• eski savunma bakanlarından, ayrıca atatürk'ün birçok fotoğrafında yanında bulunan kişi oldugundan kucukken cok merak ederdim kendisini. sanirim hic kimse ataturk fotograflarinda kazim ozalp kadar yer almami$tir. kendisi 1880'de dogmu$ ve 1968'de hayata veda etmi$tir. ayrica eski generallerdendir. biraktigi badem biyik ile unludur. http://www.tbmm.gov.tr/biyog/tbmmbas3.gif
  • teşkilat-ı mahsusa'daki çerkes egemenliği içinden sıyrılan bir kaç arnavut'tan biri.
  • ulus'taki birinci türkiye büyük millet meclisi (diğer adıyla: ankara kurtuluş savaşı müzesi) binasında eskiden kürsüde atatürk'ün, koltuklarda milletvekillerinin mumyaları vardı.
    o mumyalar arasında en gerçekçi olan kazım özalp'ınkiydi. resmen gerçek biri gibi size bakıyordu.
    oturum salonunu ziyaret ederken, önünden geçerken doğrudan size bakar gibiydi.
    sonraki ziyaretimde bir daha mumya göremedim. nereye götürdüler acaba?
  • zeytinburnu'nda bu isme sahip bir ilköğretim okulu vardır.
  • neredeyse her sehirde, bir caddeye ya da bir mahalleye isim babasi olmus devlet buyugu..
  • atatürk'ün naaşı için geçici kabir olarak etnografya müzesi'ni öneren isimdir.
  • makedonya göçmeni olup balıkesire yerleşmişlerdir.
  • köprülü kara kazım

balkanlar'da bulgarlarla
    van'da ermeni ve ruslarla mücadele etmiş,
    balkan harbine katılmış teşkilat-ı mahsusa üyesidir.
    1. dünya savaşından sonra anadolu'ya geçmiş, balıkesir'de kuvvacıları örgütlemiştir.
    cumhuriyetin ilk savunma bakanı ve aynı zamanda en uzun süre görev yapmış tbmm başkanıdır.

mustafa kemal atatürk'ün bilinen ilk fotoğrafında hemen sağında bulunan kişidir. aynı zamanda meşhur 10. yıl nutkunda da
    gazi'nin hemen sağında bulunur.

1968'de kadıköy'de vefat etti. ruhu şad olsun.
  • kurtuluş savaşında türk ordusunun komutanlarından biridir. kâzım (özalp) paşa sakarya meydanmuharebe günlerini şöyle anlatıyor: "düşmanı takip edecek ordunun erzak ve cephane kollarına katılmak için günlerce uzak mesafelerden yola çıkan kağnı arabaları, ayakları çıplak, kucaklarında küçük çocukları bulunan türk kadınları ve genç kızlar tarafından,cephelere getiriliyorlardı. ankara’da hastanelerde bulunan ve büyük bir dikkat ile tedavi edilen yaralıların çoğu, yaraları kapanmadan bir an evvel cepheye gitmek için direniyorlardı." ruhu şad olsun.
  • kazım özalp caddesine adı verilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap