• kesinlikle şuursuzca kullanılmaması gereken yağdır. kendisine dair pek acı bir anım var. ne yapsam kesilmeyen (dişçiye gitmek hariç) diş ağrım için doğal bir ilaç arıyordum. meşhur herbalistler kekik yağını önerirmiş; aldım aktardan. bir gece yarısı korkunç bir ağrıyla uyanınca, aklıma geldi. minicik şişesinden [tarif edildiği gibi] bir parça pamuğa boca edip ağrıyan yere koydum. ilk anda bir ferahlama, arkasından tarif edemeyeceğim derecede bir yanma başladı. gözümden yaşlar, ağzımdan durmak bilmeyen salyalar akıyordu. pamuğu banyo dolabına attım can havliyle. inanmayacaksınız, renkli dolabın o kısmı bembeyaz oldu. sonraki günlerde salyanın aktığı yerler yara olup kabuk bağladı; günlerce suratımdaki o iğrenç görüntü geçmedi.

iyice araştırınca hassas ciltli veya bünyeli insanlarda kesinlikle kekik yağının kullanılmaması gerektiğini, müthiş tahriş ediciliğini, yağ epey konsantre olduğu için bir iki damlasının sulandırıp seyreltilmek suretiyle kullanımının şart olduğunu öğrendim. dişçi korkumu sayesinde yendim, o oldu.
  • tüm uçucu yağlarda olduğu gibi kekik yağını da bir ölçüye 3 ölçü olacak şekilde temel yağlardan (susam, ayçiçek, zeytin yağı vb.) biri ile karıştırıp kullanmak gerekmektedir.

hiçbir uçucu yağı 1'e 3 oranında temel yağlarla karıştırmadan kullanmamak gerekir.
  • corona pozitif olan eşim için 2 gündür kullanmakta olduğumuz yağ. bir kase yoğurda 5 damla kadar damlayı, bir çay kaşığı da bal ekleyerek tüketin dediler. ben de o minicik şişedeki sıvıdan 5 damla katıp hanıma verdim, içeri girdiğimde ağzını yüzünü buruşturuyordu. çok acı olduğunu söyledi. ama 2 gün sonunda faydasını gördüğünü söyledi ve bana da tavsiye etti. ben de biraz araştırınca sigara da içen birisi olduğum için solunum yollarına, kalp damar sistemine faydası olduğunu okuyunca bir deneyeyim dedim. bir bardak suya 2 damla atıp için tavsiyesine uyarak içtim. şu an dudağım nerede bilmiyorum. eriyip bardağa mı düştü, yanlışlıkla yuttum mu anlamadım. sabah kalkınca arayacağım, evin içinde bir yerde olduğunu umuyorum.
  • baş ağrısı, karın ağrısı çekildiğinde ağrıyan bölgeye bir damla sürülmesi yetermiş.
    sanırım sürülen bölgeyi yaktığı için ağrı ikinci planda kalıyor ve unutuluyor.
  • antalya ve civarında anneanne evi kokusu denince akla gelen kokunun kaynağı.
  • son derece agresif bir yağdır. kekik yağıyla ıslattığınız bir pamuğu birkaç saat cildinizde tutarsanız asit gibi yakarak delip geçer o bölgeyi. bu özelliğinden olacak ki, önce (yaklaşık 2 sene oldu) market, kozmetik dükkanları (watsons, gratis vs.) gibi yerlerde satışı yasaklandı (şu anda aktarlarda bulunabiliyor sadece). sonra da sanırım yoğunluğuna yönelik bazı yasal düzenlemeler getirdiler, çünkü aynı markanın yeni aldığım yağı kesinlikle eskisi kadar yakmıyor. ama hala oldukça etkili bir yağ.
    ileri seviyeye ulaştığında parmağınızı elinizi kaybettirecek iltihapları, enfeksiyonları (bkz: dolama) anında durdurup birkaç günde de tamamen kurutuyor.
  • kirpikleri beslediği ve uzattığını duyup kirpiklerime sürmemle birlikte, gözlerimin bir hafta boyunca yanmasına ve göz doktoruna gitmeme sebep olmuş olan yağdır.
  • üç gündür inim inim inleten diş çürüğü ağrısı yüzde doksan oranında azaltmıştır.

kulak çubuğuna iki damla damlatın ve çürüğün olduğu dişe, hatta o bölgedeki diş etine gezdirin. sonra da fakire dua edin.
  • öksürük ve grip hallerinde bir küp seker üzerine (maksimum 2 damla) damlatılır..seker agızda cignenir ve yutulur..insanın kanı biranda beynine cıkıyor gibi olur...sekerin tatlandırılacagı sanılsa da daha da kuvvetlendiriyormus gibi gelen ama gerisinde ne öksürük ne grip bırakan mucizevi yag...
    sulandırılmıs olarak da satılır (bkz: kekik suyu)
  • bildiğin kimyasal madde. annemin saçına sür iyi gelir dediği badem yağını, kekik yağı diye hatırlamam üzere alıp sürmemle saç diplerimin kızarması bir oldu. bir de kızarması iyi, etki ediyor demek mantığıyla bildiğin yarım saat öyle durdum ve banyoda saçımı yıkarken gözüme kaçması da bonus oldu. saçıma sürdüğüm elimi gece masama değdirdikten sonra, değdiği yerin sabah boyasıyla cilası çıktı.
hesabın var mı? giriş yap