000 km boyunca tek arıza görmeden kullandığımı da biliyorum.

kia, güney koreli köklü bir firma ve ürünlerinde bir standardı yakalamış durumda. stonic b segment suv olarak piyasaya uygun fiyatı sayesinde hızlı bir giriş yaptı. etrafta çok fazla görüyorum.

ilk bakışta tasarımıyla çok dikkat topladığını söyleyebilirim, çok fazla bu araba ne sorusu aldım. kağıt üzerinde hatchback ölçüleri olsa da tasarım olarak suv algısı yaratıyor.

iç malzeme kalitesi segmenti için tatmin ediyor, konforlu bir araç. göze batan hiç bi saçmalığı yok. beklentileri karşılıyor.

1.4 otomatik şanzıman ile güçte sorun hiç yaşamadım, kalkışta oldukça seri.

şehir içinde 7.2 / uzun yolda 5.2 litre yakıyor.
  • tsi motorlu bir araçtan atmosferik motorlu araca geçince bir garipsiyorsunuz tabi ama kullanınca onun da huyuna suyuna alışılıyor. benim gibi sakin kullanıyorsanız yeter de artar bile. tipi, konforu, büyüklüğü falan iyi. genel olarak memnun olduğum araç.
  • bu araç hiç haz etmediğim b suvların en yakışıklısı bence. dizel motor ve manuel şanzımanlı seçenekler de gelirse gayet de alınabilir ihtiyaç doğrultusunda.
  • uzun zamandır manuel cool paketini bekleyen ve hiçbir bayiden bulamayan şahsıma 2 gün önce gelen telefonla umut aşılayan yeni aracımdır.

tanım kısmını geçtiysek; bmw 320d e90 aracımı ev peşinatı için sattıktan sonra 2. el araç piyasasından tiksindim ve milletin eskisi ile uğraşacağıma bi tane sıfır alayım kafam rahat olsun dedim 3-4 sene.

citroën c3, renault clio, dacia sandero stepway ve egea arasında kaldım minimum bütçe maksimum fayda için.

c3: çok güzel araba, gerçekten güzel araba, az yakıyor, hoş araba
    clio: hayatımda montaj kalitesi bu kadar kötü, bu kadar içe gürültü alan araba sanırım görmedim
    dacia sandero : iyi hoş da... dacia be...
    egea: sıfır aldığı arabasını expere götüren bir yakınım boyanın bazı yerlerde 200 mikron bazı yerlerde 30 mikron olduğunu söyleyince koşarak uzaklaştım, uzun vadede güvenemedim.

haliyle kasım ayında başlayan bu araştırma yolda bir adet stonic görünce bir anda şekil değiştirdi, hem kia kalitesi, hem düzgün bir kasa (ix35 ve sportage iğrenç kasaları gibi değil) hem de baktığım araçlara 15-20 bin yakınlığı ile bir anda beni benden aldı lakin sıkıntı vardı, bildiğin hiçbir ankara ve yakın illerdeki bayilerde stonic manuel yok...

2 gün önce ankara opal bayii aradı ve 2 adet geleceğini söyledi, beyaz ve yeşil; yeşil istedim ve dün bayiye gittim.

akla gelebilecek soruları sordum ve yanıtları paylaşayım.

175,000 tl tutarında anlaştık. mtv, tescil vs masrafları bu 175000 in içinde ama ayrı kalem olduğu için maksimum kredi 109,000 tl, kredi masrafı vs derken kredi tutarı 108, 400 tl; 48 ay 3400 aylık.
    3000 kapora verdim, 10 gün içinde araç gelince 64000 daha vereceğim.

araç 4 mevsim lastiklerle geliyor, kış lastiği için köşeye para ayırmayı unutma.

garantili lpg dönüşümü için 6300 tl ye landirenzo sıralı sistem takıyorlar, araçta stepne olmadığı için tankı oraya koyup bagajdan yemiyorlar.

sıfır aracın kasko ve sigortası için mutlaka 2-4 bin tl bir köşeye ayırın, yaş şu bu farkları için miktar değişir.

aracı aldığın gibi en azından ön kaput ve çamurluklara kesinlikle ama kesinlikle şeffaf boya koruma filmi yaptırın.

