• sıfır bir kia alıp 217 bin km yağını değişmeden binebiliyorsunuz, yağını da koysan gereksiz uzun ömürlü olur lan o araba zaten.

dip: herhangi bir alman arabası olsaydı bu araç, övmekten helak olurdu bizim millet.
  • "killed in action" anlamına gelmesi yüzünden bu aracın satı$ları çoğu ülkede beklenenin inanilmaz derecede altında olmu$tur...
  • otomobillerden az çok anlıyorum. bu güne kadar kore ve dahi japon ekollerine karşı bakışım hep olumsuzdu. yanlış anlaşılmasın, çok insana tavsiye ettim bu otomobilleri. mantığın ibresi uzun zamandır japon ve son zamanlarda kore otomobillerini gösteriyordu, fakat bana hep ruhsuz tatsız tutsuz geldiklerinden sebep hiç alıcı gözle bakmamıştım. kabul etmemek imkansız japonlar çok ateşli otomobiller de üretebiliyorlar. ama bu kişisel birşey, sevemiyordum.

sonra elime otomobil alabilecek kadar para geçti ve başladım seçenekleri incelemeye. donanımlar, ikinci eldeki durum, kullanıcı geri bildirimleri, fiyat performans kıyaslamaları vs. derken kendimi noterde ikinci el bir korelinin satış sözleşmesine imza atarken buldum. elimdeki paraya alabileceğim en sorunsuz, en donanımlı, en düşük km*, en yüksek model* otomobili almış oldum*.

üzerinden 2 sene geçti ve ben o ruhsuz, nispeten tipsiz, tabiri caizse bombik gibi ve son derece gaymobil arabayla sorunsuz, masrafsız ve keyif dolu bir 40 bin km devirdim, aslan gibi de arabalık yapmaya devam ediyor bana. (arabalık yapmak, hahaha)
    kullanma kılavuzun ilk sayfasında yazanlar şöyle:

" öncelikle markamızı seçtiğiniz için teşekkür ederiz.

otomobilinizi satın aldıktan sonra etrafınızda kia'nın ne anlama geldiğini soran bir çok arkadaşınız olacaktır*. işte onlara verebileceğiniz minik bir cevap:

kia, korenin en eski otomobil markasıdır. kia ismi koredilinde dünyadan doğmak anlamına gelen -ki- ve asya'nın ilk harfi "a" dan meydana gelmekte ve kore'den dünyaya doğmak manasını taşımaktadır.

kia düsturunu en uygun fiyata en iyi otomobilleri sunmak olarak belirlemiştir*."

canım ya, sanki mahalleden 5 gayretli arkadaş paralarını birleştirip araba fabrikası kurmuşlar. benim araba kia'nın avrupa'ya açılmak için kar marjından feragat ederek ve kendini sıkarak büyük ümitlerle piyasaya çıkardığı, euro chic sınıfdaşlarına ayak uydurup rekabet edebilmesi için üretilmiş bir model. işte bu yetişme çabasından mütevellit bu markanın samimiyetini, gayretini hissediyorum ve bu yüzden artık eskisi gibi soğuk bir his uyandırmıyor bende kereta.

ha ticari şirket, banane. volkswagen'den daha insan sadece.

edit: reklamı da böyle bak: http://www.youtube.com/watch?v=piq_h7ozcym
  • eşimin aracında, 5 yıllık garantinin bitmesine 2 ay kalmışken, "sabahları soğukken kalkışlarda belli belirsiz hafif bi titreme var" şikayetimize istinaden, bizi yormadan sorgusuz sualsiz şanzıman kavramasını tamamen değiştirip bizi mutlu eden marka

20 yıllık bmw kullanıcısıyım

borusan oto'dan neler çektim garanti konusunda...

kia'ya helal olsun

(bkz: celik motor)
  • nokia firmasına dava açtığında yüklü bir tazminat alacağını düşündüğüm koreli şirket.
  • amerika'da yapılan 2022 tarihli araştırmaya göre en sorunsuz otomobil markaları listesinde zirvededir
  • yukarıdaki yazarın verdiği bilgiler hatalı veya güncel olmayabilir.

- hyundai ve kia arasında ortaklaşa hedeflenen net bir satış politikası yoktur. bir çok segmentte birbirleriyle rekabet ettikleri bile söylenebilir.

- her ne kadar aynı motor, şanzıman gruplarını ve aynı platformları kullansalar da, gerek fiyat politikası gerekse sunduğu iç malzeme kalitesi anlamında kia, hyundai'ye göre daha premium bir noktaya konumlanma gayretindedir.
  • 2018 yılı j.d. power vehicle dependability study'de, en az sorun çıkaran markalar kategorisinde, lexus, porsche, buick ve infiniti'den sonra 5'nci olarak toyota ve bmw'den daha az sorunsuz olduğunu ispatlamış markadır.

kia ile birlikte hyundai de bmw ve toyota'yı geçmiş durumda.
  • 4 ileri otomatik vites gibi bir teknolojiyi değiştirmedikleri sürece araç alınmaması gereken firma.
    sen o kadar güzel araba yap, dizeli de olsun ama eşek gibi yakıt yesin .
    bilinçli mi yapıyolari kafaları mı basmıyor anlamadım. 4 ileri otomatik vitesmi kaldı dünyada.
  • nedense, gerçi nedeni malum, aklıma hep tgrt'yi ve kristal kola'yı getiriyor. o zamanlardan beri çok yol aldılar ama eminim ki pek çok kişi için de çağrıştırdıkları bunlardır. bu imajı silmeleri ise çok kolay değil sanırım. yani bir araba alacak olan bir adam, sınıfındaki tüm rakiplerinden daha iyi olsa da kia'nın modeli, yine de pek sıcak bakmıyor kia almaya.
hesabın var mı? giriş yap