• sanilanin aksine ingiliz degil irlandali olan oyuncu. 23 yasinda dünyanin en prestijli tiyatro toplulugu sayilan royal shakespeare company'ye kabul edilmistir. isminin hollywood'da al pacino veya robert de niro * klasmaninda yer almamasinin nedeni, kendi ifadesiyle 'günümüz popüler kültüründe geri planda kalmayi basarabilmesi'nden kaynaklaniyor. küçük bi örnek vermek gerekirse, bir gazeteci ona neden böylesine siradan ve gösterissiz olmayi tercih ettigini sordugunda aldigi yanit;
    ''ben tam anlamiyla bir orospu cocuguyum da ondan. tüm dünya bir armani smokini giymemi bekliyorlar ama havalarini alirlar. hamlet'in maskesini devraldim. bu durumda bir ürün olmayi reddetme hakkimi kullaniyorum. sadece kendimi var ediyorum. bu da kisisel bir tercih. isinize gelmiyor mu? cok uzuldum. baska sorunuz var mi?''
    simdi; bu bilginin isiginda, mucizelerin adim basi gerceklestigi paralel bi evrende bu insan demeye dilimin varmadigi sahsiyet karsima cıksa sormak istedigim ilk soru su olurdu;
    - e kennyciim madem olesıye karsısın populer kulture, harry potter ne ayak? wild wild west ne ayak?
    hayir, sorarim sormasina da verecegi ayardan korkuyorum.
    (bkz: ben yaptim oldu)
  • ozellikle mary shelley's frankensteindaki rolunde ewan mcgregora cok benzeyen oyuncu..
  • shakespeare hayranlıgı ve basarılı uyarlamaları sayesinde senelerce sir laurence olivier'in varisi yakıstırması yapılmıs olsa da boynuz kulagı coktan gecmiştir. o kendisine 'potato face' yakıstırması yapa dursun en yakısıklı, en içten, en en hamlet ve en iago odur. ayrıca;

(bkz: othello)
    (bkz: henry v)
    (bkz: peter s friends)
  • civciv sarısı saçlı, shakespeare hastası, 4,5 saatlik bi hamlet çekmiş ve çekmekle kalmamış izletmiş de, ingiliz yönetmen, şarkıcı (bkz: ben diyenin yalancısıyım), oyuncu, senarist, vs. son zamanların en iyilerinden. önemli filmleri: hamlet, much ado about nothing, mary shelley's frankenstein, dead again, the gingerbread man, looking for richard. önemsiz filmleri: the theory of flight, celebrity, the proposition. kesinlikle yaklaşılmamalı: wild wild west*
  • emma thompson ile evli idi bir aralar fakat tipik hollywood oykusunun geregi uzerine bosandilar..en son hamletin goreceli modernize edilmis bir versiyonunu yonetip ayni zamanda oynamisti..ayrica emma thompson ile denzel washington, keanu reeves, michael keaton ve digerleri gibi fantastik bir kadro ile oynadigi much ado about nothing uyarlamasi da pek lezizdir..
  • 1960 doğumlu ingiliz tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmeni. özellikle shakespeare uyarlamaları ile tanınır ve sevilir, hatta shakespeare uyarlaması olmayan filmleri genlede kötüdür.
  • "en çok incittiğimiz kişilerin, aslında en sevdiklerimiz oluşu ne garip değil mi? "
    diye çok hoş bir ifadesi vardır.
  • my week with marilyn'de sir laurence oliver'ı oynamak için tam biçilmiş kaftan.kariyerleri tamamen paralellik gösteriyor ve de kendisinin muhteşem oyunculuğu da eklenince ortaya mükemmel bir iş çıkmış.christopher plummer karşısında pek şanslı olmasa da çok iyi bir iş çıkardı.
  • yüzüne baktığımda ewan mcgregor'un yaşlılığını gördüğüm güzel insan.
  • dimaglara durgunluk veren bir cekim gucu olan adam. sirf "ay cok cekici yaa" degil yani, daha ote bir seye sahip. hele mary shelley's frankenstein'daki oyunu, ah...
hesabın var mı? giriş yap