komple şeffaf koruma filmi için ankara'da özel bir yer 11,600 tl talep etti (yuh)

1000 tl ye 3m sipariş ettim, gelince uygulamayı kendim yapacağım.

kumaş koltukların görüntüsünü pek beğenmedim, muhtemelen iyi bir döşemeciye koltuk ısıtma sistemli bir kılıf yaptıracağım.

araç geldikten sonra performans, yakıt vs ekleme yapacağım.

edit : bugün aracımı teslim aldım, etiketleri sessiz ortamda tek tek sökmek hayalimdi, o hayalimi de gerçekleştirdim

sıfır araba teslimi sırasında pedalboxfirma yetkilisi illa ki gelin deneyelim, ücretsiz sürüş vs diye duraksız ısrar etti ve ilk 10 dk tadımı kaçırdı, cihaz hoşuma gitti ama ısrar sevmediğim için rodaj bitince bakacağım.

araba 1,25 ama yokuşta bana mısın demiyor 4 kişi, içerde kalorifer de açıkken.

kumaş koltukları beğenmem diyordum ama aşırı rahat ve çok güvende hissettiriyor yan destekleriyle vs.

arabayla paspas vermiyorlar ; satışı yapan özlem hanıma beni bu karda paspassız arabaya bindiremezsiniz diye şakayla karışık paspas istedim, hediye ettiler. paspasın ayrıca satılması da sanırım dünyanın en absürd şeyleri listesinde üste oynar, apple'a mı özleniyorsunuz anlamadım ki...

aracı teslim aldığımda 3km idi.

oraguard 270 serisi sipariş verdim, ya kendim komple şeffaf boya koruma kaplayacağım ya da kaplama çalışanı bulup 500-1000 yevmiye verip kapalı garajda yaptıracağım.

elin eskisi ile uğraşacağıma kafam rahat sıfıra binerim felsefesine adım atmış bulunuyorum, soru ve sorunları paylaşmaya devam edeceğim.

lpg dönüşümü için ısrarla motor garantisi devam edecek mi diye yazılı beyan isteyince beyanlar değişti, lpg montajını iptal edip taktırmadım. garantisi bitince bakarız.
  • güvenlik testini sadece yıldız sayısına göre değerlendirenlere dert olmuş otomobil. aslında sapasağlam kalmış a sütunu ile güven veriyor.

aynı hatayı egea'da yapan da çok;

(bkz: fiat egea/#77660088)
  • aralık 2022 itibariyle 545.000 liralık fiyatını düşününce 1.4 otomatik cool paketi tam bir fiyat/performans arabasıdır.

olası problemlere, sorunlara karşı 5 yıl/150.000 km garantili bir araç zaten.

boş pakette bile yağmur sensörü, katlanır yan ayna ve otomatik kararız dikiz aynası dışında bir eksiği yok.
    ön arka park sensörler, geri görüş kamerası, far sensörü ve diğer baz donanımlar mevcut, sis farlar, gözlüklük, kol dayama, apple car play vs.

bugün bayiden alıp eve dönerken kullandığım kadarıyla;
    - süspansiyon olarak orta sert demek doğru olacaktır.
    - kullanışlı bir multimedia'ya sahip
    - frenler gayet iyi
    - ilk hızlanma yavaş olsa da üst devirlerde performansı gayet yeterli.

tam bir aile arabası.

olumsuz tek yanı, 1.4 atmosferik motordan kaynaklı olan performans. bu araba, ışıklarda 0-100 yapılacak araba değil. sakin kullanımda aile için ideal bir araç

birde kornası biraz zor çalıyor. sert bir yapısı var. bugüne kadar tüm arabalarda kornayı sektirerek çaldıran ben, bu arabada onu yapamıyorum. kornaya bildiğin bastırmak gerekiyor.

edit : almak isteyip renk konusunda kararsızlık yaşayanlara, zeytin yeşili rengini canlı olarak görmelerini tavsiye ederim. resimlerde soluk çıkıyor ancak aracın canlı görünce kesinlikle güzel bir renk.

edit : 2023'e hızlı girmiş araçtır. aralık'ta 544 bin lira olan fiyatı 3 ocak itibariyle 644.000 lira olmustur
hesabın var mı? giriş yap